Hoşgeldiniz  

“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA RUTİN HALE GELDİ”

SEMİH KÖKEN | 14 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

TÜM-BEL-SEN Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel hakkında istenen soruşturma izninin, kendilerince basitleştirildiğini savundu. Mahkemeler tarafından iptal edilen görevlendirme ve atamaların rutin hale geldiğini belirten Karakurt, Cumhuriyet savcılığının ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla Menderes Türel hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istemesine konu olan davanın zabıta memuru Coşkun Ergün’ün 8 ay içerisinde Kaş, Gazipaşa ve Alanya arasında nedensizce yapılan 5’inci görevlendirmesine karşı açtıkları dava olduğunu söyledi.

KARAR ETKİSİZLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTA

Antalya 1’inci İdare Mahkemesi’nin 9 Nisan’da verdiği yürütmeyi durdurma kararının 69 gün sonra uyguladığını hatırlatan Karakurt, “Kararın, 30 gün içerisinde uygulanmasının kanuni bir zorunluluk olduğu bildirilmiştir. Belediyeden yapılan açıklamada, ‘İdare Mahkemesi belediyemizin cevap dilekçesini aldıktan sonra dosyayı yeniden incelemiş ve tekrar yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Karar belediyeye 12 Haziran 2015’te tebliğ edilmiş ve 3 gün sonra kişi eski görev yerine iade edilmiştir’ deniliyor. Bu açıklama, Coşkun Ergün hakkında mahkemenin verdiği ilk kararın varlığının kabul edildiği ancak gereğinin yapılmadığı anlamına geliyor. Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Belediye Başkanı Türel hakkında soruşturma izni istenmesi rutin bir işlem gibi gösterilerek etkisiz hale getirmeye çalışılmakta. Büyükşehir Belediyesi’nde görevi kötüye kullanma rutin bir hale gelmiştir” diye konuştu.

Belediye personeli Ela Esin’in İbradı İlçesi’ne atanmasıyla benzer olayın gerçekleştiğini aktaran İlhan Karakurt, şunları söyledi:

“İbradı görevlendirmesine karşı mahkeme bu işlemi 16 Haziran’da iptal etti. Ela Esin dava sürerken Serik’te görevlendirildi. Bu görevlendirme işlemi içinde mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Ela Esin’in, Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü’nde göreve başlatılması gerekirken, mahkemenin iptal ettiği İbradı İlçesi’ne tekrar ataması ‘görevi kötüye kullanma’ değilse nedir? Bu olumsuz gidişe bir yerden müdahale edilmez ve yargı kararlarının gereği yerine getirilmez ise açılacak ‘görevi kötüye kullanma’ soruşturması, mobbing ve tazminat davalarından dolayı Menderes Türel’in başının çok ağrıyacağı açıktır. Çünkü kendisi icranın başıdır ve bunun kendisine yüklediği idari sorumlulukları yerine getirmek en temel görevlerinden birisidir.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle