Hoşgeldiniz  

Antalya Hak Ettiğini Alıyor

SEMİH KÖKEN | 27 Kasım 2014 | Yaşam A- A+

 

Antalya’ya son 12 yılda yapılan kamu yatırım tutarının 13,9 Milyar lira olduğuna dikkat çeken AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Mustafa Köse, “İstanbul yalnızca vergi geliri olarak devlet bütçesine 160 milyar TL katkıda bulunmuştur, ancak aldığı kamu yatırımı 5 milyar TL düzeyindedir, yani “verdiği aldığının” 32 katıdır. Antalya’nın 2012 yılında vergi payı %1.4 iken kamu yatırımı payı %1.8’dir” dedi.

 

Türkiye gibi Antalya’nın da AK Parti iktidarı ile hak ettiği yatırımları almaya başladığın dile getiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Antalya İl Başkanı Av. Mustafa Köse, “Kamu yatırımlarının bütçe gelirlerine payı 2003 yılında %5.6 iken son yılarda %9’a yükselmiştir. İstanbul yalnızca vergi geliri olarak devlet bütçesine 160 milyar TL katkıda bulunmuştur, ancak aldığı kamu yatırımı 5 milyar TL düzeyindedir, yani “verdiği aldığının” 32 katıdır. Aynı durum üretimi vergisi yüksek olan Kocaeli, İzmir, Bursa, Mersin gibi illerimiz için de geçerlidir. Kocaeli’nin kamu yatırımı payı yüzde bir iken bütçeye katkısı %13 seviyesindedir. Antalya da Bursa ve Mersin gibi bütçeye net katkı yapan iller arasındadır. Bununla birlikte Antalya’nın 2012 yılında vergi payı %1.4 iken kamu yatırımı payı %1.8’dir. Birçok ilimizle aynı şekilde Burdur ve Isparta’nın kamu yatırımı payları bütçe paylarının 4 katıdır. Bütün bu hususların açık olarak bilinmesine rağmen bu verilerin böyle bir yorumla sunulması tamamen yanlış değerlendirmedir ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmektir” ifadelerini kullandı.

 

Zaman zaman Antalya’nın hak ettiği kamu yatırımlarını alamadığı şeklinde söylemlerde bulunulduğunu hatırlatan İl Başkanı Av. Mustafa Köse, bunların sadece bir söylem olduğunu ve yapılan kamu yatırımları rakamlarına bakıldığı zaman söz konusu ifadelerin gerçekle ilişkisinin olmadığının ortaya çıktığını kaydetti.

 

Antalya’nın da içerisinde bulunduğu Batı Akdeniz’in ekonomiye katkısının fazla olmasına karşın yeterli kamu yatırımı yapılmadığı şeklindeki söylemlerin gerçekle uzaktan yakından ilgisinin bulunmadığına dikkat çeken Mustafa Köse, “Antalya’nın 2012 yılında vergi payı %1.4 iken kamu yatırımı payı %1.8’dir.2002 Yılından 2014 yılına kadar geçen 12 yılda kamu eliyle Antalyamıza 13,9 milyar lira yatırım yapılmıştır. AK Parti hükümeti ile Ulaştırma ve Haberleşmeye 2,5 Milyar lira, Eğitime 1,4 Milyar lira, Sağlığa 459 Milyon lira, Adalete 205 Milyon lira, Orman ve Su İşlerine 1 Milyar lira, Enerji ve Tabi Kaynaklara 614,5 Milyon lira, Çevre ve Şehirciliğe 356,7 Milyon lira, TOKİ’ye 500 Milyon lira, İlbank’a 4,2 Milyar lira, Gıda Tarım ve Hayvancılık’a 488 Milyon lira, Aile ve Sosyal Politikalara 659,4 Milyon lira, Gençlik ve Spor’a 474 Milyon lira, Kültür ve Turizme 432,8 Milyon lira, Vakıflar’a 4,1 Milyon lira, Bilim Sanayi ve Teknoloji’ye 15,4 Milyon lira, Kosgeb’e 27,9 Milyon lira, Köydes’e 161 Milyon lira, Kalkınma Ajansı’na 19,2 Milyon lira ve Üniversitelere 381,6 Milyon lira yatırım yapılmıştır” şeklinde konuştu.

 

AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Mustafa Köse, Antalya’ya yapılan yatırımların artarak devam etmekte olduğunu ve rakamlar da ortada iken yapılan eleştirilerin haksız olduğunu dile getirirken “El insaf” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle