Hoşgeldiniz  

Antalya’da 16 Rus Takımının Katılacağı Turnuva İptal Olabilir

Semih Köken | 27 Kasım 2015 | Antalya Haber, Spor A- A+

Enda Tur Genel Müdürü Şamil Yaşacan, aralarında Spartak Moskova‘nın da bulunduğu 5 Rus takımının rezervasyonunun beklemeye alındığını söyledi. Yaşacan, ayrıca “Bizdeki PTT Ligi seviyesinde 16 Rus takımından oluşan bir turnuva düzenlenecekti. Bu turnuvayıKıbrıs Rum Kesimi‘nin elinden almıştık, bu turnuva iptal olabilir net bir şey yok” dedi.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi dünyanın bir çok ülkesinden ve özellikle deRusya Ligi futbol takımlarının kış kampı için tercih ettikleri Antalya‘nın Belek, Kundu,Kemer, Alanya, Manavgat ilçelerindeki turizm merkezlerinde rezervasyonların beklemeye alınmasına sebep oldu. Antalya bölgesinde 2014 yılı Ocak ve Nisan ayları döneminde, yaklaşık 100 milyon euro civarında gelir elde edilen sektör “pause” konumuna geçti. Rusfutbol takımlarının kamp döneminde Türkiye rezervasyonlarını yapan Enda Tur Genel Müdürü Şamil Yaşacan, “İki tarafın da futbol diliyle topa basıp ya da göğsüne alıp yumuşatması ve pas yapması lazım. Türkiye krizlere alışık bir ülke ama yine de zarar görürüz” diye konuştu.

Krizin henüz çok taze olduğunu ama çok büyük etki beklediklerini söyleyen Şamil Yaşacan, krizlerle yaşamayı öğrenen Türkiye‘nin alternatiflerinin her zaman olacağını ancak bu alternatiflerin olası kayıpları ne kadar telafi edeceğini kestiremediklerini dile getirdi. Rusya takımlarının ön ödemeleri yaptıklarını, bütün kamp yerlerini doldurduğunu, rezervasyonlarını yaptığını ve başka takımlara yer bırakmadığının altını çizen Yaşacan, “Rus takımları buradan elini ayağını çekerse büyük zarar verir. Bu zararı durduracak bir kesim daha var ama ne kadar doldurur onu bilemiyoruz. Zarar vereceği kesin. Bu işin böyle olması hoş değil. İnsanlar burada üç ay kalıyorlar. Ukrayna, Rusya, Kazakistan,Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan burayı kendi evi gibi biliyor” ifadelerini kullandı.

Bugün itibarıyla Rusya‘dan 12 takımın iki kamp şeklinde yaptığı garanti rezervasyonunun dondurulduğunu söyleyen Yaşacan, bunların arasında Spartak Moskova‘nın da olduğunu söyledi. CSKA Moskova‘nın daha önce İspanya‘ya rezervasyon yaptığını, Zenit‘in paf takımının Antalya için rezervasyonunun bulunduğunu ve bunların dışında 5 tane 1. lig takımının da rezervasyonlarının beklemeye alındığını kaydeden Yaşacan, “Bir de bizdeki PTT Ligi seviyesinde 16 Rus takımından oluşan bir turnuva düzenlenecekti. Bu turnuvayı üç yıl önce Kıbrıs Rum Kesimi‘nin elinden almıştık, bu turnuva iptal olabilir net bir şey yok. Ön ödemeler alınmış, uçak biletleri alınmış, yerler tutulmuş, bunlar iptal olmaya başladığında çok büyük darbe olur. Bunun arkasını nasıl doldurabiliriz, en az zararla nasıl atlatılabilir ona bakılır. Topa basılırsa, top göğsümüze alınıp yumuşatılırsa pas yapılırsa daha iyi olacağına inanıyorum. Topa basılması gerekiyor artık” şeklinde konuştu.

FUTBOL TURİZMİ TOZLU ELMAS”

Türkiye‘de 1996 yılında özel sektörün kendi çabalarıyla başlattığı futbol turizmininTürkiye için çok şey ifade ettiğini ve 2015 yılına gelindiğinde halen üzerin tozlu elmas olarak beklediğini söyleyen Şamil Yaşacan, “Özel sektör elinden geleni yaptı tanıtım için. Artık devletin bunu çok iyi kullanması lazım. Turnuvalar düzenlenmesi lazım. Takımlar artık buraya geliyor. Katar, İspanya, Dubai gibi ülkeler, büyük takımları 1 milyon -5 milyon dolar para vererek ülkelerine getiriyorlar ama bize kendileri geliyor, üzerine para veriyorlar. Özel sektörün artık yapacağı bir şey lok, turnuvalar sponsorlarla yapılan işler. Özel sektör tesislerini yeniledi. Bu iş için alan oluşturdu, şu anda da süreç çok iyi gidiyor ama devlet bu elması iyi kullanabilirse bu işe sahip çıkarsa arkası gelecektir” dedi.

FUTBOL TURİZMİNDE DÜNYANIN EN PAHALI ÜLKESİYİZ”

Türkiye‘nin kaliteli tesis, iklim ve altyapı sebebiyle futbol turizminde dünyanın en pahalı ülkesi olduğunu, İspanya, Dubai, Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkelere göre otel fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu hatırlatan Yaşacan, “Bizden yüzde 40 daha ucuzlar, buna rağmen takımlar bize geliyorlar. Bunun sebebi otelci para kazanınca yatırım yaptı, kaliteyi yükseltti. Kaliteyi gören futbol takımları bunu gördü. Takımlar buraya çalışmaya geliyor, ortam ne kadar iyiyse o kadar çok takım gelir. Hem iklim hem tesisler hem çok takımın gelmesi futbol takımlarını buraya çekiyor. Maç yapıyorlar burada, rakip takım konusunda fazla alternatifleri oluyor” diye konuştu.

Her yıl Türkiye‘ye ortalama bin profesyonel takım geldiğini ve bunların süper lig, 1. ve 2. lig takımlarından oluştuğuna dikkat çeken Şamil Yaşacan, bunun yanında amatörler, paflar ve çocuk takımları olduğunu ve rakamın 2 bin takıma çıktığını hatırlattı. Bir takımın 35 kişiden hesap edildiğinde, buna iki hafta gibi uzun geceleme süreleri de ilave edildiğinde öneminin daha iyi anlaşılacağını kaydeden Yaşacan, şöyle devam etti:

“Eskiden oteller kış aylarını az zararla kapatmayı planlarken şimdi ne kadar çok para kazanabilirimin hesabını yapıyor. 4 yıl önce fiyatları otellerle birlikte alınan ortak kararla yükselttik. Takımlar burayı tercih eder hale geldi. Şu anda oteller bu konuda çok memnun ama daha iyi olacağına inanıyoruz. Altyapıda, organizasyonda, kalitede, fiyat politikasında herhangi bir problem yok, sadece tanıtım eksiği var. Turizm Bakanlığı Tanıtma Müşavirliği’nin bu işe ehemmiyet vermesi lazım, şu ana kadar futbol turizminde devlet tarafından hiçbir şekilde katkı sağlanmamıştır. Hepsi özel sektör tarafından yapıldı. Ocak, Şubat ve Mart aylarında birer turnuva yapılsa ve TV’lerden canlı yayınlansa bütün dünya izler. Bir turnuva en az 5 gün sürer. Bu dönemlerde Antalya‘daki güneşlihavayı gören yabancılar da erken rezervasyon için harekete geçer. Futbol turizmine kış turizmi olarak bakmamak lazım. Dağlara, tepelere Türkiye yazarak tanıtım olmaz. Çok basit bir olay ama ehemmiyet verilmesi lazım.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle