Hoşgeldiniz  

TURİZMCİLER 2017 ÖNGÖRÜLERİNİ ANLATTI

SEMİH KÖKEN | 22 Ocak 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

TURİZMCİLER 2017 ÖNGÖRÜLERİNİ ANLATTI

2017 sezonunda Rusya’da erken rezervasyonlarda yüzde 50 artış olmasının turizm sektöründe morallerin düzelmesine yol açtı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Ocak Ayı toplantısında konuşan Başkan Hakan Duran, başta Antalya olmak üzere Türkiye’de 2016 yılında turizmin beklentilerin çok altında gerçekleştiğini belirtti.
Tüm turizm sektörünün bundan dolayı morallerinin bozuk olduğunu ifade eden Hakan Duran, 2017 turizm sezonu öncesi Rusya’dan erken rezervasyonlarda Türkiye’ye yüzde 50 artış olduğu yönünde haberlerin geldiğini söyledi. Erken rezervasyonla ilgili verilerin doğru olmasını ümit ettiklerini ifade eden Duran, şunları söyledi:
‘’Rusya’dan erken rezervasyonlarla ilgili gelen haberler turizm sektöründe morallerin düzelmesine yol açtı. İnşallah bu haberler doğru olur.  Erken rezervasyonlarla ilgili haberleri kendi içimizde değerlendireceğiz. Geçen yıl kötü bir sezon geçirdik. Artık 2017 yılı birlik, beraberlik yılı olmalı. Güçlerimizi birleştirmeliyiz.’’
Şehir otellerinin şu an için daha avantajlı konumda olduğunu, spor, düğün, toplantı, kongre gibi etkinliklerle kötü sezonu bitirmeye çalıştıklarını ifade eden Duran, ‘’Şehir otellerinde de doluluk oranı günlük yüzde 48 civarında seyrediyor’’ dedi.
Türkiye’nin tanıtım için büyük atağa geçmesi gerektiğini ve uluslararası büyük organizasyonların düzenlenmesini isteyen POYD Başkanı Hakan Duran, geçen yıl düzenlenen uluslararası spor organizasyonların da iyi tanıtılamadığına dikkat çekti. Duran, şöyle devam etti.
‘’Daha çok uluslararası aktiviteler yapalım diyoruz. Geçen yıl Dünya Okçuluk Şampiyonası Antalya’da yapıldı. Seyirci yok, ilgi yok. Dünya Plaj Voleybol Şampiyonası yine Antalya Konyaaltı Plajlarında yapıldı. Duyuramadık. Kemer ilçesinde Formula otomobil yarışları yapıldı. Seyirci olmadığı için Antalya’yı terk etti. Fuarlara da sektör olarak destek vermeliyiz.’’
SPOR TURİZMİNDE BÜYÜK KAYIP VAR
Gloria Serenty Otel Ön Büro Müdürü Fethi İz’de Belek destinasyonunda spor turizminde büyük kayıplar olduğunu söyledi. Alman ve Rus futbol takımlarının bu kış sezonunda Antalya’ya hiç gelmediğini anlatan İz, ‘’Futbol ve golf ile diğer spor turizminde yüzde 60-70’lerde kayıp var. Avrupa’daki spor turizmi müşterilerimiz güvenlik konusunda tedirginlik yaşıyor. Spor turizmin de de fiyatlar bir hayli düştü. Ancak Ortadoğu pazarında hareketlilik var. Golf sporu kış sezonunda Antalya’yı kurtaracak turizm çeşididir’’ diye konuştu.
Birdie Holidays Yöneticisi ve Spor Turizmi Birliği Genel Sekreteri Kurtuluş Gülşen ise otel yöneticilerini Spor Turizmi Birliği’ne üye olmaya davet etti. Spor turizminde de kriz olduğunu anlatan Gülşen, ‘’2007’de golf oda fiyatları 57 Euro idi, şimdi 42 Euro. Golf turizminde sıkıntı var. 3 yıldır Uzak Doğu ülkelerine Kore ve Japonya gibi ülkelere gidip tanıtım yapıyoruz. Pakistan’da golf grupları oluşturduk, Antalya’ya yönlendiriyoruz’’ dedi.
Rixos Grubuna bağlı Sungate Oteli Genel Müdürü Derya Billur da Havaalanına gelen turist sayısında yüzde 48 düşüş olmasına rağmen otelde 400 bin geceleme yaptıklarını bildirdi. Eğlence ve spor oteli olduklarını vurgulayan Billur, şöyle devam etti:
‘’2017 yılı günlük eğlence takvimini acentelerimize bildirdik. Hızlı dönüşler ve erken rezervasyonlar alıyoruz. Alternatif pazarlar geliştirmemiz lazım. Orta Doğu pazarından çok ciddi talepler alıyoruz. Lübnan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri  gibi ülkelerin sanatçılarını getiriyoruz. Geçen yıl Lübnan’ın ünlü şarkıcılarını sahneye çıkardık.’’
Kemer destinasyonunda 4-5 açık otel olduğunu diğerlerinin kapalı bulunduğunu anlatan Billur, şöyle devam etti:
‘’Kemer bölgesinde  her yer kapalı.  Kemer saat 18.00’den sonra ölü şehir oluyor. Kedi ve köpeklere kalıyor. Otel dışına çıkan turist te erken otele dönüyor. Daha fazla agresif olmalıyız. Rusya’dan erken rezervasyonlar hızlandı. Ama referandum beklentisi var. İstikrar önemli. Dolar-Euro kur yüksekliği var. İran pazarı gelişiyor. Ukrayna pazarı devam edecek. Rusya pazarında şu anda yaz sezonu için 3 milyon rakamları konuşuluyor. 2017 yılı geçen yıla göre iyi olacak ama 2015 yılının da gerisinde kalacak. Avrupa pazarında büyük kayıp olacak gibi… Ama ne olursa olsun 2017 yılı iyi bir yıl olsun.’’
Palm World Side Oteli Genel Müdürü Ayşe Esen, Avrupa’daki gurbetçilerin rezervasyonlarında Türkiye’deki yakınlarının kabul edilmediği yönünde şikayetlerin arttığını, bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.
Esen, ‘’Gurbetçiler, rezervasyon yaptırmak isterken Türkiye’deki yakınları için de talepte bulunuyor. Ancak bu kabul edilmiyor’’ diye konuştu.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise Kasım ayı içinde düzenlenen Resort Kongresinde yaptığı sunum çok beğenilince POYD yönetimi tarafından sunumun tekrarı istendi. Yağcı’nın, turizmin geleceği ile ilgili sunumu ilgi ile izlendi.
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle