Hoşgeldiniz  

Türkiye’ye Altın Madalya Kazandırdılar

SEMİH KÖKEN | 09 Ekim 2014 | Spor A- A+

Mini bir dünya şampiyonası niteliğinde olan bu Turnuva, “30-39, 40-49, 50-59, 60-64, 65-69, 70-74 ve +75” yaş gruplarında, erkek-kadın tek, çift ve mix kategorilerinde, İstanbul Veteran Masa Tenisçileri Derneğince (VMTD) gerçekleştirildi. Turnuva’ya 29 ülkeden 110 kadın toplam 418 masa tenisçi katıldı. Bu masa tenisçisiler arasında Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları kazanmış oyuncular da vardı. Türkiye adına turnuvaya katılan oyunculardan Kürşat Çavuşoğlu ve İsmail Hakkı Özçelik 50 yaş üstü çift erkeklerde şampiyon oldu.
Kürşat Çavuşoğlu ve İsmail Hakkı Özçelik çifti, yarı finalde geçen yılın şampiyonu ve turnuvanın favorisi Çin asıllı Avusturya vatandaşı Ding Yi ve Rus Alexey Rodin çifti ile karşılaştı. Ding Yi, iki defa dünya ve bir defa da Avrupa veteran şampiyonluğu var. Ayrıca Ding Yi, İsveçli efsane oyuncu Jan-Ove Waldneri, 5 defa dünya ve 9 defa Avrupa şampiyonu İsveçli Mikael Appelgren, dünya ve Avrupa Şampiyonluğu bulunan Belarus’lu usta oyuncu Vladimir Samsonovu da yenmiş bir oyuncu. Şanghaylı Ding Yi, Avusturya Milli Takımı’nda oynarken Çinlilerin bir numaralı oyuncusu Chen Longcan’ı yendiğinde Çin spor severleri ve basını, Çin Masa Tenisi Federasyonunun Ding Yiyi  yurtdışında oynamasına nasıl izin verdiğini sorgulamış ve o dönem Ding Yinin bu galibiyeti Çinde büyük yankı ve tartışmalara neden olmuştu. Çünkü masa tenisi Çin’in geleneksel sporu.
İki çiftinde kıran kırana gücünün sonuna kadar mücadele ettiği karşılaşmada seyirciler de adeta nefeslerini tuttu. Setlerde durum 2-2 iken final setinde büyük çekişmeye sahne oldu. Çavuşoğlu ve Özçelik çifti, son sette 10-9 geriye düşmesine karşın durumu 10-10’a getirerek dengeyi sağladı, seti 13-11, maçı da 3-2 kazandı ve finale yükseldi.
Çavuşoğlu ve Özçelik çifti, finalde Rus İgor Roldugin (Çiftlerde dünya veteran şampiyonu) ve Rus Evgeny katselenbogen ikilisi ile karşı karşıya geldi. Setlerde durumun 2-2’ye gelmesiyle final setine taşınan maçın bu bölümünde iki çift de daha hırslı ve çekişmeli bir oyun sergilemeye başladılar. Artık her sayı adeta altın değerindeydi. Büyük çekişmeye sahne olan son seti de 12-10 kazanan Çavuşoğlu ve Özçelik çifti, maçı da 3-2 kazandı ve turnuvanın şampiyonu oldu. Seyirciler, keyifli bir mücadele izlemenin mutluluğuyla iki çifti de ayakta alkışladı. Masa tenisi dalında elde edilen bu şampiyonluk ülkemiz adına tarihi bir başarıdır. Dereceye girenlere madalya ve kupaları yapılan bir törenle, yetkililer tarafından verildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle