Hoşgeldiniz  

Menderes Türel: Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Askeriyim

Semih Köken | 26 Mart 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

U

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, öğrencilerle buluştuğu projede “Mustafa Kemal’in askeri misiniz?” sorusuna, “Türkiye Cumhuriyeti’nin askeriyim” dedi.

UU

Menderes Türel: Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Askeriyim

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘Başkan Türel Gençlerle Buluşuyor’ projesi kapsamında İstek Antalya Yeditepe Koleji’nde öğrencilerle buluştu. Başkan Türel bir öğrencinin “Mustafa Kemal’in askeri misiniz?” sorusuna “Atatürk, bu ülkeyi muasır medeniyet çizgisine taşıyacak bir hedefle ayağa kaldırmıştır. Ben Mustafa Kemal’in düşüncelerinin her zaman önemli destekçisiyim. Askerliğimi Türkiye Cumhuriyetiordusunda yaptım. Türkiye Cumhuriyeti ordusunun askeriyim. Biz toplum olarak birbirimizi saygı ile hoşgörü ile karşılayacağız” cevabını verdi.

“77 MİLYON ÇANAKKALE‘Yİ GÖRMÜŞ OLSA BU SIKINTILARI YAŞAMAZDIK”

Çanakkale Şehitliğine gerçekleştirilen ziyaretlerin önemine değinen Başkan Türel, “Bugün 77 milyon Çanakkale Şehitliği‘ni görmüş olsa, yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün bir toplumu nasıl birleştirdiğini, bu toplumun nasıl milli bütünlüğünü sağladığını çok daha iyi anlamış olurduk” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKLERİN TECRÜBELERİNDEN İSTİFADE EDİN”

Başkan Türel konuşmasında dünyada satın alınmayan tek şeyin tecrübe olduğunu belirterek, “Bugün öğretmenler ve aileleriniz bir şey söylüyorsa bunu geçmiş tecrübeleri ile söylüyorlar. Çok okuyorsunuz, bilgili gençlik olmak çok önemlidir ama tecrübe size bilgili toplumun ferdi olarak, ilerde farklı bir kazanç sağlar. Tecrübe yaşamadan öğrenilmez. Büyüklerin tecrübelerinden istifade etmeye çalışın” dedi.

“ATATÜRK’E HİZMET MEMLEKETE HİZMET”

18 Mart Çanakkale destanının yazıldığı günlerin yıl dönümünü yaşadıklarını söyleyen Başkan Türel, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük bir destana imza atmıştır. Yokluk içinde o dönem, o destan yazılmış. Yaralı olan düşman askerleri Mustafa Kemal’in askerleri tarafından tedavi edilmiş. Cumhuriyet kolay elde edilmedi. Zorluklarla bu kazanımı sağladık. Biz her zaman her yerde Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız derken, geçmişte almış olduğumuz tecrübelere dayalı olarak bunu ifade ediyoruz” dedi.

“SİYASİ BİR HIRSIMIZ YOK”

Demokrasisi gelişen ülkelerin güçlendiğine dikkat çeken Başkan Türel, “Demokrasisi en güçlü olan ülke, ekonomik olarak da en güçlü oluyor. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu olarak demokrasiyi bu ülkeye getiriyorken, bugünleri işaret etmiş ve ‘Muassır medeniyet’ demiştir. Atatürk‘e hizmet, bu memlekete hizmet etmekle olur. Biz bugün gece gündüz çalışıyorsak sizlere daha iyi bir ülke teslim etmek için çalışıyoruz. Siyasi hırsımız yok. Tek hırsımız, bir tek arzumuz var o da gençliğe daha iyi bir Türkiye armağan etmektir” diye konuştu.

“18 MART’I İNSANLARIMIZIN NEDEN ŞEHİT OLDUĞUNU İDRAK EDEREK ANLARIZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak zaman zaman gençleri Çanakkale‘ye götürdüklerini de dile getiren Türel şöyle konuştu: Bugün 77 milyon Çanakkale Şehitliği‘ni görmüş olsa, yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün bir toplumu nasıl birleştirdiğini, bu toplumun nasıl milli bütünlüğünü sağladığını çok daha iyi anlamış olurduk. Gidin bakın şehitliğimize, Türk Ahmet de orada yatıyor, Kürt Mehmet de, Laz Temel de, Çerkez Hasan da orada yatıyor. Bunların hepsi bizim mezhebimiz ayrı, etnik kökenimiz ayrı dememişler. Bu vatan toprakları için ölüme gitmişler. 18 Mart’ın önemini sadece şehitlerimizin anıtına çelenk sunmakla, bir dakikalık saygı duruşu ile idrak edemeyiz. 18 Mart’ın önemini o insanlarımızın neden şehit olduğunu idrak ettiğimizde anlarız.

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YEMEK YEDİ

Konuşmanın ardından öğrenciler Başkan Türel’e ücretsiz internet bağlantısındanAntalyaspor‘a, toplu taşımadan eğitime verilen desteğe kadar merak ettikleri soruları sordu. Başkan Menderes Türel, daha sonra okulun çeşitli branşlarında dereceye giren öğrencilere plaket verdi. Türel, okulu gezerek, öğrencilerle birlikte yemek yedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle