Hoşgeldiniz  

Ayık: Rusya’dan gelen turistte dramatik düşüş var

SEMİH KÖKEN | 12 Mart 2015 | Antalya Haber, Turizm A- A+

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) konuğu olan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizm sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. Osman Ayık, Akra Barut Hotel’de düzenlenen toplantıda ‘Turizmde 2015 Yılına Bakış’ başlığı altında sunum yaptı.

 

TURİSTİN ÇOĞU PAKET TURLA GELİYOR

Antalya’nın 10 tane büyük pazarı olduğunu anlatan Ayık, ilk sırada Almanya’nın olduğunu ve sırasıyla Rusya, Kazakistan, İngiltere, İran’ın izlediğini kaydetti. Antalya’ya turistlerin yüzde 95’inin paket turla geldiğini belirten Ayık, 6.5 milyonunun Almanya ve Rusya’dan gelenler olduğunu söyledi. Ayık, Türkiye’ye gelen paket tur misafir sayısının da 18-20 milyon olduğunu kaydetti.

ALMANYA’DA SADECE 1 MİLYON ARTIŞ

Son 10 yılda Almanya pazarında 1 milyon artış olduğunu ve beklenilen artışın sağlanamadığını belirten Ayık, önemli pazarlardan Ukrayna’da gerçekleşen büyümenin son yıllarda tersine döndüğünü dile getirdi. BDT ülkelerinden gelen toplam rakamın da büyük önem arzettiğini vurgulayan Ayık, “Türkiye rakamları aşağı yukarı 9-10 milyon civarında. Antalya’nın rakamı da toplamda 4 milyon bandında. Bu pazarlardaki oluşan her türlü değişiklik, her türlü stres, bizim turizm pazarını çok ciddi etkiliyor” dedi.

HER YIL 50-60 MİLYON ARTIŞ

2014 yılında dünyada 1.1 milyar insanın seyahat ettiğini ve her yıl dünya turizm hareketinin yüzde 3-4 oranında büyüdüğünü anlatan Ayık, “Her yıl 50-60 milyon arasında turizme yeni katılım var. Avrupa’nın bunun içindeki payı 585 milyon insan. Avrupa’daki her yıl ortalama artış 25-30 milyon. Türkiye hiçbir şey yapmasa bile her yıl ortalama rakamlarını 1 milyon civarında artıracak. Geçmiş döneme baktığımızda rakamları ciddi anlamda sıçrattık. Fakat biraz bir şey yapabilirsek 1 milyon rakamı 3-4 milyona çıkacak” dedi.

ŞAŞIRTAN DÜŞÜŞ

Rusya’daki ruble krizi ve Ukrayna’ya değinen Osman Ayık, şöyle konuştu:

“Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizden ve arkasından Avrupa’dan Rusya’ya gelen çeşitli ekonomik baskılardan sonra 2014 Eylül’den itibaren bu ülkeden gelen misafir sayılarında son yıllarda ilk defa gerileme yaşandı. Rusya’dan gelen turist sayısında son 20 yıl içinde ilk defa Eylül ayından bu yana bizi de şaşırtan çok dramatik düşüş var.”

AVRUPA’DA İMAJ SORUNU

Türkiye’nin Avrupa pazarında yerini sağlamlaştırdığını öne süren Ayık, Avrupa pazarında marjinal bir değişiklik beklemediklerini belirterek, “Türkiye Avrupa pazarında ulaşabileceği pek çok noktaya ulaşmış durumda. İmajla ilgili çok ciddi bir çalışma yapmamız lazım. Son dönemde çıkan olumsuz haberler nedeniyle Avrupa pazarında kayıp yaşayabiliriz” uyarısında bulundu.

Toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ile toplantı başkanı Sadi Kan, Ayık’a plaket takdim etti.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle