Hoşgeldiniz  

Halk Kart sistemi sona eriyor

SEMİH KÖKEN | 15 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu, Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşti. Belediye Başkanı Türel’in başkanlığında toplanan mecliste Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın çalışma usul ve esaslarının düzenlendiği yönetmelik görüşmelerinde CHP’li meclis üyeleri bu yıl 52’ncisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne ilişkin ne gibi çalışmalar yapıldığını sordu.
Bu yıl 18- 24 Ekim tarihleri arasında yapılacak festivale ilişkin hazırlıkların devam ettiğini, Ramazan Bayramı sonrası basın toplantısı düzenleneceğini aktaran Başkan Türel, “Festivale ilişkin telaffuz edilen rakamlar tamamen hayal ürünüdür” dedi.
BÜTÇESİ BELLİ DEĞİL
İsim vermeden CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın festival bütçesinin 40 milyon lira olacağına yönelik iddialarına cevap veren Türel, “Öyle bir bütçe yok. Geçen yıl festivalin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 11- 12 milyon civarında olmuştur. Geçmişte yapılan festivallerle kıyaslandığında bu yıl daha düşük bir bedel olacağı açıktır” diye konuştu. Akaydın’ın belediye başkanlığı döneminde festival bütçesinin Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) da yaptığı harcamalarla 20 milyon lirayı aştığını savunan Türel, “Temsil ağırlama rakamlarıyla birlikte bu civardadır” dedi.
İFTİRACILARI ALLAH’A HAVALE EDİYORUZ
Türel, festival bütçesinin her yıl bir ihale sonucu ortaya çıktığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Film festivaliyle ilgili bir ihale yapılmakta. Bu ihale bedeli gayet net bir şekilde bütün resmi organlarda yayınlanıyor. Üstüne bir rakam harcanması mümkün değil. Uyduruk uyduruk, ortalık bulandırmak için geçmişte aynı tarz siyaseti sürdürenler aynı alışkanlıklarına devam ediyor. 30 Mart’ta cevabını almıştır diye düşünüyorum ama ders alınmadığı da ortada. İftira ve yalan beyanlar üzerine bir siyaset. İftiracıları Ramazan ayının mübarek gününde Allah’a havale ediyoruz.”
ŞÜPHE OLMASIN
Başkan Türel, Altın Portakal’ın yeniden yapılanmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Altın Portakal Film festivali çok daha güçlenerek yüksek bir itibara sahip olması suretiyle güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın” dedi.
TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
Mecliste ayrıca Turizm ve Müzeler Daire Başkanlığı’nın kuruluşuna ilişkin görüşmeler sırasında Başkan Türel, Büyükşehir Belediye binasının gelecek yıl içinde yeni yerine taşınacağını belirterek, mevcut binanın etrafındaki Karaalioğlu Parkı’yla birlikte ‘Kent Müzesi’ olarak düzenleneceğini söyledi. Ayrıca Türk- İslam Eserleri Müzesi çalışması içinde olduklarını kaydeden Türel, “Kent müzesi ve çalışmaları devam eden Türk- İslam Eserleri Müzesi yerli ve yabancı turistler için cazibe noktası haline gelecek” dedi.
ŞARAMPOL CADDESİ’NE YENİ DÜZENLEME
Başkan Türel, hafif raylı sistem hattının boydan boya katettiği Şarampol Caddesi’nde yeni bir trafik düzenlemesinin gündemde olduğunu açıkladı. Düzenlemenin caddenin yayalaştırmasını içerdiğini kaydeden Başkan Türel, “Bu konuda bir referandum yapacağız. Farklı projeler içinden hangisini istiyorsunuz diye soracağız. Bize göstereceği istikamet en doğru istikamettir diye düşünüyoruz. Burada vatandaşlarımıza bir proje sunacağız. Talep etmeleri halinde hayata geçireceğiz” diye konuştu.
BAŞKAN’IN KOALİSYON GEZİSİ
Meclise CHP ve MHP grup üyelerinden önce gelen Başkan Türel, önce kendi siyasi parti grubuna yöneldi. Burada bir süre Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin ve Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren’le konuşan Türel, sonrasında MHP grubuna geçti, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe’yle hal hatır sohbeti yaptı. Ardından CHP sıralarına geçen Türel, burada CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş ve Meclis Üyesi Sıtkı Soydal arasında zaman zaman gülümsemelerin yaşandığı bir sohbet geçti. Türel, meclisi yönetmek için yerine geçmeden önce CHP’li belediye başkanları Ümit Uysal ve Şükrü Sözen’in de elini sıkmayı ihmal etmedi. Mecliste MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’nin, 11 Temmuz’da 51’inci doğum gününü kutlayan Türel’i kutlaması dikkat çekti.
HALK KART SİSTEMİ SONA ERİYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısında Antalya’da 19 ilçesiyle toplu ulaşımda elektronik ücret topla işinin Büyükşehir iştiraki şirket Ulaşım A.Ş.’ye verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. CHP ve MHP grupları ilgili karara karşı çıkarken Belediye Başkanı Menderes Türel, CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde ihale edilen akıllı kart sitemi Halk Kart’a ilişkin gerek hukuki gerekse teknik birçok tartışmanın yaşandığını söyledi.
SAHİBİ BELEDİYE OLACAK
Sürecin ihale nedeniyle Akaydın’ın ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına kadar ilerlediğini kaydeden Türel, “Biz tüm bu hukuki süreci takip ettik. Nihayet 1 yılın sonunda atmış olduğumuz adımlar neticesinde tasfiye süreci söz konusu olmuştur” dedi. Sistemin tasfiyesinin ilgili şirketle mutabakata dayalı olarak yürütülmeye çalışıldığını kaydeden Türel, yeni kurulacak sisteme ilişkin şunları söyledi:
“Ulaşım AŞ’nin sahibi olacağı bir akıllı kart sistemi belediyenin kendi bünyesi içinde hayata geçirilmeye çalışılacak. Belediye şirketi hizmet alımı yapmak suretiyle kendisine çözüm ortakları bulabilir. Artık bundan sonra akıllı kart sisteminde direksiyonun başında belediyenin kendisi olacak. Sistemi yenileyerek günün tekniğine uygun olarak halkımızın kullanımına sunma konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”
‘HUKUKİ İZAHI VAR MI?’
Türel, sürece ilişkin yaptıkları hukuki değerlendirmeler sonucunda CHP’li Büyükşehir yönetiminin esnafla firmayı karşı karşıya bırakarak işin fiilen yürütülmesine göz yumduğunu savundu. “Ortada sözleşme yok ama işi fiilen yürütülüyor. Bana birisi bunu izah etsin. Esnafla firma belediyenin izni olmadan nasıl anlaşma yapar. Bunlarını hukuki izahı var mı?” diye sorarak açıklamalarını sürdüren Başkan Türel, eski yönetimin bir yaptım oldu mantığıyla hareket etmekle itham etti. Türel, şimdi hukuken olmadıklarını savundukları bir sözleşmenin fiilen sonlandırılması için mahkemeden kayyum atatmak suretiyle şu andaki iş ve işlemleri yürüttüklerini açıkladı.
‘İNLERİNE KADAR KOVALAYACAĞIM’
İlgili firma A-Kent’in de sözleşmenin feshine ilişkin davete icabet ettiğini ve süreci birlikte yürüttüklerini belirten Menderes Türel, şöyle konuştu:
“Vatandaşın kör kuruşunu kursağından geçiren kim varsa inine karar kovalayacağım. Siyasi mesaj çıksın diye söylemiyorum. Kamu zararı varsa sonuna kadar takipçisi olacağım. Bizim yaptığımız sözleşmenin ve ihale şartnamesini bizden sonra yapılanla karşılaştırıldığında tıpatıp aynısı olduğunu görürsünüz. Bizim zamanında yaptığımız yazım hataları bizden sonraki ihalede mevcut. İki maddesi hariç. Bir tanesi bizim ihalemizde 5 sene iş tecrübesi istenen madde kaldırılıyor. Bunun hikmeti ihalenin sonucundan belli. İhaleyi 20 gün önce kurulmuş firma alıyor. Biz idareyi korumak adına yüklenici hiçbir şekilde tazminat alamaz maddesi koymuştuk bunu da kaldırmışlar. Cironu yüzde 2.5 kadar tazminat hakkı getirilmiş. Çok ciddi kazanımlar sağlayacak ama belediye sarara sokacak bir düzenleme yapılıyor.”
YAPBOZ DÖNEMİ BİTECEK
Amaçlarını artık toplu ulaşımda kartlı ödeme uygulamalarında bir düzeni oluşturmak olduğunu bunu yaparken hem kamunun hem vatandaşın hem de esnafın hakkının korumak amacıyla çalıştıklarını aktaran Türel, “Artık yazboz tahtasına dönmesin işin asli sahibi noktasında Büyükşehir Belediyesi veya şirketi olsun. Bir belediye gittiğinde, o onunkini iptal ediyor bu, bununkini iptal ediyor. Böyle olmasın” dedi.
OY KULLANAMADILAR
Mecliste ayrıca Konuksever Mahallesi’nde Kızılırmak ve Karacaoğlan caddelerinin kesişim noktasında yapılması planlanan AVM’ye ilişkin imar düzenlemesi de görüşüldü. Kent gündemine 2008 yılında giren ancak meclis kararları ve mahkemeler arasında süren 7 yılın sonunda Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda AVM’nin yapılmasına olanak sağlayacak düzenlemenin gündeme geldiği oturuma 103 kişilik meclisten 57 üye katıldı. Meclise önerilen planlamayla 25 bin metrekare inşaat alanına sahip alışveriş merkezine olanak sağlayan planlamayla ilişkin mecliste karar oluşması için 29 üyenin oy kullanması yetecekken ancak 18 meclis üyesi oy kullanmayı tercih etti. Oylar 12 kabul, 5 ret ve 1 de çekimser şeklinde dağılırken Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de ret oyu kullandı.
KİM NASIL TAVIR ALDI?
Türel’in ret oyuna karşılık Ak Partili Belediye Başkanları Hakan Tütüncü, Ramazan Çalık, Hüsamettin Çetinkaya, Adil Çelik, Ümit Öztekin Ak Parti Grup Sözcüsü İsmail Afşar, Yusuf Göven, Erkan Demirci’yle birlikte CHP’li meclis üyeleri Reşat Oktay, Sıtkı Soydal, Zafer Yörük, Faik Çıtak da kabul oyu verdi. Türel’le birlikte Ak Partili üyeler Erdeniz Yavuz, Ahmet Büyükakça, Halil Öztürk, Önder Önen ve CHP’li üye Songül Başkaya ret oyu verirken Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin çekimser oy kullandı. Toplantıya CHP’li belediye başkanları Muhittin Böcek ve Ümit Uysal katılmadı.
BELAYI SARAN ANKARA’DA KEYİF ÇATIYOR
Görüşmeler sırasında CHP grubundan Ak Parti’ye yönelik eleştirilere Başkan Türel, “Belayı Antalya’nın başına kimin açtığı ortada. Hala geçen dönemin pisliklerini temizleyeceğiz diye uğraşıyoruz. Ama bu belayı açanlar şimdi Ankara’da meclis koltuklarında keyif çatıyorlar” dedi. Türel, ret oyu vermesine rağmen sunulan planlamada mevcut ada ve parsellerin, yolların korunduğunu böylece parsellerin birleşmesinin mümkün olamayacağını belirterek AVM’nin yapılmasının mümkün olamayacağını söyledi.
Türel’in bu açıklamayı yaparken mecliste oylama devam ederken Aksu Belediye Başkanı Şahin çekimser oyunu ‘ret’e çevirdi. Başkan Türel, meclis üyelerini oy vermeye davet etmesine rağmen oy veren meclis üyesi sayısı 22’ye yükseldi. Bir süre bekleyişin ardından oy veren üye sayısı 26’a ulaştı. Onca beklemeye rağmen 29 oya ulaşılmayan Başkan Türel, meclisi bugün saat 14.00’te toplanmak üzere tatil etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle