Hoşgeldiniz  

Türel : “Söz verdik, başardık”‏

SEMİH KÖKEN | 14 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Ocak sonu inşaatına başlanan Mevlana Kavşağı, Türel’in söz verdiği gibi 4 ayda tamamlanarak Mayıs sonunda hizmete giriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Antalyalılara verdiği bir sözü daha yerine getirdi. Antalya trafiğini rahatlatacak projelerden biri olan Mevlana Kavşağı’ndaki çalışmalar Başkan Türel’in söz verdiği gibi 4 ay içinde bitiyor. Türkiye’nin en büyük açıklığa sahip üstgeçidi ünvanını da alan Mevlana Kavşağı’na toplam 24 adet deprem izolatörü monte edildi. Artık bölgede trafik durmadan akacak.

Antalya trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Mevlana Kavşağı’ndaki çalışmalarda sona gelindi. Ocak ayı sonunda ilk kazma vurulan Mevlana Kavşağı  Mayıs ayının sonunda söz verildiği gibi Antalyalıların hizmetine açılacak.
Adnan Menderes Bulvarı ile Kızılırmak Caddeleri’ni bir birine bağlayacak şekilde yapılan üst geçit ile 3 katlı hale getirilen kavşak güzergah üzerinde ışıkta beklemeden trafik akışını sağlayacak. Trafik ışıkları nedeniyle yaşanan yoğunluk ortadan kalkacak.
Yaklaşık 10 milyon liraya mal olan köprü toplam 10 ayak üzerine inşa edildi. Toplam uzunluğu 375 metre olan köprünün beş açıklığı bulunuyor. Bir açıklıkta 55 metre geçilen köprü bu yönü ile Türkiye’nin en uzun ardgermeli kavşağı unvanını aldı. Ardgerme işlemi için toplam 110 kilometre çelik halat kullanıldı. Köprü imalatının toplamında 8000 m3 beton; 800 ton demir kullanıldı. Mevlana Kavşağı’na Türkiye’de ilk defa kayar mesnet olarak tasarlanan toplam 24  adet deprem izolatörü monte edildi.
Mevlana Kavşağı teknik özellikleri kadar dış görünüşü ile de Türkiye’nin en önemli üstgeçit çalışmalarından biri oldu. Kavşak dış görünüş olarak da asmalı köprü formunda dizayn edildi.Mevlana Ä°nceleme (2)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle