Hoşgeldiniz  

‘Nefes Kredisi’ başvuruları başladı

Deniz Porsuk | 14 Aralık 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

‘Nefes Kredisi’ başvuruları başladı

Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere hayata geçirilen ‘Nefes Kredisi’ başvuruları başladı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, KOBİ ve oda üyelerinin krediye erişimi için TOBB ve ATSO olarak kaynak aktardıklarını, bunun karşılığında Denizbank ve Ziraat Bankası’nda üyelerin kullanımına sunulmak üzere düşük faizli kredi fonu yaratıldığını kaydetti. Başkan Çetin, KOBİ’lerin Nefes Kredisi’ne başvurabilmeleri için öncelikle ATSO’ya gelerek ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibaresini içeren belge almaları gerektiğini belirtti.

KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere Ziraat Bankası, Denizbank ve ATSO arasında protokol imzalandığına işaret eden Başkan Çetin, “Kredi, 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak. Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacak. Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90’dır. Kredi azami limiti 50 bin TL’dir. Kredinin teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan yüzde 15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecektir. Protokol gereği, kredi değerlendirme sürecinde odamızın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır” dedi.

TOBB ve ATSO tarafından aktarılan kaynakla sağlanabilen kredinin KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılamak için tek başına yeterli olmayacağını ifade eden Başkan Davut Çetin, TOBB, oda ve borsalar olarak yaratabildikleri kredi hacminin kaynak yetersizliği nedeniyle 5 milyar TL ile sınırlı kaldığını kaydetti. ‘Nefes Kredisi’nin miktardan çok model olarak örnek olması bakımından nemli bir araç olduğunu anlatan Çetin, hükümetin de bu modeli esas alarak bütçeden de kaynak aktarmayla daha büyük bir kredi paketi hazırlamasını beklediklerini kaydetti.

KOBİ’LER ve ESNAF SİCİL AFFI BEKLİYOR

Vergi barışından sonra sicil barışının da gündeme gelmesini beklediklerini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, KOBİ’lerin sorununun çözülmesi için sicil affının da zorunlu hale geldiğini tekrar dile getirdi. Çetin, “KOBİ’lerin krediye erişememelerinin önünde bir engel teminat sorunu, diğer engel de kredi sicilinin bozulmuş olmasıdır. Ekonomideki koşullar yüzünden ödemesini aksatmış KOBİ veya esnaf kredi alamamaktadır. Ağır koşullar nedeniyle kredi borcunu ödeyememiş dürüst esnaf ve KOBİ’ler için sicil affı çıkarılmalı, kredileri yapılandırılmalı ve bu işletmeler yeniden ekonomiye kazandırılmalıdır” dedi. (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle