Hoşgeldiniz  

Son gün 30 Nisan

SEMİH KÖKEN | 05 Mart 2015 | Antalya Haber, Kemer Güncel A- A+

amuoyunca torba yasa olarak bilinen 6552 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu bulunan vatandaşlarımıza, 2014/4. ay ve öncesine ait olan borçlarını yapılandırarak ödeme imkânı sunulduğunu ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunan kişiler için son başvuru tarihinin 30 Nisan 2015 olduğunu hatırlatan Antalya SGK İl Müdürü Selim Erol, 2 Şubat itibari ile işveren, 4/b (Bağ-Kur) vb… prim borcu bulunan vatandaşlarımız için yapılandırma başvuru süresinin bittiğini ancak genel sağlık sigortası için yapılandırma başvurusu için son günün 30 Nisan olduğunu belirtti.

 

 

“GELİR TESTİ İÇİN SON GÜN 31 MART”

Ayrıca, GSS prim borcu bulunan kişilere 31 Mart’a kadar gelir testi için süre tanındığını da söyleyen Selim Erol, bu tarihe kadar gelir testi yaptıranların prim borcu gelir testi sonucu tahakkuk eden tutar üzerinden ve genel sağlık sigortalılığı tescil tarihinden itibaren uygulanacağını belirterek, gelir testi yaptırmayan kişilerin 31 Mart’a kadar gelir testi işlemlerini tamamlamaları gerektiğini söyledi.

“GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLAR İÇİN PRİM BORCU YENİDEN HESAPLANACAK”

Gelir testi yaptırmayan ve genel sağlık sigortası kapsamına giren kişilerin 31 Mart’a kadar gelir testi yaptırmaları halinde test sonucunda çıkan tutar üzerinden GSS tescil tarihinden itibaren prim borçlarının yeniden hesaplanacağını belirten Erol “Hiç gelir testi yaptırmayan kişiler için SGK tarafından üç gelir grubu içinden GSS prim borcu tavandan tahakkuk ettirilmiş olup bu durumda bulunan kişiler gelir testi yaptırmaları halinde GSS tescil tarihinden itibaren geçerli sayılacak gelir testi sonucunda çıkan tutara göre prim borçlarını ödeme imkânına kavuşacaklardır” dedi. Ayrıca İl Müdürü Erol, gelir testi sonuncunda en alt gelir grubuna dâhil olduğu tespit edilen olan kişiler için tahakkuk etmiş prim borcunun silinerek bu kişilerin sağlık hizmetlerinin Kurumca karşılanacağını belirtti.

“PEŞİN TUTAR VE İLK TAKSİT İÇİN SON ÖDEME GÜNÜ 1 HAZİRAN”

Bugüne kadar başvuru yapan vatandaşların prim borçlarını yapılandırarak peşin olarak veya taksitler halinde ödeme imkânına kavuştuğunu hatırlatan Antalya SGK il Müdürü Erol,  “Bu kapsamda prim borcu bulunanların borçlarının faizlerinin tamamı silinerek peşin tutar ve ilk taksit 1 Haziran 2015’e kadar ödenebilecektir. Ayrıca prim borcunun peşin olarak ödenmesi halinde herhangi bir gecikme zammı alınmayacak, taksitli ödeme seçeneğinin seçilmesi durumunda TEFE/ÜFE oranları ile gecikme zammı yeniden hesaplanacaktır” dedi.

“PEŞİN ÖDEMEYİ TAKSİTE ÇEVİREBİLİR MİYİZ?”

İl Müdürü Selim Erol, 30 Nisan 2015’e kadar başvurmak şartı ile GSS borcunu peşin ödemeyi taahhüt eden kişilerin 30 Eylül 2015’e kadar başvurmaları halinde peşin ödeme tercihlerini taksitli ödemeye çevirebileceklerini söyledi.

“BORCUNU YAPILANDIRAN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLECEK”

 

İl Müdürü Selim Erol, GSS prim borcu bulunan kişilerin yapılandırma sonrasında sağlık yardımından faydalanabileceğini belirterek “Genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu bulunan vatandaşlarımız, borçlarını yapılandırarak, peşin olarak yapılandırılan borcun ve taksitli yapılan yapılandırma için ilk taksitin ödenmesinin ardından sağlık hizmetlerinden faydalanılabilecektir” (Basın Bülteni)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle