Hoşgeldiniz  

DEV DOMATESLER ELDE KALDI

SEMİH KÖKEN | 03 Haziran 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Rusya pazarı için üretimi özel yapılan ve tanesin ağırlığı 1 kilogramın üzerinde çıkan ‘beef’ tipi domatesler Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve rublenin değer kaybetmesiyle Antalyalı üreticinin elinde kaldı. Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, yaklaşık 600 dekar alanda Rusya pazarı için dev domates ve dikenli salatalık üretimi yapıldığını söyledi.

Fakat Rusya’nın yaşadığı ekonomik sıkıntıların özellikle domates ihracatında düşüşe neden olduğunu belirten Tuncer, üreticinin de çareyi iç pazara yönelmekte bulduğunu söyledi. Fakat bu domates çeşidinin gerek iri olması gerekse şeklinin değişik olmasıyla tüketicide ‘genetiğiyle oynanmış, kimyasal işlemden geçmiş’ endişesi yarattığını belirten Tuncer, şunları söyledi:

Bu domatesin hormon ya da kimyasal kullanımıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Hibrit tohumla, beef denilen iri domates yetiştirici tarafından salkımda meyve seyreltmesi yöntemiyle elde ediliyor. Salkımda bulunan meyve sayısını azaltarak daha iri ve daha büyük meyve elde ediliyor. Herhangi bir endişeye gerek yok. Bu tür, bambus arılarıyla döllendirilmiş özel çeşittir. Özel koşullarda tanesi 1 kilogram 800 grama kadar çıkabiliyor.”

Rusya pazarına bu ürünün kilosu 1.5 dolar seviyesinden ihraç edilirken iç pazarda son dönemde domates fiyatlarında sert bir düşüş yaşandığını ve iç pazar için 50 – 60 kuruşluk fiyatların geçerli olduğunu aktaran Tuncer, “Rusya pazarına satmaya devam edebilseydik üretici kazanacaktı. İç pazarda tüketicinin ürüne reaksiyon göstermesi nedeniyle talep oluşturulmuyor” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle