Hoşgeldiniz  

BAKAN Çelik: Kriz var diye markamızdan taviz verecek değiliz

Semih Köken | 18 Mart 2015 | Kemer Güncel, Siyaset, Turizm A- A+

Türkiye’de turizm sektörünün bir zaaf ve çöküntü içerisindeymiş gibi göstermenin doğru olmadığını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Konaklama tesislerinde fiyat düşürme yaklaşımları doğru değil. Türkiye’nin bir turizm markası olarak kalitesini korumak durumundayız. Herhangi bir kriz söz konusu diye Türkiye’nin turizm markasından taviz verecek değiliz” dedi.

TurizmdeBuSabah / Moskova

MITT Moskova 2015 Fuarı’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hem devlet hem de özel sektör olarak Rusya’da bulunduklarını dile getiren Bakan Çelik, “Bugün fuara devlet ve özel sektör olarak ilgi göstermemizin bu sene özel bir nedeni var. Yaptırımlar sebebiyle ikinci önemli pazarımız olan Rus pazarında bazı türbülanslar olabiliyor. Bu yıl Rusya’daki yaşananlar nedeniyle bundan sektörümüzün olumsuz etkilenmemesi için çok sayıda tedbir alıyoruz. Çok sayıda tedbirler aldık” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde toplantı yaparak Rusya’yı da kapsayan önlemler paketi açıklandığını hatırlatan Çelik, “Rusya’dan 400 bin ve üzerinde ziyaretçi getiren tur operatörlerine 100 milyon ve üzerinde destek sağlanması söz konusu olacak. Ayrıca Rusya’dan ülkemize ziyaretçi getiren tur operatörlerinin uçaklarına uçak başı 6 bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Tam bir kriz yönetimi yapıyoruz. Arkadaşlarımız Moskova’ya her gelişlerinde muhataplarımız ile görüşüyorlar” diye konuştu. Çelik, şunları söyledi:

“RUS PAZARINDA KAYIP YAŞANSIN İSTEMİYORUZ”

“Rusya bizim için çok önemli bir destinasyon. Burada kaybın yaşanmamasını istiyoruz. Pazar payımızı artırmaya dönük girişimlerimizi de herhangi bir kriz varmış gibi düşünmeden uygulamaya devam ediyoruz. Biz dünyadaki kriz ortamında, Dünya Turizm Örgütü verilerine göre dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme göstermiş durumdayız. Bu hem turist sayısında hem de elde ettiğimiz gelirde gözlemleniyor. Rusya ile ilişkilerimiz her zaman üst seviyelerde. Tanıtma stratejimizi Rus pazarının ihtiyaçlarına göre birden çok boyutta devam ediyor. Negatif gelişmelere karşın aldığımız tedbirler iyi sonuç verecek. Negatif bir etkilenme olmaması için çabalarımız olumlu sonuç verecek.

Kuşkusuz her destek açıklanandan daha dar olabilir veya daha geniş olabilir. Turizm sektörü ile alakalı aldığımız tedbirler ortaya çıkan krizin bize negatif yansımaması için alınan tedbirlerdir. Yoksa Türkiye’de turizm sektörünün bir zaaf ve çöküntü içerisindeymiş gibi yaklaşımlar doğru değil. Konaklama tesisleri fiyat düşsün şeklindeki yaklaşımlar doğru yaklaşımlar değildir. Muhataplarımızın fiyat konusunda bazı ısrarları olabilir. Türkiye’nin bir turizm markası olarak kalitesini korumak durumundayız. Herhangi bir kriz söz konusu diye Türkiye’nin turizm markasından taviz verecek değiliz.”

11063170_10153171368609834_1587365747_n 10588587_10153171634799834_145982377_n

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle