Hoşgeldiniz  

Mehmet Nane: Bu sürecin uzaması kayıplara sebep olur

Semih Köken | 26 Şubat 2022 | Ekonomi, Oteller, Turizm A- A+

Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin uzaması durumunda ciddi ekonomik kayıplara sebep olacağını söyledi.

Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin uzaması durumunda ekonomik açıdan da ciddi kayıpların meydana geleceğini söyledi. Ukrayna hava sahasını transit geçiş olarak kullandıkları için hava sahasının kapatılmasının ek yakıt masrafı yaratacağına da dikkat çeken Nane, “Havacılık sektörü için negatif etki edecektir. Sektörel dernek başkanı olarak konuşmam gerekirse haftalık olarak Türkiye’den sadece Ukrayna’ya 110 uçuş yapıyoruz. Pegasus özelinde 28 uçuş yapıyoruz. Bu 5 ayrı yere uçuş demek. Sigorta şirketleri bu şehirlere yapılan uçuşlara ek sigorta primi istemesiyle biz durumu önceden anladık. Toplam 110 uçuşun etkilenmesi çok kritik. Turizm açısından baktığımızda, bu sene 45 milyon turist bekleniyor. Kabaca 7 milyon Rusya’dan 3 milyon da Ukrayna’dan bekliyorduk” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Nane ekonomik kayıplar konusunda şunları söyledi:

Türkiye genelinde ortalama kabaca günde 15 sefer yapıyoruz. Uçak başına 150 tane yolcumuz olsa, 2 bin 250 yolcu yapar. Ortalama gidiş dönüş bileti de 150 eurodan satıyor olsak. Bu bir günde kaybedeceğimiz sayı. Bu sadece uçak bileti ortalama bir turist 700-800 doları ülkemizde bırakıyor. Günde 2 bin 250 tane misafirin gelmemesi demek. Bunlar ciddi rakamlar.

Antalya bölgesine gelen turistlerin yüzde 41’i Rusya’dan yüzde 17’si de Ukrayna’dan gelmiş. Bu sürecin uzaması ekonomik açıdan kayıplara sebep olacaktır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle