Hoşgeldiniz  

UZMAN ÇAVUŞA HAPİS CEZASI

SEMİH KÖKEN | 03 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzman çavuş olarak görev yapan 41 yaşındaki İsmail Çetinkaya 2012 yılında Bitlis Güroymak Yayladere mevkisinde, terör örgütü mensuplarıyla girdiği silahlı çatışmada, kolundan yaralandı. Kopan kolu yerine dikilen ve ardından emekli olan İsmail Çetinkaya, doktorlarının tavsiyesi üzerine geçen yıl Antalya’ya yerleşti. Çetinkaya’nın oğlu 9’uncu sınıf öğrencisi B. Çetinkaya da geçen yıl eylül ayında Aksu Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırdı. Eğitime başlayan oğlunun bazı derslerinin boş geçmesi üzerine nedenini soran Çetinkaya, öğretmenlerden Barış A.’nın Kobani eylemlerine katıldığını, derslerin de boş geçtiğini öğrendi.

SAVCILIĞA VE MİLLİ EĞİTİME ŞİKAYET ETTİ

Barış A. hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette, savcılıkta da suç duyurusunda bulunan Çetinkaya, öğretmenin 8 ve 9 Ekim 2014 tarihlerinde Kobani eylemlerine katıldığını iddia etti. Çetinkaya, bu nedenle oğlunun kimya derslerinin boş geçtiğini öne sürdü. İddialar üzerine yapılan müfettiş soruşturmasında Barış A.’nın 8-9 Ekim günlerinde okula Kobani eylemlerine katılmak için değil, bağlı olduğu sendikanın iş bırakma eylemine katılmak için gelmediği tespit edildi. Soruşturmada, Barış A.’nın ‘kimya’ değil, ‘İngilizce’ öğretmeni olduğu, İsmail Çetinkaya’nın oğlunun eğitim gördüğü 9-D sınıfının derslerine de girmediğini belirlendi.

10 AY HAPİS CEZASI

Bunun üzerine Barış A., İsmail Çetinkaya hakkında şikayette bulundu. Çetinkaya hakkında ‘iftira’ suçundan dava açıldı. 23’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, İsmail Çetinkaya, 12 ay hapse mahkum edildi. Sanığın iyi halini dikkate alan mahkeme, cezayı altıda bir oranında takdir indirimi yaparak 10 aya düşürdü. Bu cezayı da erteleyen mahkeme, Çetinkaya’yı, 1500 liralık avukatlık ve yargılama giderini ödemeye mahkum etti.

OĞLUMU OKULDAN ALDIM

Karara tepki gösteren İsmail Çetinkaya, 19 yıl askeri personel olarak görev yaptığını, bir kolunu vatanı için feda ettiğini söyledi. Hakim kararı açıklarken dizlerinin titrediğini ifade eden Çetinkaya, “Suçlu olduğum için değil, utandığım için titredi. Verilen karar beni çok üzdü. Bu nedenle oğlumu okuldan alarak başka bir okula kaydettirdim” dedi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle