Hoşgeldiniz  

MUBİM’e 3 bin 74 başvuru,Muhtarlar sistemden memnun

SEMİH KÖKEN | 23 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, 909 muhtarın talep, şikayet ve önerilerini daha hızlı değerlendirmek amacıyla kurduğu Muhtar Bilgilendirme Merkezi (MUBİM) hizmet vermeye başladığı günden buyana yoğun ilgi görüyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan sistem sayesinde muhtarlar hizmet birimlerine gitmeden telefon, faks, dilekçe, SMS ve e-mail yoluyla isteklerini işleme koyup, sonucunu öğrenebiliyor.

SİSTEMDEN TAKİP EDİLİYOR

MUBİM sistemine kayıt edilerek ilgili birimlere gönderilen istek ve şikayetlerle ilgili cevaplar MUBİM tarafından muhtarlara iletiliyor. Muhtarlar isteklerini sistemden takip ederek, hangi aşamada olduğunu öğreniyor. 1 Aralık 2014 tarihinden bu yana istek ve şikayet almaya başlayan MUBİM ‘e bugüne kadar 3 bin 74 talepte bulunuldu. 3 bin 74 istek ve talebin 2 bin 851 tanesi yani yüzde 92,75 ‘i sonuçlandırıldı. Diğer müracatlar ile ilgili süreç devam ediyor.

EN ÇOK KIRSAL HİZMETLERE BAŞVURU

En çok şikayet ve istekte bulunulan birimlerin başında Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Yollar Şube Müdürlüğü geliyor. 572 muhtarın istek ve talepte bulunduğu Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı 557 talebi sonuçlandırdı. 420 başvuruyla ASAT ikinci sırada yer alıyor. ASAT 420 başvurunun 380 tanesini sonuçlandırdı. Muhtarların en çok istekte bulunduğu birimler arasında Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Taşınır Mal Şube Müdürlüğü (328 başvuru), Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü (307 başvuru), Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü (208 başvuru), Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü (149) başvuru, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü (124 başvuru), Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yatırımlar Şube Müdürlüğü (121 başvuru) yer alıyor.

MALZEME İHTİYACI

Muhtarların MUBİM’den şikayet, istek ve taleplerin başında malzeme ihtiyacı alıyor. Mezarlık bakım onarım yapımı, yol bakım onarımı, sıcak asfalt, içme suyu, tarımsal sulama, kanalizasyon  alt yapı isteği, otobüs durak talebi, köprü menfez yapımı, mezarlık temizliği, içme suyu şebeke yapımı, yağmur suyu drenaj hattı, park yapımı, muhtar evi, hız kesici, mahalle yol yapımı, okul bakım onarımı, çevre düzenlemesi, yoksulluk yardımları, kaldırım onarımı, kavşak düzenlemesi, nazım imar planı isteği gibi talepler MUBİM’den isteniyor. MUBİM’e sadece istek ve taleplerin dışında teşekkür dilekleri de geliyor.

KUMLUCA İLK SIRADA

Öte yandan ilçe ve mahalle bazında en çok istek ve talepte bulunan ilçe ve mahallelerin başında Kumluca’nın Kuzca Mahallesi ilk sırada yer alıyor.  Kuzca’yı, Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi takip ediyor. Sırasıyla, Kumluca Belen, Kaş Kemer, Kumluca Bağlık, Alanya Elikesik, Konyaaltı Aşağıkaraman, Kumluca Adrasan, Gazipaşa Karalar, Alanya Oba, Demre Küçükkum, Muratpaşa Altındağ, Kepez Barış, Manavgat Ilıca, Manavgat Kızıldağ, Alanya Tosmur ve Manavgat Karabucak,  MUBİM’den şikayet, istek ve talepte bulunan mahalleler olarak kayıtlarda bulunuyor.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMALI

Öte yandan MUBİM sisteminin kurulmasından dolayı işlerinin daha da kolaylaştığını belirten muhtarlar Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyor. Telefon, mail, SMS, faks gibi teknoloji araçlarıyla sorunlarına çözüm bulan muhtarlar, sistemin tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle