Hoşgeldiniz  

TURİZMCİLER YİNE UMUTLU

Semih Köken | 20 Mart 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Turizmciler, Rusya’da yaşanan krizin Türkiye’ye etkilerinin fazla abartıldığını belirterek Rus pazarında yaşanacak kaybın en fazla yüzde 10 ile 15 seviyesinde kalacağını söyledi.

MITT Moskova Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Limak Otelleri Turizm Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Rusların son 5 yıldır erken rezervasyon yaptırdığını ve bu yıl yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle bunu askıya aldıklarını söyledi. Bu durumun sektörde bir panik havası yarattığını vurgulayan Kavaloğlu, “Rusya pazarındaki düşüş beklendiği gibi yüzde 40’ları bulmaz. Maksimum oran yüzde 15 olur” dedi. Türkiye’deki otellerin fiyatları yüzde 10 oranlarında düşüreceğini vurgulayan Kavaloğlu, “Türkiye euro dolar paritesinde avantaj elde etti. Bu avantajı pazarda müşteriye iade ediyoruz” diye konuştu. Kavaloğlu, Avrupa’ya giden Rus turistin yüzde 10’unun Türkiye’ye kayabileceğini aktardı.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, Güral Premier Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral ise, sektörün Rusya’da erken paniğe kapıldığını söyledi. Bu panik havasının fiyatları düşürmek amacıyla yapılmış olabileceğini aktaran Güral, “Piyasada fazla abartıldı. Kaybın yüzde 10’la sınırlı kalacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doruk Kaya da Rus pazarındaki düşüşün her ay gerilediğini söyledi. Kaya, “Şubatta önceki yıla oranla kayıp yüzde 70 ise martta bu oran 40’a düştü. Bu da bize Rusların tatilini son dakikaya bıraktığı mesajını veriyor” dedi. Son dakikada tablonun tamamen değişebileceğinin altını çizen Doruk Kaya, pazarın geçen yılla aynı oranları yakalayabileceğini ifade etti.

Öte yandan, Sueno Otel Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Gürhan, “Rusya’da geçen yıl 1 dolar 32 rubleydi bu yıl 61 ruble. Ülkede ciddi bir enflasyon yaşandı. Ancak turizm sektörü Ruslardan çok panik yaptı” dedi. Gürhan, şunları anlattı: “Türkiye’deki delüks oteller A plus dediğimiz segmente hizmet veriyor. Şu anda Rusya’dan bu otellere ciddi talep var. Bu da bize zengin Rus turistin Türkiye’ye kaydığı mesajını veriyor.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle