Hoşgeldiniz  

10 Gün Bile Yaşamaz” Dediler, Şimdi Neşe Saçıyor

Deniz Porsuk | 24 Kasım 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

10 Gün Bile Yaşamaz” Dediler, Şimdi Neşe Saçıyor

Antalya‘da, prematüre doğan ve birkaç ay önce düşerek yaşamını yitiren 16 yaşındaki Diğdem Acar’ın bağışlanan böbreği nakledilen 4 yaşındaki Ahmet Döner, bugün etrafına neşe saçıyor.

Prematüre doğan, kalbinde iki delik olan, böbrek yetmezliği ve hipotiroid rahatsızlığı bulunan minik Ahmet, organ nakli ve uygulanan tedavilerle hayata sımsıkı tutundu.

Ahmet Döner, düşme sonucu beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Diğdem Acar’ın bağışlanan böbreği ile hayata bağlandı. Daha önce birkaç adım attıktan sonra yorulan Ahmet, naklin ardından şimdi yaşıtları gibi koşup oynuyor, etrafına neşe saçıyor.

Kepez ilçesinde yaşayan Bayram ve Selda Döner çifti, oğullarının Akdeniz ÜniversitesiHastanesinde gerçekleştirilen organ nakliyle sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşarken, kendileriyle aynı sorunu yaşayan ailelerle irtibata geçerek umut aşılamaya çalışıyor.

Oğlunun hastalığı ve nakil süreci hakkında AA muhabirine bilgi veren Bayram Döner, Ahmet’in anne karnındayken idrarını yapamadığının tespit edildiğini ve böbrek yetmezliği rahatsızlığıyla doğacağını bildiklerini söyledi.

Döner, “Doktorlar ‘Çocuğunuz doğduktan sonra 10 gün bile yaşamaz’ dediler ama biz her şeyi göze alarak Ahmet’i dünyaya getirdik. 65 gün yoğun bakım ünitesinde kaldı ve bu sürede diyalize bağlı olarak yaşatıldı. Ahmet’i tedaviye olumlu yanıt verdiği için normal servise aldılar. Hastanede 4 aya yakın kaldı.” dedi.

İlaç tedavisinin yaklaşık 3 yıl sürmesinin ardından kadavradan nakil için sıraya girdiklerini ifade eden Döner, bu sırada Akdeniz Üniversitesinde çalışan bir ailenin kızı olan Diğdem Acar’ın düşme sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Aile ile nakil bölümündeki doktorların görüştüğünü ve organ bağışı konusunda ikna ettiklerini anlatan Döner, “27 Mayıs’ta böbrek nakli gerçekleştirildi ve Ahmet 4 gün yoğun bakımda kaldı. 15 gün sonra taburcu oldu ve şimdi rutin kontrollerimiz devam ediyor. Doktorlar böbreğin uyum sağladığını söylediler ve hatta ‘Babadan nakil yapsaydık ancak bu kadar olurdu.’ dediler. Ahmet’in sağlık durumu çok iyi. Şu an için bir sıkıntımız yok.” diye konuştu.

“Bağış yapan aileye minnettarız”

Anne Selda Döner de hamilelik döneminin çok zor geçtiğini vurguladı. Oğlunun 7 aylık dünyaya geldiğini söyleyen Döner, şöyle devam etti:

“Nakilden önce Ahmet çok mutsuz ve halsizdi. Diğer çocuklar gibi koşup oynamak istiyordu ama fazla hareket edemiyordu, hemen yoruluyordu. Şimdi istediği gibi koşup oynuyor ve çok mutlu. Özellikle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi nakil bölümündeki doktorlar ve personele çok teşekkür ediyoruz. Önce Allah’ın sonra da onların sayesinde oğlum sağlığına kavuştu. Çocukları hasta olan hiçbir ailenin umudunu yitirmemesi gerekiyor.”

Döner, oğlunun diğer rahatsızlıklarının da tedavi edildiğini kaydetti.

Organ bağışını yapan aile ile sürekli görüştüklerini dile getiren Döner, “Diğdem kızımıza Allah rahmet eylesin. Diğdem’in bir parçası şu an oğlumuzda yaşıyor. Diğdem’in annesi Eylem abla ile görüşüyoruz, evlerine gittik. Ahmet’i götürüyoruz. Didem’in ablası ve ağabeyi Ahmet’i kardeşleri gibi görüyorlar. O aileye minnettarız, onların sayesinde oğlumuz şimdi iyi.” diye konuştu.

“Organlarımızı bağışladık”

Eşiyle birlikte organlarını bağışladıklarını belirten Döner, kendileri gibi çocukları hasta olan aileler ile görüşüp moral verdiklerini ve karamsar olmamaları gerektiğini anlattıklarını söyledi.

Antalya’nın Gülveren Mahallesi’nde 6 ay kadar önce oturdukları apartmanın ikinci katındaki dairelerinin balkonundan düşen Diğdem Acar’ın, kaldırıldığı hastanede beyim ölümü gerçekleşmişti. Acar’ın ailesi tarafından bağışlanan organları 5 hastaya nakledilmişti.

5 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle