Hoşgeldiniz  

RUS TURİST HARCAMAYI KISTI

SEMİH KÖKEN | 19 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Turizm A- A+

Avrupalı ve Rus turistlerin gözdesi Antalya’nın Alanya İlçesi’nde müze ve ören yerlerindeki ziyaretçi sayısı düştü. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bu düşüşün ekonomik kriz sonrası tatile gelen Rus turistlerin harcamalarını kısmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Yılda yaklaşık 3 milyon turistin ziyaret ettiği Alanya, deniz, kum ve güneşin yanı sıra, müze ve ören yerleriyle de ilgi çekiyor. Alanya Kalesi ve Alanya Müzesi, kente gelen turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerlerin başında yer alırken, geçen yıla oranla ziyaretçi sayılarında düşüş görüldü.

ALANYA KALESİ’NE İLGİ AZALDI

Alanya Kalesi’ni geçen yıl nisan ayı sonuna kadar ziyaret eden 54 bin 389 kişi, 394 bin 240 TL gelir bıraktı. Bu yıl aynı dönemde 43 bin 993 ziyaretçiden 370 bin 495 TL gelir elde edildi.

Alanya Müzesi’ndeki ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş görülmesine rağmen müze kart satışları ve gişeden ücretli giriş nedeniyle gelirde artış görüldü. Alanya Müzesi’ni 2014’ün ilk 4 ayında 4 bin 583 kişi ziyaret ederek 7 bin 108 TL gelir bırakırken, bu yıl aynı dönemde ç4 bin 206 kişinin ziyaretinden 13 bin 13 TL gelir sağlandı. Girişi ücretsiz olan Alanya Atatürk Evi’ni ise 4 ayda 1473 kişi ziyaret etti.

“RUS TURİST SAYISI DÜŞTÜ”

Alanya’nın ağırlıklı olarak Avrupalı ve Rus turistleri ağırladığını söyleyen ALTİD Başkanı Burhan Sili, Rusya’daki ekonomik krizin ilçeye tatile gelen turist sayısını da etkilediğini belirtti. Başkan Sili, şöyle dedi:

“Rusya’nın ekonomik krize girmesiyle ilçeye gelen Rus turist sayısında yılın ilk 4 ayında geçen yıla oranla yüzde 37’lik düşme söz konusu. Gelen turistin de ekonomik darlık nedeniyle tatil sırasında daha az harcama yapması olağan. Tatil sırasında harcamalarında kısıtlamalar yaparak, alışveriş ve gezilerinde daha ekonomik düşünebilirler. Müze ve ören yerlerindeki ziyaretçi düşüşü Rus turistlerin bu tip bir kısmaya gitmesinden kaynaklanabilir. Rusya pazarında yılın ilk 4 ayında gözlemlediğimiz bu düşüşe rağmen haziran ayında eski sayıyı yakalayacağımızı tahmin ediyoruz.”

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle