Hoşgeldiniz  

Down Sendromlu Gençlere İş İmkanı

SEMİH KÖKEN | 18 Kasım 2014 | Yaşam A- A+

‘Gülen Yüzler Projesi’ kapsamında eğitilen ve kendilerine güvenlerini kazanan down sendromlu gençler, çalışma hayatına atılma heyecan ve mutluluğunu aileleriyle paylaştı. Özel gençler, Meltem Mahallesi’ndeki işyerinde ilk yemek servisini yaparken işveren, personel ve müşteri tarafından da alkışlandı.

Dernek başkanı Gülcan Ay ile işletme sahibi Ahmet Ağrıs, daha ilk günde başarılı performans sergileyen gençleri kutladı. Yeni personellerine tatil sözü veren Ağrıs, güler yüzlü, neşeli çocuklara herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Ağrıs, “Aldıkları eğitim sayesinde yetenekleri ortaya çıkmış. Bundan sonra hayata daha da sımsıkı sarılacaklarına inancım sonsuz. İlk günde kendilerini kanıtlayan özel gençlerin burada çalışması, başka işletmelere de örnek olur, daha fazla gencimiz iş hayatına atılır, kazançlarıyla da ailelerine katkı sağlarlar” dedi.

ENGELLER AŞILACAK

Gülcan Ay ise, Türkiye’de 100 binden fazla down sendromlunun yaşadığını, diğer insanlardan fazla farkları olmadığını, sadece öğrenme güçlüğü çektiklerini söyledi. İyi bir eğitim imkanı sağlanması halinde evlilik bile yapabileceklerini dile getiren Ay, ‘Birlikte Yaşamak Zorunlulukla Değil Gönüllülükle Olur’ sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. Ay, “Down sendromlu gençlerimiz, her işi yapabilecek yeteneğe sahip kişiler. Özel çocuklarımızın eğitimleri için el ele verince, tüm engelleri hep birlikte aşacağımıza, özel ve güler yüzlü insanlarımızın toplumumuza entegrasyonlarının sağlanacağına inancımız büyük” diye konuştu.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle