Hoşgeldiniz  

PİS KOKU EYLEMİ

SEMİH KÖKEN | 26 Mayıs 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Kemer’de yerleşik yaşayan bir grup yabancı, arıtma tesisinden bölgeye koku yayılması gerekçesiyle yol kapatıp, eylem yaptı.

Merkez Mahallesi’nde yerleşik yaşayan Norveçli ve Ruslarla Türklerin bulunduğu bir grup, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün arıtma tesisinden çevreye kötü koku yayıldığını ve bölgeden geçen bir derenin de kirlendiği gerekçesiyle eylem yaptı. Evlerinin önünden geçen ve arıtma tesisine giden yolu kapatan grup, Norveççe ‘Kötü koku istemiyoruz’ yazılı pankart açtı. Yıllardır benzer sıkıntıyı yaşadıklarını anlatan grup, sorunun çözülmesini istedi.

‘YILLARCA OYALADILAR’

Grup adına açıklama yapan emekli öğretmen Kemal Usta, “2000 yılından beri burada oturuyorum. Arıtmadaki havuzlar yetersiz oldu. Gelen atık sular havuzlardan taştı ve çevreye pislik yayıldı. Bu konuyla ilgili yetkililere gittik, ‘yapacağız, yapacağız’ dediler. Bizi yıllarca oyaladılar. Arıtmada havuzlar arttı. Bu artışla birlikte koku da artı ve yoğunlaştı. Televizyonlarda dinlediğim bilim adamları, kimyasal olduğu için bu gazların moleküllerini biz sürekli teneffüs ediyoruz, bu moleküllerin de direk kanser yaptığını söylüyorlar. Bir de bu gazların alerji hastaları için zararlı olduğu söyleniyor. Ben astım hastasıyım ve nefes alamıyorum” dedi.

‘YABANCILAR BANA SORUYOR’

Çevrede oturanların akşam penceresini, kapısını açmak istemediğini kaydeden Kemal Usta, şöyle dedi:

“O kadar acı kokuyor ki yani normal bir koku değil. Fosseptik çukurlarından çekilen pislikler, atıklar, havadan havuza boşaltıldığı için çevreye dayanılmaz bir şekilde acı bir koku yayılıyor ve havuzlar o an onu karıştırıyor. Bundan dolayı çevrede durmak hiç mümkün değil. Yabancılar da devamlı bu durumu bana soruyorlar. ‘Turkish Müslüman problem ne zaman bu yapılacak, ne biçimsiniz siz?'”

‘KOKUYA ÖNLEM ALINMASINI İSTİYORUZ’

10 yıldır yerleşik yaşayan Norveçli Karl Otto Andersen ise “Her gün sabah ve akşam iğrenç bir koku oluşuyor. Camları açtığımız zaman koku içeri giriyor ve biz bunun tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bizim çocuklarımız geliyor buraya. Belki artık onları getirmeyeceğiz. Kemer için bu güzel bir şey değil. Kemer güzel bir şehir, fakat bu çok çok kötü. Dünyanın birçok noktasında arıtmalar kapalı ama burada açık” diye konuştu.

‘2016 YILINDA YENİLENECEK’

Eylem sırasında bölgeye gelen ASAT Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Kemer Koordinatörü Kahraman Üraz da grupla konuştu. Genel Müdür Yardımcısı Yıldız, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘ne yapacaksınız, ne edeceksiniz bunu uluslararası standartlara çıkartacaksınız’ dedi. Bununla ilgili Antalya’da bizim yaptığımız örnek tesislerimiz var. Buralara gelerek, gezebilirsiniz. Burasıyla ilgili olarak başkanımız açıklama yaptı, 2016 yılında burasının yenilemesi yapılacak. İçerisinde çay içebileceğiniz, kahvaltı yapabileceğiniz bir yer olacak. Bunun projeleri şu anda bitmek üzere. Kokuyla ilgili olarak ihale yaptık ve bu hafta neticelenecek. Buna da ilk olarak Kemer’den başlayacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Kemer Koordinatörü Kahraman Üraz da kokunun ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle