Hoşgeldiniz  

Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye getirdiği uçuş yasağının siyasi olmadığını öne sürdü.

Deniz Porsuk | 14 Nisan 2021 | Turizm A- A+

Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye getirdiği uçuş yasağının siyasi olmadığını öne sürdü.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye getirdiği uçuş yasağının siyasi olmadığını öne sürdü.

Rusya’nın Türkiye’ye getirdiği uçuş kısıtlaması/yasağı ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kararın siyasi olmadığını öne sürdü. Rusya’dan bir heyetin, sağlık uygulamalarını yerinde görmek için Türkiye’ye geleceğini açıklayan Çavuşoğlu, Ankara-Moskova hattında işbirliği görüşmelerinin başladığını belirtti.

”Almanya ile geçen yıl yaptığımız işbirliğini Rusya’ya da önerdik”

Burada siyasi bir gerekçe görmediklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Tamamen sağlık nedenleriyle alınan bir karar. Almanya ile geçtiğimiz sene yaptığımız işbirliğini Rusya ile de yapma talebimizi kendilerine ilettik. Bu kapsamda Rusya’dan bir heyet gelip Türkiye’deki uygulamaları yerinde görecek.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından bazı gazetecilere gündemi değerlendirdi.

NATO’da bugün NATO Konseyi Toplantısı düzenleneceğini aktaran Çavuşoğlu, bu nedenle Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’la telefonda görüştüğünü, Dendias’ın Ankara ziyaretinin yarın gerçekleşeceğini aktardı.

Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler hakkında, “Yeni dönemde karşılıklı ziyaretler de olabilir, görüşmeler de olabilir.” açıklamasında bulundu.

İki ülke arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde bir toplantı yapılacağını duyuran Çavuşoğlu, planlamanın sürdüğünü, tarihin henüz belli olmadığını söyledi.

Mısır’a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini kaydeden Çavuşoğlu, konunun bakan yardımcıları düzeyine yapılacak toplantıda gündeme gelebileceğini ifade etti.

 “Rusya’nın kararında siyasi gerekçe görmüyoruz”

Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları kısıtlama kararına ilişkin ise bu durumun ister istemez turizmi etkileyeceğine işaret ederek “Rusya’nın kararında siyasi bir gerekçe görmüyoruz” diye konuştu.

Kararın, Rusya Sağlık Bakanlığının raporu doğrultusunda alındığını ifade eden Çavuşoğlu, “Ruslar da gelmeyi çok istiyorlar, karar sağlık nedenleriyle alındı” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, uçuşların tekrar başlatılmasına ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Rusya, vaka sayılarının artması nedeniyle 15 Nisan – 1 Haziran arası Türkiye’ye uçuşların askıya alındığını açıklamıştı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle