Hoşgeldiniz  

Turizm Meclisi kuruldu

SEMİH KÖKEN | 26 Mart 2015 | Antalya Haber, Turizm A- A+

Türkiye ve Antalya’nın en önemli turizm pazarlarından biri olan Rusya’da ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı ambargoya bağlı yaşanan ekonomik kriz, Türkiye’de turizm sektörünü vurdu. Bu yıl yüzde 15-25 dolayında düşüş beklenilen en önemli turizm pazarında yaşanan büyük sıkıntı karşısında TOBB harekete geçti. 23 Mart Pazartesi günü Ankara’da TOBB Turizm Meclisi ilk kez geniş katılımlı toplandı. TOBB bünyesinde kurulan Turizm Meclisi başkanlığına ise TÜROFED Başkanı Osman Ayık seçilirken, Sururi Çorabatır, Mehmet Haluk Beceren, Ece Tonbul Kilit, İbrahim Birkan, Oya Narin ve Banu Dedeman başkan yardımcılığı görevine seçildi.

 

 

Toplantıya katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, ilk kez bütün turizm örgütlerinin bu kadar geniş kapsamda biraraya geldiğini söyledi. Toplantıda alınacak önlemlerin yeniden konuşulduğunu belirten Çetin, “Rusya’dan 400 binden fazla turist getiren firmalara destek konusunun 100 bin, 200 bin gibi sayılara da uygulanması konuşuldu. Bu sayı tespitinin nasıl olması gerektiği ele alındı. Ayrıca Kredi Garanti Fonu’nun sektöre kredi garantisi desteğinin artması da gündemde” dedi.

ÖNLEM ALINMAZSA HEM DÖVİZ HEM İSTİHDAM KAYBI OLACAK

Almanya pazarında durumun olumsuz olmadığını açıklayan Çetin, “Ama Rusya için beklentiler olumsuz olmaya devam ediyor. Rusya pazarı demek Türkiye için 4.5 milyondan fazla, Antalya için 3.5 milyon turist demek. Rus turist 9-10 gün kalan bir turist. Bu pazarda yüzde 20 düşüş olursa Bu Türkiye için milyondan fazla, Antalya için milyona yakın turist, yani doğrudan nereden baksanız 2 milyar dolardan fazla gelir kaybı demektir. Bu, Antalya için 30 bin, Türkiye için 40-50 bin istihdam kaybı ve işsizlik de yaratır. Bunun bir de ticaret sektörüne etkileri var” dedi.

TURİZM İHRACATTIR

 

Hükümetin destek önlemlerinin kapsamını ve süresini uzatarak, uygulamaya geçmesini beklediklerini kaydeden Çetin, “Ancak Türkiye’ye 34 milyar dolara yakın döviz geliri sağlayan sektöre bu desteklerin daha fazla olması gerektiğini de belirtmek istiyorum. Örneğin bir Mısır bile 1 milyar dolarlık destek paketi açıkladı. Turizmin ihracat demek olduğunu, en büyük ihracat sektörü olduğunu ısrarla vurguluyoruz. Türkiye’nin sanayi ihracatının çoğu ithal girdidir. Turizmde ise yerli mal ve hizmet ihraç ediyoruz. Turizm, tanıtıma ve teşvike 1 milyar yatırırsanız 5 milyar döviz geliri alacağınız bir sektördür” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle