Hoşgeldiniz  

İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılıyor

SEMİH KÖKEN | 09 Haziran 2020 | Yaşam A- A+

Normalleşme sürecinde Yeni İstihdam Kalkanı paketinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre, pandemi sürecinde uygulamaya konan ve 17 Temmuz’da sona erecek olan işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak

İşten çıkarma yasağı  3 ay daha uzatılıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen ve çalışma hayatında reform niteliğinde değişiklikler içeren ‘İstihdam Kalkanı Paketinde yeralan yeni düzenlemelere göre, salgın ile getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Düzenleme kapsamında işten çıkarmaları durduran yasanın yürürlük süresi 30 Eylül’e kadar çekilecek. İşten çıkarma yasağı süresince ücretsiz izne çıkarılanlara günlük 39 lira 24 kuruş, aylık bin 177 lira ödeme yapılmaya devam edilecek. Kısa çalışma ödeneği uygulaması ise model değişikliği ile devam edecek

 

İŞVERENE TEŞVİK GELİYOR
İşverene istihdamı koruması karşılığında teşvik verilmesi gündemde. İşyerlerindeki kısa çalışmanın sona ermesi halinde tam zamanlı olarak geri dönen işçiler için işverenlere üç ay süreyle prim desteği sağlanacak. Böylece işverenlerin prim yükü azaltılarak maliyetleri de aşağı çekilecek.

 

KAYITDIŞI İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

Kayıtdışı çalışanların kayıt altına alınması şartıyla özel teşvikler geliştirilecek. 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 arasında sigortalı ya da kayıt dışı olarak çalışırken işten çıkarılmış olanlarla halen kayıtdışı çalışanlar, fiilen çalıştırılırsa ücret desteği verilecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak olan destek, günlük 57 lira 63 kuruş, aylık bin 752 lira olarak öngörülüyor. Kayıtdışı çalışırken işsiz kalanlara ise işten çıkarma yasağı süresince bin 177 lira nakit ücret desteği verilecek. Bu destekten yararlanan çalışanların genel sağlık sigortası primlerini de işsizlik sigortası fonu karşılayacak. Destekten yararlanan kayıtdışı çalışanlar nedeniyle işverenlere idari para cezası uygulanmayacak.

 

YENİ İSTİHDAMA DESTEK

Düzenlemeyle yeni istihdama da ücret desteği verilecek. 2019 başından 17 Nisan 2020’ye kadarki istihdam sayılarına ek olarak işe alınan her işçi için 30 Eylül’e kadar bin 732 TL destek verilecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak bu desteği, Cumhurbaşkanı 30 Haziran 2021’e kadar üçer aylık dönemler halinde uzatabilecek. Genç nüfus ve 50 yaş üstünün iş hayatına katılabilmesi için süreli sözleşme şartları esnetilecek. 25 yaşın altındaki gençlerle 50 yaş üzerindekiler için de 3 yılı geçmemek üzere belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilecek.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle