Hoşgeldiniz  

Motosiklet Yarışçıları Kemer İçin Gün Sayıyor!

SEMİH KÖKEN | 22 Eylül 2014 | Kemer Güncel A- A+

 

P-20130929-00280_News P-20130928-00193_News P-20130929-00271_News P-20130929-00278_News. Aralarında Jonny Walker, Graham Jarvis ve Andreas Lettenbichler gibi dünyanın en iyi uluslararası enduro motosikletçilerinin de bulunduğu profesyonellerle, onlara eşlik edecek amatör sporcular deniz seviyesinden Olimpos Dağı’nın 2365 metre yükseklikteki zirvesine ulaşmak için kıyasıya mücadele edecek. Her sene heyecanla beklenen etkinlik bu yıl da sporcuları ve motorlarını denizden gökyüzüne götürecek bir parkurda eşsiz bir deneyim yaşatacak. 25 Eylül’de Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek halka açık Manga konserinde ise yarışmacılar ve Kemerliler Red Bull Sea to Sky’ın beşincisini birlikte kutlayacaklar.

 

Ekstrem enduro motosiklet yarışları arasında son beş yıl içinde bir dünya markasına dönüşen ve Türkiye’nin en büyük motosiklet yarışı olan Red Bull Sea to Sky 26-27-28 Eylül 2014 tarihlerinde Antalya’nın Kemer ilçesinde Red Bull Türkiye, Kemer Enduro Kulübü ve XVENTURE tarafından beşinci kez düzenlenecek. Uluslararası enduro motosiklet camiasında büyük ilgi gören yarışa heyecanlı geri sayım sürerken, kayıtların açıldığı ilk günlerde dünyanın dört bir yanındaki 37 ülkeden 250’nin üzerinde sporcu turnuvaya kayıt yaptırarak gün saymaya başladı. Toplam 250 başlangıç numarasının neredeyse tamamı sahibini buldu. Kontenjanın tamamlanmasıyla kayıtlar kapanacak ve tüm dünyadan profesyonel ve amatör enduro sporcuları Eylül ayında Kemer’de buluşacak.

 

Red Bull Sea to Sky 2013 birincisi Jonny Walker (İngiltere, KTM), Graham Jarvis (İngiltere, Husqvarna), Andreas “Letti” Lettenbichler (Almanya, KTM), Alfredo Gomez (İspanya, Husqvarna), Paul Bolton (İngiltere, KTM), Philipp Scholz (Almanya, KTM) ve Ben Hemingway (İngiltere, Beta) etkinliğe katılacak sürücülerden sadece birkaçı.

 

Kemer’i sadece deniziyle turistlerin ilgisini çeken bir yer olmaktan çıkarıp dünyanın her yerinden enduro motosiklet tutkunlarını buluşturan bir mekana dönüştüren etkinlik, dünyanın en eğlenceli ekstrem enduro yarışı olarak anılıyor.

 

 

 

Kemer sahilinden Olimpos Dağı’nın zirvesine

Sporcularını gerçek anlamda denizden gökyüzüne taşıyan Red Bull Sea to Sky’da amaç; deniz seviyesinde kumsaldan başlayarak, nehir yataklarını, ormanları ve kayalıkları aşıp 2365 metre yükseklikteki Olimpos Dağı’nın zirvesine motosikletle çıkmak. Üç gün boyunca süren etkinlik, yarışçılara eğlenceli ve zorlu bir parkur sunuyor. Katılımcılar, aynı yarış içinde kum, çim, kayalık ve ıslak zeminlerde yarışmak zorundalar. Ekstrem enduro motosiklet yarışının çekişmesi ve heyecanlı parkuru seyirciler için de eğlenceli bir deneyim vadediyor.

 

Manga konseriyle coşkulu start

Yarışların bir gün öncesinde, 25 Eylül’de Red Bull Sea to Sky heyecanına Manga da katkıda bulunacak. Açılış etkinliğinde halka açık konserle Manga, Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda Kemerlilerle buluşacak. 5000’e yakın izleyicinin beklendiği konserde yarışçılar da stres atacak ve eğlenerek bir gün sonraki turnuvaya hazırlanacak. 22.00’da sahne alacak Manga’ya DJ Mehmet Cavcı’nın müzikleri eşlik edecek.

 

Üç gün boyunca üç farklı yarışla sürekli heyecan

Red Bull Sea to Sky 2014’te üç gün boyunca üç farklı tarzda üç yarış düzenlenecek. 26 Eylül Cuma günü birinci etap Kumsal Yarışı ile başlayacak. İzleyiciler Kemer sahilindeki kumsalda hızın, yeteneğin ve cesaretin tadına varacak. Sürücüler toplu başlangıç yaparak etrafı çevrilmiş, yuvarlak bir parkurda yarışacak. Motokros pistine benzeyen, kumlu toprağa sahip bu parkur, kıyı boyunca uzanan yüksek hızlı bir düz kısım ve hem doğal hem insan yapısı engeller içeriyor. Kumsal Yarışı 20 dakika artı bir turla tamamlanacak ve yarışın sonuçları Orman Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek.

 

27 Eylül’deki yarışın ikinci gününde sporcular Kemer sırtlarındaki ormanlarda zamana karşı yarışacak. Patika ve çakıl yollardan geçerek Toros Dağları’nın eteklerine varacak yarışçılar, Orman Yarışı’nda yaklaşık 75 kilometrelik bir etabı tamamlayacak. Orman Yarışı’nın sonuçları da Olimpos Dağı Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek.

 

28 Eylül’deki final günü Red Bull Sea to Sky’ın ana yarışı kumsalda başlayacak ve katılımcıları adeta denizden gökyüzüne çıkaracak. Olimpos Dağı Yarışı, özellikle altın madalyayı hedefleyen yarışmacılar için en zorlu etap olarak biliniyor. Zira yarışmada altın madalyayı sadece 2365 metre yükseklikteki Olimpos Dağı zirvesinde bulunan Red Bull bitiş kemerine ilk ulaşan motor sporcusu kazanacak. 1700 metre civarı yükseklikteki ağaç çizgisine varan sürücüler gümüş madalya almaya hak kazanacak. Nehir yatağını geçip ormana giren ve yaklaşık 1100 metre yüksekliğe ulaşan sürücülere ise bronz madalya verilecek. Red Bull Sea to Sky 2014’te yarışmacılara verilecek toplam para ödülü ise 20 bin euro.

 

Yarış öncesinde profesyonellerle antrenman fırsatı

Graham Jarvis, Alfredo Gomez, Paul Bolton ve Dougie Lampkin gibi profesyonel Ekstrem Enduro yarışçıları kaydolan sürücüleri yarış öncesinde bir antrenman sürüşüne çıkarmaya hazırlanıyor. 23 Eylül’de yapılacak antrenmanda ustalar, yarışçıları bekleyen zorluklar için yararlı ipuçları verecek. Tur bir saatlik patika sürüşüyle başlayacak, sonra antrenmanın yapılacağı alana varılacak. Sonrasında bir saat daha patika sürüşü yapılacak ve otele dönülecek. Buna ek olarak yarıştan önce bir dizi kılavuzlu tur gerçekleştirilecek. Özellikle 24 Eylül’de yapılacak Olimpos Zirvesi Turu dikkat çekiyor. Yarışa kaydolanlar, yarış öncesi antrenmanlar ve turlarla tam bir hafta süren Ekstrem Enduro macerasını yaşamış olacak.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle