Hoşgeldiniz  

Turizm Sektöründe Krize Rağmen Fiyat Düşürülmeyecek

SEMİH KÖKEN | 25 Haziran 2015 | Antalya Haber, Turizm A- A+

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Antalya‘da Rus turistin yüzde 30 oranında azalmasının ardından turizmcilerle bir araya geldi. Dursun, düşüşü yüzde 29’lara çektiklerini ve sektörün klasman düşürerek fiyat indirimine gitmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi. Ayrıca Dursun, Kobani‘de devam eden çatışmalardan dolayı yabancı basında bölgenin ateş çemberiymiş gibi gösterildiğini ve bu durumun olumsuz etkilediğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Antalya‘da bir otelde turizmcilerle bir araya geldi. Turizmde yaşanan krizin görüşüldüğü toplantıda Müsteşar Prof. Dursun, bakanlık olarak üst yöneticilerle bir araya gelerek bilgilendirme ve yerinde görmeyi amaçladıklarını söyledi. Bir ayağını Ankara‘da gerçekleştirdikleri toplantınınAntalya‘da da devam ettirilerek Ankara‘da alınan kararların nasıl görüldüğünü incelemeyi amaçladıklarını ifade etti.

“DIŞARIDAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ KARA BİR GÖRÜNTÜ YOK”

Antalya‘daki toplantıda Rusya‘yı ilk olarak görüştüklerini ifade eden Prof. Dursun,Türkiye‘de yaşanan Rus turist krizinin dışarıdan görüldüğü gibi olmadığını kaydetti.Moskova‘da Rus turistlerin Antalya sevdasını kaybetmemesi için çalışmalar başlattıklarını da belirten Dursun, şöyle konuştu:

“Rusya’dan başladık Antalya olduğu için. Dışarıda söylenen ve kötümser bir gözle ifade edildiği gibi kara bir görüntü yok. Düşüş var, bu düşüşü yüzde 30’un altına çektik. Maksimum yüzde 29 civarında bir Rus turist düşüşü var. Rus turist kaybı yüzde 55 olan ülkeler var. Türkiye bu bandın altında. Türkiye‘de yaşanan durum başka ülkelerde yaşanan büyüklükte bir darbe değildir. Moskova‘da da Rusların Antalya sevdasının bitmemesi için teşviklerde bulunuyoruz. İkinci altı ayda bu düşüşü yüzde 10’a çekmeyi hedefliyoruz. Amerika ve Kanada pazarında önemli gelişmeler oldu. Beklediğimizin üzerinde geldi sayılar. Almanya ve İskandinavya‘dan olumlu rakamlar geliyor. Sene sonunda eksiye girmeden çok zor bir seneyi geçireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

“FİYATLAR DÜŞMEYECEK”

Ülkelerin yaşadığı ekonomik krizin Türkiye‘yi olumsuz etkilediğini ifade eden Dursun, “Bazı ülkelerin ekonomik krizleri ve bu da bizi olumsuz etkiliyor. Asla yapmayacağımız şey sektörün olumsuz düşünce içerisine girip klasman düşürerek fiyatları düşürmesidir. Bunu asla kabul etmiyoruz. Türkiye‘nin üst klas duruşunun devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

“YABANCI BASIN BÖLGEMİZİ ATEŞ ÇEMBERİ GİBİ GÖSTERİYOR”

Türkiye‘nin bulunduğu konum itibariyle çatışmaların olduğu bölgelere yakın olduğunu ve bunun yabancı basın tarafından olumsuz olarak yansıtıldığını söyleyen Haluk Dursun, bu durumun tanıtım konusunda zorladığını ifade etti. Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi zorlayan ve bizim için en büyük handikap, bulunduğumuz bölgenin jeopolitik ve stratejik önemi dolayısıyla gergin bir atmosferde bulunması ve yabancı basında bazen de bilgi eksikliğinden dolayı bütün bir bölgenin ateş çemberi içerisinde gösteriliyor olmasıdır. Bunu kırmak için bazı önlemler aldık. Türkiye bir batı ülkesinde Türk yılı ilan etti. Türkiye tanıtım atağına başladık. Brüksel merkezli başlayan çalışmalarda yüzlerce tanıtım olacak. Katar‘da da yine Türk yılı ilan ettik ve çalışmalar devam ediyor. Büyük talihsizliğimiz ve olumsuz kısmının bize yansıması Türkiye‘nin etrafının ateş çemberiolmasıdır. Bu ateş çemberinin sadece sınır bölgesini kapsıyor olmasıyla yanlış ve eksik bilgilerle Türkiye‘nin savaşın içerisinde bir ülke olarak göstermek istiyorlar. Böyle yanlış bir bilgi var. Bazı ülkelerin vatandaşlarının bu bölgede hayatını kaybetmesi o ülkenin basını tarafından bazı acıklı öykülerde eklenerek bizim ülkemiz üzerinden yansıtıyorlar.Türkiye‘yi çok olumsuz etkiliyor bu durum. Biz de ülkemizde herhangi bir savaş olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.”

Toplantı, basına kapalı bir şekilde devam etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle