Hoşgeldiniz  

KONUT FİYATLARINDA LİDER YİNE KEMER OLDU

SEMİH KÖKEN | 04 Eylül 2014 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Bu yılın ilk 7 ayında yabancıya en çok konut satışı yapılan il Antalya oldu.
Bu yılın ilk 7 ayında yabancıya en çok konut satışı yapılan il Antalya oldu. Bu ilgi, geçen yıla göre satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 14 oranında artışa yol açtı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı konut satışı verilerine göre bu yılın Ocak-Temmuz diliminde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artış gösterdi. 2014’ün ilk yedi aylık döneminde, yabancılara 9 bin 980 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara en çok konut satılan il ise yine Antalya oldu. 3 bin 693 konut satışıyla ilk sıradaki Antalya’yı, 2 bin 933’le İstanbul, 660’la Aydın izledi.

Fiyatları da yükseltti

Yabancıya konut satışının lideri Antalya’da ev fiyatlarıysa yükseliyor. Geçen yıldan beri satılık ve kiralık konut fiyatlarının yüzde 14 civarında arttığını açıklayan Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, satılık konutların metrekare ortalamasının 1389 lira, kiralıklarda da ortalama metrekare fiyatının 7 lira olduğunu söyledi.

En çok artış Kemer’de

Son bir ayda Antalya’nın ilçeleri arasında en çok fiyat artışının Kemer’de yaşandığını belirten Deniz Karataş, ilçedeki satılık konut fiyatlarının 1 ayda yüzde 6,1 artarak, metrekaresi 2 bin 839 liraya yükseldiğini kaydetti. Karataş, ikinci sıradaki Konyaaltı’nda fiyatların yüzde 3,1 artarak 1804 lira, Muratpaşa’da yüzde 3 artarak 1545 lira olduğunu dile getirdi. Antalya’da satılık konut ilanlarının da geçen yıla göre yüzde 19 arttığına dikkati çeken Karataş, kiralık evlerde bu artış oranının yüzde 52 olduğunu ifade etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle