Hoşgeldiniz  

Ülkelere Davette Sınıfta Kalmışız

SEMİH KÖKEN | 31 Ekim 2014 | Yaşam A- A+

Türkiye’nin ilk kez düzenleyeceği dünyanın en büyük organizasyonları arasında gösterilen Expo 2016 Antalya’nın, çok sayıda kamu kurumu ve sivil toplum örgütü temsilcisinden oluşan Expo Konseyi, The Marmara Hotel’de toplandı. Toplantıya Expo 2016 Antalya yönetim kurulu başkan yardımcısı da olan Antalya Valisi Muammer Türker başkanlık etti. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay ve ekibi tarafından çalışmalara ilişkin konsey üyeleri bilgilendirildi ve konsey üyelerinin önerileri alındı.

VALİDEN BAŞARISIZLIK UYARISI

Expo’nun sadece kendi yürüteceğimiz bağlamda değil, diğer tüm kurumların da desteğinin olacağı bir proje olarak ele alınması gerektiğini belirten Vali Türker, “Meselenin altyapı, diğer kamu hizmetleri ve ötesinde bölgedeki sivil toplum ve meslek teşekkülleri boyutu da var. Biz ‘Buraya para, ödenek koydum gerisine karışmıyorum’ dersek işin yürümeyeceği ortada. Karayolları yol, belediye imar, DSİ derelerin ıslahını yapmazsa proje akamete uğrar ve hepimizi ciddi bir başarısızlık bekler. Herkesin kendisine düşen konularda özel ilgi göstermesini bekliyoruz. Kurumların kendi önceliği vardır ama Expo Türkiye’nin önceliğidir. Herkesin bu meseleyi milli hassasiyetle ele alması ve yaklaşmasını bekliyoruz. Çok da fazla zamanımız kalmadı ve en güzel şekilde sonuçlandırarak memleketimize güzel bir hizmet verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

58 ÜLKEDEN 14’Ü ‘KATILACAĞIZ’ DEDİ

Yaklaşık 1 yıl önce davet gönderilen 188 ülkeden gelen yanıtlara ilişkin Expo yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise bugüne kadar 58 ülkeden yanıt geldiği, 14’ünün resmi olarak katılacağını bildirdiği, 10’unun katılacağını bildirdiği ama katılım formunu doldurmadığı, 26 ülkenin de çeşitli sorular yönelttiği belirtildi. 8 ülke ise katılmayacağını bildirdi. Türkiye’nin davetine katılımı resmileşen ülkeler arasında Afganistan, Bulgaristan, Kamerun, Nijer, Nepal, Moritanya, Pakistan, Seyşeller, Sudan gibi ülkeler bulunuyor.

DEHŞET VERİCİ NİTELEME

Bu durumu eleştiren Konsey üyelerinden ATB Başkanı Ali Çandır, “Katılacak ülkeler listesini görünce dehşete kapılmadığımı söylememem yalan olur. Çünkü hiçbir gelişmiş veya gelişmekte olan ülke yok. Bu konuda sınıfta kalmışız. Bence zaman darlığını da gözeterek bir seferberlik ilan edilmelidir. Dışişleri Bakanımız Antalyalı, birçok uluslararası alanda çalışma yürüten kurumlar var ve bir anlamda bunlar harekete geçirilmelidir” dedi.

VALİ: BİZİM DE ENDİŞE DUYDUĞUMUZ KONU

Son yönetim kurulu toplantısında bu konunun dikkate geldiğini belirten Vali Türker ise “Bizim de endişe duyduğumuz bir konu ama ülkeler son dakika cevap veriyor. Bugüne kadarki en fazla katılım olan Expo’daki ülke sayısı 44. Yönetim kurulunda, Dışişleri ve diğer bakanlık temsilcilerine görev olarak verildi. Dışişleri bakanımızın Antalyalı olmasının avantajını kullanmalıyız. Kasım ayı sonunda tüm büyükelçiler Antalya’da toplanacak ve Expo sunumu olacak. Bu toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de olacak. Expo’yu ciddi bir gündem maddesi olarak o toplantıda konuşacağız. Ayrıca farklı mekanizmalar, yurtdışındaki Türklerden, Türk teşkilatlarına hepsini devreye sokacağız. Paniğe kapılmaya gerek yok. Katılımcı profiline bakınca haklısınız. Bu işler biraz böyle oluyor galiba ve inşallah yoluna girer” dedi.

ÇOCUK FACEBOOK’U OLUŞTURULACAK

Expo’da temalardan biri olan ‘çocuk’ konusunun pek ön planda olmadığı ve daha etkin kullanılması gerektiği yönünde de eleştiri ve çeşitli önerilerin sunulduğu toplantıda Selami Gülay, düzenlenecek alanda 20 metrekarelik Çocuk Adası oluşturulacağını söyledi. Gülay, tüm dünya çocuklarını biraraya toplayacakları Facebook tarzı bir çalışmaları olduğunu da kaydetti. (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle