Hoşgeldiniz  

ÜCRETLİ OTOPARK TARTIŞMASI

SEMİH KÖKEN | 30 Haziran 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, ilçe merkezindeki 9 noktada ücretli cadde otoparkı uygulaması başlattıklarını açıkladı. Uygulamayla park sorununu çözmeyi hedeflediklerini anlatan Başkan Çelik, “Bugün uygulamaya koyduğumuz bir otopark sistemimiz var. Yeni olduğu için bazı bocalamalar, yanlış anlamlar var. Otopark uygulamasında amacımız asla para değil. Buradan alacağımız 50 bin lira Gazipaşa Belediyesi ya da Gazipaşa Belediyespor için kulüp için yapılan bir uygulama. Modern ve gelişmeye açık bir şehir olduğumuzu söylüyoruz fakat Gazipaşa’da bir otopark sıkıntısı yaşıyoruz. Gazipaşa’ya gezmeye gelenler, şehir merkezine alışverişe gelenler, yabancılar araçlarını koyacak yer bulamıyor” dedi.

‘OTOPARK SIKINTISI OLMAYACAK’

Park sorununun esnafı da mağdur ettiğini aktaran Başkan Çelik, esnafa ‘evi yakın olan aracını getirmesin’ tavsiyesinde bulundu. Aracıyla gelmek zorunda kalanlar için de belli noktalarda özel ücretli otopark uygulaması yapacaklarını kaydeden Başkan Çelik, “Burada arabaları güvende olacak, kartlarıyla araçlarını bırakacaklar, kartlarıyla çıkacaklar. Bunun sonucunda şehir merkezinde, Bankalar Caddesi’nde, esnafımızın olduğu yerlerde araç otoparkında sıkıntı olmayacak” diye konuştu.

’10 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI’

Uygulamanın yeni olması nedeniyle sıkıntı yaşanmasının normal olduğunu ve bunun kısa sürede aşılacağını vurgulayan Başkan Çelik, şöyle dedi:

“Adaptasyon döneminden sonra ve belli bir süre sonra bundan esnaflarımız memnun olacak. Çünkü insanlar araçlarını koyacak yer bulamadığı için alışveriş yapmıyor ya da alışverişini başka bir yerden yapıyor, erteliyor. Bu caddeler belli bir süre sonra bu uygulamayı yapmazsak yaşanacak halde olmayacak. Biz onun için tüm Türkiye’de olan uygulamayı Gazipaşa’ya getirdik. Bu modern ve büyük bir şehir olmanın adımlarından bir tanesi. Sabırla beklersek en geç birkaç hafta adaptasyon sürecinde ben inanıyorum esnafımız memnun olacak. Bu sistemle 10 kişiye de istihdam sağladık.”

CHP’DEN ‘YASADIŞI’ TEPKİSİ

Uygulamaya tepki gösteren CHP İlçe Başkanı Bülent Kocabaş ise Yargıtay’ın benzer uygulamalarla ilgili daha önce iptal kararı verdiğini hatırlattı. Uygulamanın yasadışı olduğunu savunan Bülent Kocabaş, “Bugün 1.5 TL ilk park ücreti daha sonra da her saat başı 1 TL olmak üzere bir ücret alınması söz konusu. Hukukta yeri olmayan, Yargıtay tarafından daha önce iptal edilen bir uygulamanın dayatılmasını anlamış değiliz, kabul etmiyoruz. Gazipaşa insanının bu uygulamaya tabi tutulması anlaşılır bir uygulama değil. Halkımızın tepkisini göstermesini talep ediyoruz” dedi.

Cadde otoparkı uygulamasını yapan yüklenici firmanın ise 18 yaş altı görevli çalıştırdığı öne sürüldü. Kahyalar durağında çocuk yaşta görevlilerin araçlardan ücret aldığı görüldü. Gazetecilerin fotoğraf çektiğini gören çocuk görevliler bölgeden hızla uzaklaştı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle