Hoşgeldiniz  

İşten Çıkarılan İşçiler Eylem Yaptı

Semih Köken | 14 Ekim 2015 | Kemer Güncel A- A+

Kemer’de, Eylül ayı başında mali sıkıntıları gerekçe göstererek kapılarını kapatan 5 yıldızlı bir otelin çalışanları, 2 aydır ücretlerini alamadıklarını iddia ederek otel önünde eylem yaptı.

Edinilen bilgiye göre, genel müdür imzasıyla tur operatörlerine gönderilen ve şirketlerinde ciddi maddi sıkıntılar yaşandığı kaydedilerek 5 Eylül’den itibaren otele müşteri girişi kabul etmeyeceklerini belirten mektupla kapılarını kapatan 5 yıldızlı otelin, çeşitli departmanlarında çalışan yaklaşık 550 işçinin 450’si işten çıkarıldı. Tazminatları ve ücretlerinin banka hesaplarına yatırılacağı söylenen Türk ve Kırgız işçilerden bir grup, paralarının ödenmemesi ve sürekli ileri tarihe ertelenmesi iddiasıyla otel önünde toplandı. Gazetecilere durumlarıyla ilgili açıklama yapan işçiler, mağduriyetlerinin her gün arttığını belirterek bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

İşçilerden Musa Çetinkaya, “Biz burada 550 kişi olarak çalışıyorduk, 450 kişi işten çıkartıldık. Tazminatlarımız hesaplandı. 2 aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Hesaplandı ama tazminatlarımızı da almadık. Bankaya yatırılacak denildi ama yatırılmıyor. Otelde kalan az sayıda çalışan da 3 aydır maaşlarını alamıyor” diye konuştu.

KIRGIZ İŞÇİLER İKİ KEZ MAĞDUR

Kırgızistan’da otelcilik okulunda okuyan yaklaşık 20 Kırgızistan vatandaşı da ülkelerine dönemedikleri için okula da gidemediklerini iddia ettiler. Kırgız işçilerin durumunu anlatan Nurzat Şarşeeva, 3 yıldır Türkiye’ye gelerek çalıştığını belirterek, oteldeki misafirlerle birlikte kendilerinin de çıkarıldığını söyledi. Şarşeeva, “Her hafta bir sonraki haftaya ödeme yapılacak diyorlar, yapılmıyor. Biz buraya çalışmaya ailemiz, tahsilimiz için para kazanmaya geldik. Bu yapılan adil değil. Ailelerimiz her gün arıyor, ne olduğunu soruyor, ne zaman geleceğimizi soruyor. Hiç olmazsa bizlerin ücretlerini verip ülkemize gönderseler” diye konuştu.

Diğer Kırgız işçiler de ülkelerine dönemedikleri için vize süresini aştıklarını ve cezalı duruma düştüklerini belirterek, deport edileceklerinin ve 6 ay ülkeye giriş yapamayacaklarının endişesini yaşadıklarını söylediler. İsmini vermek istemeyen bir Kırgız işçi de diğer işçilerinin durumlarının kötü olduğunu ancak Kırgız işçiler olarak kendilerinin durumlarının çok daha kötü olduğunu belirterek, “Şu an durumumuz çok kötü gerçekten, evet hepimizin durumu kötü ama bizim özellikle daha kötü çünkü bizim çalışma iznimiz iptal olduğu için ekstra olarak ta çalışamıyoruz. Şu an bizim 1 kuruşumuz bile yok. Annemizi çok özledik gerçekten” dedi.

GENEL MÜDÜR YİNE SÜRE İSTEDİ

Gazetecilerin işçilerle röportaj yaptıkları sırada otelin genel müdürü işçileri görüşmek üzere davet etti. Genel müdürle görüşüp gelen işçiler, yine 10 gün sonra ödeme yapılacağına dair söz verildiğini aktardı.

Otel önündeki buluşmaya geç kalan otel çalışanlarından Safiye Aslan ise en sert tepkiyi göstererek otel işletmecisine beddualar yağdırdı. Arslan, “Millet para bekliyor para. İki aylık kiram duruyor. Allah’tan korkun. Tuvalet temizledim akşama kadar yazıklar olsun günde 3 milyarlık et ikram etti misafirlerine patronlar. Kargalar yedi koca koca peynirleri, balları lop lop yuttu. Ben evde 1 tane yumurtayı zor haşladım torunuma 2 ay 3 ay oldu bu ayla, zehirle zıkkım olsun. 3 aydır kredimi ödeyemiyorum. Millet kurban keserken benim torun balkondan aşağıya baktı. Zehir zıkkım olsun o patrona, ama bırakmayacağım paramı onda” dedi.

İşçiler, paralarını alamadıkları taktirde durumu tekrar basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle