Hoşgeldiniz  

120 Metre Rekor Dalışı Denemesinde Bayıldı‏

SEMİH KÖKEN | 22 Haziran 2015 | Antalya Haber, Kemer Güncel, Spor A- A+

Kariyeri boyunca 40’ın üzerinde Türkiye, 11 dünya, 2 Avrupa rekoru kıran, dünya ve Avrupa şampiyonu serbest dalış rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy, bugün sabah saatlerinde 81 metreyle kendisine ait serbest dalış dünya rekorunu geliştirmek için dalış hazırlığına başladı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Başkan Yardımcısı Kemal Yüksel, KETOB Başkanı Tayyar Gül, İlçe Jandarma Komutan Yasin Berçin, Emniyet Müdürü Muhittin Ergen ve Otelcilerin merakla takip ettiği 120 metrelik dalış rekoru denemesine Cenk Devrim Ulusoy 65 kişilik ekibiyle hazırlandı. Tekneyle Marina’dan yaklaşık 4 mil açıkta belirlenen noktaya gelen Cenk Devrim Ulusoy’a, eşi Funda Ulusoy, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yaklaşık 30 kişilik bir ekiple eski Bakan Kürşad Tüzmen de destek verdi.
Rekor denemesini, Cenk Devrim Ulusoy’a teknik direktörlük de yapan Dünya Sualtı Sporları Federasyonu Serbest Dalış Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal hakem olarak, ODTÜ Sualtı Sporları eğitmenlerinden ve teknedeki güvenlik sistemlerinden sorumlu CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) Türkiye Üyesi Orhan Ölçücüoğlu ile CMAS gözlemcileri Xavien Duran Soler ve Neven Lukas denetledi.
10 METREDE SU ALTINDA BAYGINLIK GEÇİRDİ
Saat 07.45’te dalışa başlayan Cenk Devrim Ulusoy, asansörle 1 dakika 32 saniyede rekor noktasına ulaştı. 2 dakikada paletsiz yukarı çıkan Cenk Devrim Ulusoy, son 10 metrede düşük oksijenden kaynaklanan ve beynin vücudu koruması anlamına gelen sığ su bayılması yaşadı. Teknede bekleyen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Ulusoy, bir sürat teknesine bindirilerek karaya götürüldü. Buradan ambulansa alınan Cenk Devrim Ulusoy, Kemer Özel Anadolu Hastanesi’ne, oradan da Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
BİZE GÖRE REKORA ULAŞTI
Yaşanan talihsiz olay hakkında açıklama yapan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, “Dünya serbest dalış rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy talihsiz bir durumla karşı karşıya gelmiş ve aslında yüzeye çıkmasına rağmen tamam işaretini veremeden bayıldığı için rekoru sayılmadı. 81 metrelik dünya rekortmenliği elinde bulunan Cenk Devrim Ulusoy, bize göre bugün burada 120 metrelik tek nefeste dalış rekorunu kırmıştır” diyerek Ulusoy’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Proğram, Cenk Devrim Ulusoy’a katkıda bulunan Başkan Mustafa Gül, KETOB Başkanı tayyar Gül ve Otellere Plaket verilmesiyle son buldu.11406273_411889558998964_7270801583811583867_o

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle