Hoşgeldiniz  

Yeni Türkiye Buluşmaları’na yoğun ilgi

SEMİH KÖKEN | 15 Aralık 2014 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Yeni Türkiye bulusmaları (2)
‘Yeni Türkiye’de ve Dünya’da Demokratikleşme’ konulu konferansın bu haftaki konuşmacıları Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz moderatörlüğünde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan oldu. Antalya Kültür Merkezi (AKM)  Perge Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Genel Sekreter Birol Ekici, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mitat Yolcu, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Konferansın moderatörü Murat Yılmaz ‘Yeni Türkiye Buluşmaları’nın bu hafta ikincisini gerçekleştirdiklerini belirterek, Türkiye’yi yeni kılan şeyin herkesin bildiği geçen zaman içinde yaşanan demokratikleşme ve bu demokratikleşme ekseninde anayasa, mevzuat ve kurumsal yapının yeniden inşa edilmesi olduğunu ifade etti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Esasında vatandaşların hak ve taleplerinin temel alındığı ve yine vatandaşların vergileri ile oluşan kamu bütçesinin dolayısıyla kamu harcamalarının vatandaşların talep ve arzularına göre şekillendiği ve bunu açık bir rejimde denetlendiği rejim Türkiye 200 yıldır gayret sarf ediyor.  Anayasal bir demokrasi ve demokratikleşme için başka ülkelerdede bir gecede, bir defada, bir anayasayı ihlal ederek veya bir karar alarak olmuyor. Kültürel zeminde ilerlemesi siyasi elitlerin bir yandan çatışmayı, tartışmayı diğer yandan uzlaşmayı öğrenebileceği mutabakat çerçevesi inşa etmesiyle ve vatandaşında her şeye rağmen ne olursa olsun ülkedeki tek oyunun demokrasi olduğu konusunda açık net mesajlar vermesiyle tahkim ediliyor. Onun dışındaki bu tahkimi devam eden tartışmalar her demokrasinin içinde var. Dolayısıyla en gelişmiş ülkelerde dahi demokratikleşme konularında bu tip tartışmalar yaşanmakta” dedi.
YENİ TÜRKİYE’NİN ANLAMI
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün, Yeni Türkiye kavramının askeriye, yargı gibi seçim ile başa gelmeyen vesayet kurumlarının gerilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Akgün, “Yeni Türkiye’nin anlamı yaşanabilir bir Türkiye’yi beraberce nasıl kuracağız onu tartışmamızdır. Yeni Türkiye’den kastettiğimiz budur. Bu kurumları beraberce nasıl dizayn edeceğiz? Hangi değerler olacak?  ” dedi.

DEMOKRASİ ÇOĞULCULUKLA HAYAT BULUR
Demokrasinin kurumsallaşmasında iki temel faktör arasında denge kurulmasını son derece önemli olduğuna dikkat çeken Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan, halkın egemenliğine dayalı olarak yürütme otoritesinin ya da siyasal kurumların barışçıl bir şekilde değişimin sağlanması olduğunu söyledi. Alkan, konuşmasında şunlara değindi: “Bunu barışçıl ve çoğulcu bir şekilde yapılması yani iktidara belli kadrolar geçerken diğer kadrolarında günü geldiğinde iktidar olabilmesini, sistem tarafından korunduğu bir yapılanma. Biz buna seçime bağlı bir süreç olarak bakıyoruz. İkinci yön ise hukuk devleti yönü. Yani bu mekanizma işlerken hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı ve bu anlamda siyasal otorite ile hukuki otorite arasında çoğulculuğu temin edecek bir dengenin sağlanması zorunluluğu. Demokrasi ancak bu temelde çoğulculuk oluşturulabilirse hayat bulur.” Konferans sonunda ise Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuşmacılara teşekkür ederek,  çiçek takdim etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle