Hoşgeldiniz  

Denizden Çıkan Çöp Görenleri Şaşırttı

SEMİH KÖKEN | 30 Haziran 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Antalya’da, Deniz Ticaret Odası (DTO) Kabotaj Bayramı kapsamında Kaleiçi Yat Limanında deniz temizliği yaptı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi dalgıç ekipleri ve bir gönüllü dalgıcın destek verdiği temizlik çalışmasında denizden çıkanlar şaşırttı. Beş dalgıcın 20 dakikalık çalışmasında 6 torba çöp çıkarıldı. İçerisinde elektrik motoru, tabak, süzgeç, otomobil lastiği, tahta parçaları, fırça, ve çok sayıda şişenin çıktığı torbalar, Antalya Büyükşehir Belediyesi temizlik personeli tarafından kıyıya çıkarıldı. Torbalar içerisinde özellikle bir heykel parçası, dürbün, çaydanlık ve 3 cep telefonunun çıkması görenleri şaşırttı.
“ATIKLARIN NEDENİ KIŞIN BATAN TEKNELER”
Temizlikle ilgili açıklama yapan Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hanifi Demirkan, atıkların kışın batan tekneler nedeniyle oluştuğunu belirterek, “Denizciler bayramı olduğu için şimdiden denizi temizlemek istedi. Deniz polisinden büyük destek gördük. Bu işi yapmak zorundayız çünkü denizden ekmek yiyoruz. Burada kışın tekneler battı. Onlardan kalan artık bunlar. Cep telefonları yat limanında yatlarla gezi yapanların düşürdüğü malzemelerdir. Denizi önce bizim temiz tutmamız lazım. Denizi kirletenlerle ilgili büyük ceza yazılıyor ancak buna rağmen deniz yine de kirleniyor” dedi.
Gönüllü dalgıç Ali Yardan, denizden çıkan heykel, çaydanlık ve cep telefonuna çok şaşırdığını söyledi. Antalya’daki dalgıçların bu türden temizlik faaliyetlerine önem vermesi gerektiğini belirten Yardan, “Antalya’da yüzlerce defa dalış yaptım sürekli aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Bütün dalgıçları duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu türden temizleme çalışmalarına katılmaları gerekir. Çaydanlık, güneş gözlükleri, dürbün, cep telefonu gibi her türlü atıkla karşılaştım” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle