Hoşgeldiniz  

Expo 2016 Antalya literatüre ‘bolçiçek karanfili’ni kazandırdı

Semih Köken | 24 Ağustos 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Expo 2016 Antalya literatüre ‘bolçiçek karanfili’ni kazandırdı

EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından desteklenen ‘Antalya Endemik ve Nadir Çiçekleri Projesi’ kapsamında dünya üzerinde sadece Antalya’da yayılış gösteren yeni bir bitki türü bulundu. Karanfil cinsine ait örnekler üzerinde yürütülen çalışmalar sonucu keşfedilen yeni türe ‘bolçiçek karanfili’ (multiflorus) adı verildi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) öğretim üyeleri Dr. İsmail Gökhan Deniz ve Dr. Candan Aykurt tarafından yürütülen ve EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından desteklenen ‘Antalya Endemik ve Nadir Çiçekleri’ projesi kapsamında Antalya’nın on endemik merkezinde üç yıldır arazi çalışmaları düzenleniyor. Proje kapsamında ilk örnekleri 2015 yılında Gazipaşa-Taşeli Platosu arasındaki ormanlık bölgelerden kayıt edilen karanfil (Dianthus) cinsine ait örnekler üzerine yürütülen araştırmalarla bilim dünyası için yeni bir bitki türü keşfedildi. Bir yıllık hayat döngüsüne sahip olan tür, yakın hemcinslerin ilk bakışta bir bireyde 300’e kadar çıkabilen çiçek sayısıyla ayrılıyor.

Bilimsel isimlendirmesi türün bu özelliğine atfen ‘Dianthus multiflorus multi-çok, florus- çiçek) Deniz&Aykurt’ (Bolçiçek karanfili) olarak yapıldı, uluslararası literatürde yayımlanarak bilim dünyasına tanıtıldı.

Proje yürütücüsü Dr. İ. Gökhan Deniz şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizde yayılış gösteren 10 binin üzerindeki bitki türünün yaklaşık üçte biri topraklarımıza özgü. Antalya ülkemiz endemiklerinden 800’den fazlasına ev sahipliği yapıyor. Bu türler içerisinde öyle 250 tür var ki dünya üzerinde sadece Antalya’da lokal olarak yayılış gösteren, ilimize endemik türler. İlin sahip olduğu habitat zenginliği ve eşsiz topoğrafyası, Akdeniz’in dört mevsimin yaşandığı iklimiyle birleşiyor. Doğa ananın sadece ilimize bahşettiği güzellikler olarak karşımıza çıkıyor. Expo 2016 Antalya Ajansı tarafından desteklenen projemizde ilimizin floristik zenginliğine katkıda bulunmanın sevincini yaşıyoruz.”

Proje kapsamında Antalya’da yayılışı gösteren tüm endemik bitki türlerinin listelendiği ifade eden Deniz, yapılan detaylı arazi çalışmalarında endemik ve nadir türlerimiz taranarak bulunduğunu ve tanıtıcı fotoğraflarının çekilerek akademik dilden uzak biçimde metinleştirildiğini söyledi. Proje kapsamında farklı aylarda ve bölgelerde çiçeklenen bitkilerin örneklendiği 333 endemik ve nadir bitki türü kitaplaştırıldı. Proje ve sonucunda yayımlanan ‘Antalya Endemik ve Nadir Çiçekleri’ kitabı, Expo 2016 Antalya’nın geride bırakacağı öne çıkan kültür miraslarından biri olacak.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle