Hoşgeldiniz  

60 yaş ve üzeri haydi aşıya…

Deniz Porsuk | 28 Mart 2021 | Yaşam A- A+

60 yaş ve üzeri haydi aşıya…

Koronavirüs aşılama programında yeni yaş grubuna geçildi. 60-65 yaş arasındakiler e-nabız sistemine girip randevularını almaya başladı. Yeni yaş grubu için aşılama yarından (pazartesi) itibaren başlayacak.

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın aşılama programında yeni yaş grubuna (60-65 yaş arası) geçildiğini duyurmasının ardından uygulamaya geçiliyor. E-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek aşı durumu öğrenilebilecek; Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınabilecek.

Bazı risk gruplarının da programa dahil edildiğini belirten Bakan Koca, şunları söylemişti: “Risk grubunda olan morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, Down sendromu olan vatandaşlarımız ve immuno supresif tedavi alanlar öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı. En kısa sürede en çok riskli vatandaşımızı korumak istiyoruz.”

SÜREÇ BÖYLE İŞLEYECEK?

Vatandaşlar, aşı durumlarını e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek.

Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek. Tarih geldiğinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gidilecek.

Aşıyı uygulayan sağlık personeli 2’nci doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu değiştirilebilecek.

Aşı için MHRS üzerinden veya 182’den randevu alınarak başvurmak mümkün.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle