Hoşgeldiniz  

Turizm Çalışanları için öneri pakedi

SEMİH KÖKEN | 05 Eylül 2014 | Kemer Güncel A- A+

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’un geneleksel yemekli toplantısı Eylül ayında Kemer’e bağlı Kiriş’te bulunan Maxx Royal Kemer Resort’de gerçekleştirildi.
POYD Yönetim Kurulu üyelerinin yanında Otel Genel Müdürlerinin katıldığı yemekli toplantıda gazetecilere açıklama yapan POYD Başkanı Ali Kızıldağ, yaz sezonun sonuna gelinmesi ile birlikte Antalya bölgesinde 500 binin üzerinde turizm çalışanının yine işsiz kalacağını belirterek bu sorunun üzerine bir sivil toplum kuruluşu olarak gittiklerini dile getirerek şunları söyledi, “Sivil toplum örgütlerinin en önemli görevlerinden bir tanesi sorunlarla ilgili kamuoyu yaratmaktır. Gelişime ve değişime yönelik kamuoyu yaratmaya çalışıyoruz.
Yıllardır kış turizminin geliştirilerek tesisilerin kapanmaması konusunda Türkiye kamuoyuna öneriler sunuyoruz. Sektörümüzde bu konuda çok ciddi bir teşvik ve destek beklentileri var. Kışın zaten fiyatlar düşük. Rakip ülkelerin iklim koşulları bize göre çok iyi. Artı bizde ciddi bir yatak kapasitesi var. Çok ciddi bir istihdamdan bahsediyoruz. Kapalı otel demek, ticaretin olmadığı, çevreye bir yararı olmayan, işini kaybeden çok sayıda emekçi demek. Her kış sezonu Antalya bölgesinde 500 binin üzerinde turizm çalışanı işsiz kalıyor. Bizim önerilerimiz son derece basit ve çok da detaylı değil. Biz diyoruz ki, işverenin üzerindeki vergileri kış aylarında düzenleyin. KDV’yi yarıya indirin yada almayın. ÖTV’yi kışın almayın. SGK primlerini yüzde 50 inidirn yada almayın. Ne kaybedeceksiniz? Açık kalan otel istihdamı sürdürecek. İnsanlar ekmek paralarını kazanmaya devam edecek. Ticaret yapacak. Gıda alışverişini sürdürecek. Turist ağırlayacak. Bu dolayısı ile çevreye de yansıyacak. Turizm kentlerinde çarşı esnafının yüzü gülecek. Onlarda işyerlerini açacaklar.
İlgili Bakanlıklara gidilerek bunun üzerinde çalışılmasını talep ediyoruz. Nisan ayı ve Kasım ayı arasında bu vergileri almamalarını talep ediyoruz. Zaten kapanan otellerde hiçbir ticari faaliyet olmadığı için hiçbirşey almıyorsunuz. Bunları almadığınız zaman hiç olmazsa bu faaliyetler devam edecek. Çevreye, ticarete, çevreye ve istihdama faydası olacak. Önümüzdeki dönemlerde biz geçmişte olduğu gibi bunlarla ilgili faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle