Hoşgeldiniz  

Antalya-Tahran arasına AOSB köprüsü

Deniz Porsuk | 11 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Antalya-Tahran arasına AOSB köprüsü

ANTALYA OSB Sektörel Ticaret Heyeti, İran’a gerçekleştirdiği 5 günlük iş gezisini tamamlayarak döndü.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sanayicilerinden oluşan sektörel ticaret heyeti, İran’a düzenledikleri seyahati tamamlayıp yurda döndü. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleşen programa Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, bakanlık yetkilileri, Bölge Müdürü İlhan Metin ve inşaat-yapı, makine-metal-enerji sektöründe faaliyet gösteren bölge sanayicileri katıldı.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞMELER YAPILDI

17 kişiden oluşan heyet seyahatin ilk günüde Tahran Büyükelçiliği ve Tahran Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaret ederek İran pazarı, ekonomisi ve ülkede iş yapma fırsatları hakkında bilgi aldı. Programın devamında ülkede faaliyet gösteren bir çelik işleme tesisini gezip incelemelerde bulunan heyet, temaslarını 16. Tahran Uluslararası Genel Sanayi Fuarı’nda sürdürdü. Seyahatin son gününde İranlı işadamları ile yüz yüze görüşmeler yapan Antalyalı sanayiciler, yeni ihracat kanalları ve olası ortaklıklarla ilgili değerlendirmede bulundu.

ÖRNEK OSB

İran seyahatinin, son dönemlerde düzenlenen en verimli programlardan biri olduğunu belirten Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Sektörel ticaret heyeti programlarımda elde ettiğimiz başarıyla Türkiye’deki tüm OSB’lere öncülük eder hale geldik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 7 program bakanlığımız tarafından takdir gördü ve diğer OSB’lere örnek gösterildi. Bu, emeğimizin ve zamanımızın boşa gitmediğinin önemli bir kanıtı. Seyahate katılan sanayicilerimizin ihracat ağına ziyaret edilen ülkeyi katması ise bizler için ayrı bir gurur kaynağı” dedi.

TÜRK ÜRÜNLERİ REVAÇTA

İran seyahati ile ilgili izlenimlerini aktaran Bahar, “İran, ambargonun kalkmasından sonra özellikle ticari anlamda bütün dünyanın dikkat kesildiği bir ülke konumunda. Türk ürünlerinin İran halkı nezdindeki popülaritesi ve Türk firmalarına duyulan güven ihracatımızın artmasına ve hatta yeni ortaklıkların kurulabilmesine zemin hazırlayacak çok önemli bir kaynak. İranlı işadamları ile yaptığımız birebir görüşmeler sırasında bu güveni ve ortaklık yapmaya yönelik isteklerini yoğun bir şekilde hissettik” diye konuştu.

DİRSEK TEMASIMIZ SÜRECEK

Program kapsamında tesis edilen diyaloğun sürmesi ve gelişmesi için bundan sonraki sürecin hassasiyetle takip edileceğini aktaran Bahar, “Görüşmelerimizin sonucunda filizlenecek yeni iş anlaşmaları Antalya sanayisine sadece ekonomik girdi sağlamakla kalmayacak, yeni ve zor bir pazarın şifrelerini de ele geçirmemize olanak sağlayacaktır. Temaslarımızı ziyaret süremizle sınırlı tutmayacağız. İran gibi güçlü ve zengin bir pazarda söz sahibi olmak, Antalya ekonomisi için önemli bir artı olacaktır” dedi.

ANTALYA OSB SEKTOREL TICARET HEYETI, IRAN'A GERCEKLESTIRDIGI 5 GUNLUK IS GEZISINI TAMAMLAYARAK DONDU. (FOTO:ANTALYA-DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle