Hoşgeldiniz  

İhracatçılara engelleri kaldırma semineri

Deniz Porsuk | 27 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

İhracatçılara engelleri kaldırma semineri

EKONOMİ Bakanlığı tarafından Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB), ihracatçı firmaların hedef pazarlarında yaşadığı sorunlar ve çözümlerine yönelik, ‘Ticarette Teknik Engeller ve Çözüm Yolları’ başlıklı seminer verdi.

BAİB Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan’ın da katıldığı semineri Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan Örnek, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Peyman Gülfam Bilgin ve Ürün Denetmeni Ramadan Kahramanlar verdi.

Birçok ülkenin farklı nedenlerden dolayı ithal ettiği ürünlere teknik engeller koyduğunu ifade eden Daire Başkanı Gökhan Örnek, bu tarz durumlarla karşı karşıya kalınması halinde Ekonomi Bakanlığı’nın konuyla ilgili bilgilendirilmesini istedi.

SORUNLAR BİLDİRİLMİYOR

Teknik engellerin belirlenmesi ve çözümü için www.teknikengel.gov.tr adlı bir web sayfası hazırlandığını anlatan Örnek, “İhracatçı firmalarımız bu web sayfasına üye olsun ve yaşadıkları teknik engelleri bildirsin. Kurumsal farkındalık yaratırsak, sorunları çözer, ihracatımızı artırırız. Yaşanan sorunlar Bakanlığımıza intikal ettirilmiyor. Haliyle biz de bir şey yapamıyoruz” dedi.

SORUNLARIN YÜZDE 37’Sİ TEKNİK

www.teknikengel.gov.tr adlı bir web sayfasının aynı zamanda ülkelerin ürünlerle ilgili teknik engeller hakkında da bilgi verdiği kaydedildi. Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu ise ihracatta yaşanan sorunların yüzde 37’sinin teknik engellerden kaynaklandığını bildirdi. Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatı artırmanın hedefleri olduğunu kaydeden Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu, “İhracatta yaşanan engellerin belirlenmesi ve kaldırılması için Bakanlığımız bünyesinde Pazara Giriş Komitesi var. Karşılaşılan engeller ve kaldırılması için yapılacaklar komitede değerlendiriliyor. Engelleri belirlemek ve ortadan kaldırmak için ihracatçılarımızdan bilgi gelmesi çok önemli” diye konuştu.

BAİB Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan ise “Ekonomik kalkınmada ihracatın itici güç olabilmesi için teknik kriterler hayati önem taşımaktadır. Piyasaya arz edilen ürünler, hangi ürün olursa olsun sağlık, güvenlik, çevre ya da tüketiciyi koruma nedenlerinden dolayı farklı standartlara, mevzuata ve uygunluk değerlendirme prosedürlerine tabi tutulmaktadır. Bu tip düzenlemeler her ne kadar başta serbest ticareti ya da diğer bir deyişle malların serbest dolaşımını engellemeyi hedeflemiyorsa da sonuçta uluslararası ticarete olumsuz yönde etki yapmakta, hatta zaman içinde gizli bir koruma aracı haline gelebilmektedir” dedi.

Değişik standart uygulamalarının farklı ticaret engelleri oluşturabildiğine değinen Atılgan, “Meşru amaçları dışında kullanılan standartlar, teknik düzenlemeler ve uygunluk değerlendirmesi prosedürleri, serbestleşen ticaret ortamında uluslararası ticaretin önündeki yeni engeller halini almıştır. İhracatta karşılaşılan ticarette teknik engellerin önlenmesi, sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması açısından son derece önemlidir” diye konuştu.

ANTALYA, (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle