Hoşgeldiniz  

ŞAMPİYON KAPORTACI

SEMİH KÖKEN | 07 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Spor A- A+

Türkiye Şampiyonu milli halterci 15 yaşındaki Devran Kayra, Antalya’da eğitim gördüğü okulun bodrum katındaki sığınakta, kısıtlı imkanlarla antrenman yaparak hazırlandığı Avrupa Şampiyonası’nda madalya hedefliyor.

Annesi ev kadını, babası bir otelde çalışan ve 2 kardeşi olan Devran Kayra, 3 yıl önce beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle haltere başladı. Antalya Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü Ekrem Celil’in yönetiminde müsabakalara hazırlanan Kayra, ilk katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda birincilik, Konya’da düzenlenen ve 8 ülkeden 66 sporcunun mücadele ettiği Uluslararası Rumi Dünya Oyunları’nda da ikincilik kazandı. Yıldızlar 62 kiloda toplamda 210 kilo kaldıran Kayra, Konya’da kazandığı madalyayla ailesinin gururu oldu.

OKUL SIĞINAĞINDA HAZIRLANIYOR

Devran Kayra, öğrenim gördüğü lisenin bodrum katındaki sığınakta kısıtlı imkanlarla oluşturulan salonda antrenman yaparak, şampiyonalara hazırlanıyor. Öğle saatlerine kadar derse giren Kayra, ders bitiminden sonra okulun bodrum katına giderek, penceresi olmayan, tek odalı sığınakta halter kaldırıyor. Halter Yıldız Erkek Milli Takım’da yer alan Kayra, ağustosta İsveç’te düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hafta içi günde 4 saat antrenman yaparak hazırlanıyor.

HALTERİ BIRAKIP, KAPORTA DÜZELTİYOR

Türkiye Şampiyonu milli sporcu Kayra, okul ve antrenmandan kalan zamanlarında da sanayide kaportacılık yaparak, ailesinin geçimine katkı sağlıyor. Antrenmanını tamamladıktan sonra akşam saatleri ve cumartesi, pazar günleri sanayide çalıştığı dükkana giden Kayra, 20 lira yevmiyeyle hem harçlığını çıkarıyor, hem katılacağı şampiyonalar için para biriktiriyor. Üç yıldır hem halter sporuyla ilgilenen, hem de sanayideki kaportacıda çıraklık yapan Kayra, Avrupa şampiyonluğunu kazanmayı ve olimpiyatta mücadele etmeyi hedeflediğini söyledi.

‘ZOR BİR YAŞAM’

3 yıldır halterle uğraştığını belirten Kayra, hedeflerini şöyle anlattı:

“Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanmayı ve olimpiyatlarda mücadele etmeyi istiyorum. Avrupa Şampiyonası’na günde 2 antrenmanla hazırlanıyorum. Saat 06.00’da okula geliyorum, öğlen antrenman yapıyorum. Okul ve antrenmanlardan kalan zamanlarda ise sanayide çalışıyorum. Hem halter hem de kaportacılık yapıyorum. Okul harçlığımı kazanıp, ailemin geçimine de yardımcı oluyorum. Akşamları antrenmandan sonra ve cumartesi pazar günlerini çalışarak değerlendiriyorum. Yapabileceğim başka bir şey yok. Zor bir yaşam, hedeflerime ulaşmak kolay değil.”

OLİMPİYAT HEDEFİ

Devran Kayra’nın antrenörü Ekrem Celil, genç sporcusunun ilerleyen yıllarda başarılı bir kariyere sahip olacağına inandığını belirtti. Celil, Kayra’nın 2020’de olimpiyat şampiyonu olmasını hedeflediklerini söyledi. Okulun bodrum katındaki sığınakta antrenman yapan Devran’ın kısıtlı imkanlarla şampiyonalara hazırlandığını dile getiren Celil, tüm imkansızlıklara rağmen sporcusunun Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanmasını hedeflediklerini belirtti.

Devran’ın sanayide çalıştığı işyerindeki ustası Ramazan Akan ise 3 yıldır birlikte çalıştığı milli sporcunun boş zamanlarını kaportacılık yapıp para kazanarak değerlendirdiğini, azmiyle hedeflerine ulaşacağına inandığını kaydetti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle