Hoşgeldiniz  

Hediye Güral Gür: “Pişman mısınız diye soranlar oluyor, asla değiliz!”

Semih Köken | 28 Eylül 2021 | Oteller, Turizm A- A+

Hediye Güral Gür: “Pişman mısınız diye soranlar oluyor, asla değiliz!”

Hediye Güral Gür: “Pişman mısınız diye soranlar oluyor, asla değiliz!”

Sapanca ve Antalya’nın ardından yatırım rotasını Bodrum ve Kapadokya’ya çeviren NG Hotels, pandemiye rağmen yatırımda hız kesmiyor. Fırsatları değerlendirmeyi seven bir grup olduklarını ve turizmde sindire sindire ilerlediklerini belirten NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, grubun pandemi sonrası büyüme stratejisini ve yeni projelerini Hotel & Restaurant dergisine anlattı.

NG Hotels olarak pandemi döneminde toplam 2 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını belirten NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Bu dönemde belki çok akıl karı gibi görünmüyor ama NG Enjoy ve NG Phaselis Bay Otel, bizim pandemi öncesinde başladığımız yatırımlardı. Önümüzde iki seçenek vardı; ya duracaktık ya devam edecektik. Biz devam etme yönünde aldık kararımızı. Pişman mısınız diye soranlar oluyor. Asla pişman değiliz. Dursak ne kadar duracağımız belli değildi. Öyle ya da böyle devam etmek istedik.” dedi.

NG Sapanca Enjoy Hotel

“Kapalı tesis, çok da akıl işi değil”

Yatırım kararlarında ne denli haklı olduklarını, “İyiki de öyle yapmışız. Çünkü o dönemde kapalı kalan oteller, mevcut pazarlarda da görüyoruz, çok kan kaybetti. Biz Afyon ve Sapanca otellerimizi de pandeminin ilk döneminde yaklaşık 1.5-2 ay kapattık. Ve gördük ki, kapalı tesis aslında çok da akıl işi değil. Daha büyük zarar. Maliyetler açısından da büyük zarar. Önümüzü görmediğimiz, ne yapmamız gerektiğini bilmediğimiz bir anda seyahat yasakları geldi. O furyaya uyduk, biz de kapattık. Ama sonrasında haziranda ilk açılışla beraber tesisimizi tekrar faaliyete aldık. Sonra hiçbir kapanmada tesisimizi kapatmadık.” ifadeleriyle yorumladı.

“NG Phaselis Bay, planladığımız bir açılış değildi”

Antalya’da açılan NG Phaselis Bay Oteli’n açılma kararıyla ilgili olarak, “Planladığımız bir açılış değildi aslında. Kısa bir sürede gerçekleşen bir açılış oldu. Çok ses de getiren bir açılış oldu, belki tanıtım açısından bize faydası olan bir açılıştı.” değerlendirmesini yapan Güral Gür, ilk yıl için iyi bir performans sergilediklerini ifade ederek şunları ekledi: “Tabii ki pandemi bu şekilde seyretmeseydi, aslında çok daha iyi bir performans sergileyebilirdik.”

NG Phaselis Bay

“Doğu Avrupa’dan beklediğimizin üstünde bir turist akışı oldu”

Hediye Güral Gür, pandemi döneminde kaybettikleri Rusya pazarına karşılık alternatif pazarlara yöneldiklerini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğu Avrupa’dan beklediğimizin üstünde bir turist akışı oldu. İç pazar tabii bizim güçlü olduğumuz bir pazar. Burada da hiç zorlanmadan pastadan payımızı aldık. Bunun ötesinde yine Rus bölgesi diyebileceğimiz Türki Cumhuriyetler’den yine profili yüksek, kazanç getirisi yüksek misafirlerimizin ağırlığı bizi memnun edecek düzeydeydi.”

“İstanbul Marriott West Hotel & Conference Center’ın açılışını 2025’e erteledik”

İstanbul’da Marriott International iş birliğiyle 20 yıllık franchise anlaşmasını duyurdukları İstanbul Marriott West Hotel & Conference Center’ın erteleme kararına ilişkin bilgiler aktaran Güral Gür, şöyle devam etti: “İstanbul’daki yatırıma başladığımızda tabii şartlar çok bambaşkaydı. Havaalanının taşınması gibi bir durum söz konusu değildi. Kongre turizmi İstanbul açısından çok iyi gidiyordu. Biz yatırım aşamasındayken şartlar değişti, belki adını bile anmak istemeyeceğimiz Gezi olayları patladı. Havaalanının taşınması söz konusu oldu. Arka arkaya bombalar patladı. Şehirle ilgili çok olumsuz bir tablo ortaya çıktı.”

Bu sebeplerle yatırımı erteleme kararı aldıklarını ifade eden Güral Gür, “Orası rezidans ve otel olmak üzere karma bir projeydi. Rezidans kısmını bitirdik. Sahiplerine teslim ettik dairelerimizi, orada yaşam şu an gayet güzel devam ediyor ama kongre merkezi ve otel kısmı için Marriott ile bir franchise anlaşmamız vardı. Marriott ile de görüşerek açılışı en azından 2025’e kadar erteledik. Şartları açıkçası gözlemliyoruz. Biz zaten kabasını bitirmiş durumdayız. Otelin içine girdikten sonra da en kısa sürede hizmete alırız. Orada önemli olan, konjonktürün iyi olması. Şartlar iyi geliştikten sonra hemen yapar, bitiririz orayı da.” diye konuştu.“Bundan sonra tam kapanma beklemiyoruz”

Pandeminin turizme etkilerine de kısaca değinen Güral Gür, “İnsanoğlu her şeye alışıyor, pandemiyle yaşamaya da alıştık gibi görünüyor. Geçen seneki acemiliklerimizi bu sene biraz daha hem sektör hem halk olarak bilinçlendik diye bakıyorum. O tecrübesizliklerimizi atlattık. Dolayısıyla belki biraz daha olayı kanıksadığımız için bu sene sektör açısından daha farklı gelişti. Ama varyantların olması, hastalığın da artması nedeniyle veriler beklediğimizin altında gelişti. Ama böyle devam eder mi, tabii bunu hiçbirimizin şu anda net olarak bilmesi mümkün değil. Aşılanmaların artması ile psikolojik rahatlama seviyesi yükselecek. Bunun da sektöre olumlu bir etki yapacağını düşünüyorum. Bundan sonra tam kapanma olmayacaktır. Tabii kısıtlamalar belki yine gelebilir. Biz bu yönde yine de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.”

“Bodrum ve Kapadokya projelerine hazırlanıyoruz”

Grup otelleri olarak 2022 yılı büyüme planlarından bahseden Güral Gür, “Şu anda Bodrum’da Ortakent’te bir proje hazırlığımız var, yine karma proje olacak, onun çalışmaları başladı. SPA&Welness ayrılmaz bir imza konseptimiz oldu. Yine olacak. Ama tabii bulunduğumuz bölge, arazi, büyüklük açısından şu ana kadar yapmaya alışık olduğumuz çok büyük bir proje olmayacak. Daha küçük bir otel. 100 odayı geçmeyiz diye düşünüyorum, daha butik bir otel. Villalar projeye dahil olacak.” şeklinde bilgiler paylaştı. Önümüzdeki iki yıl içinde açmayı planladıkları karma projenin bölge tercihi ile ilgili ise Hediye Güral Gür şunları söyledi: “Bizim hep söylediğimiz bir şey var. Biz karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmeyi seven bir grubuz. Orada karşımıza öyle bir proje çıktı. Biz de onu değerlendirdik, satın aldık. Şimdi onun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Daha önce açıkladığımız bir Kapadokya projemiz var. Ama onu da Bodrum’u bitirdikten sonra ele alacağız. Biz böyle çok agresif büyüme taraftarı olan bir grup değiliz. Sindire sindire, yavaş yavaş ilerliyoruz. Dolayısıyla şu kadar yılda bu kadar otel açıyoruz, bu kadar büyüyoruz diye bir açıklamamız hiçbir zaman olmadı, olmayacaktır da.”

“Pandemi kaynaklı istihdam kaybımız hiç olmadı”

Bu dönemde pandemi kaynaklı istihdam kaybı yaşamadıklarını belirten Güral Gür, “Tabii ki o ilk dönemlerde arkadaşlarımıza izin kullandırdık, KÇÖ’den de faydalandık. İlk dönemde belirli departmanlarda ücretsiz izne çıkarmak durumunda kaldığımız arkadaşlarımız oldu. Ama dediğim gibi hiç istihdam kaybı olmadı. Ciro kayıpları tabii ki oldu. Özellikle toplantı pazarında yüzde 50-60’lar diyebileceğimiz bir kayıp var. Onların toparlanması biraz daha zaman alacaktır. Yüzde 50 de yıl sonunda olmasını umduğumuz rakamlar. Çünkü anlık iptaller de olabiliyor. Ekim ayı için çok büyük bir grubumuzun iptalini aldık mesela.”

Tüm NG Otelleri için ortalama doluluk oranlarını açıklayan Güral Gür, yıl bazında ortalamada yüzde 65 doluluk yakaladıklarını, bunu yüzde 75’lere çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

#nghotels #ngotelgrubu #hediyegüralgür #ngphaselisbayhotel #ngenjoy #ngafyonwellnessconvention #ngyatırım #turizm #konaklama

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle