Hoşgeldiniz  

ERDOĞAN ANTALYA’DAN DÜNYAYA SESLENDİ: TATİLE GELEBİLİRSİNİZ

Semih Köken | 17 Haziran 2021 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

ERDOĞAN ANTALYA’DAN DÜNYAYA SESLENDİ: TATİLE GELEBİLİRSİNİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi için Antalya’ya geldi. Erdoğan, “Tüm Avrupa halkını tatillerini geçirmek üzere ülkemize bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde konuştu. Yapılacak olan toplantının yüz yüze olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Erdoğan, “Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi sebebiyle sizleri ülkemizde ağırlamaktan bahtiyarlık duyuyorum. Zirvemizin ve istişarelerin ülkemiz ve bölgemiz, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Son 1.5 yıldır yüz yüze toplantılarımızı ya ertelemek ya da çevrim içi yapmak durumunda kaldık. aşılamanın yaygınlaşmasıyla virüse karşı önemli bir mevzi kazandık. Fiziki olarak bu toplantıyı düzenlemek ayrı bir mutluluk kaynağıdır” dedi.

HERKES TÜRKİYE’YE GELEBİLİR

Herkesi tatil için Türkiye’ye beklediklerini belirten Erdoğan, “Ziyaretiniz sırasında salgına karşı aldığımız tedbirleri yakından görme fırsatı bulacaksınız. Tüm Avrupa halklarını tatillerini geçirmek üzere ülkemize beklediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

GDAÜ ZİRVESİ HAKKINDA KONUŞTU

GDAÜ Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi hakkında konuşan Erdoğan, “Güneydoğu Avrupa’da barış ve istikrar ortamını sağlam temeller üzerine inşa etmek amacıyla Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi’ni hayata geçirdik. Bu sene 25. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. 25 yıl içinde 13 katılımcıya sahip büyük bir aile olduk. Siyasi kriz dönemlerinde dahi bölge ülkelerinin konuşabilmesini hedefledik. Sadece siyasi ve güvenlik işbirliğini geliştirmek için tesis edilmemiştir. Süreç demokrasi, adalet ve yasadışı faaliyetlerle mücadele gibi alanlarda işbirliğimizin güçlenmesini de hedeflemiştir” şeklinde konuştu.

ALINAN KARARLAR HAYATA GEÇMELİ

Alınan kararların hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Dönem başkanlığımız boyunca yürütülen çalışmalarda Türkiye olarak biz de bu prensipleri kendimize rehber edindik. AB’nin Üsküp ve Tiran’la üyelik müzakerelerine başlama kararı alması doğru yönde atılmış adımdır. Alınan kararın hayata geçirilmemesi büyük bir eksikliktir” diye ifade etti.

TÜRKİYE ORTAK ÇIKARLARI GÖZETİR

Tam üyelik müzakeresinin neticelenmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı Balkanlar ve Türkiye şeklinde yapılmak istenen suni ayrımı ise ortak değerlendirmelerimizle bağdaştıramıyoruz. Karşılaştığımız onca haksızlığa rağmen yarım asırdır ısrarla sürdürdüğümüz tam üyelik müzakeresinin artık neticelenmesini istiyoruz. Türkiye, güneydoğu Avrupa’da yürüttüğü faaliyetlerinde her zaman iş birliğini ve ortak çıkarlarını gözetmiştir” diye belirtti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle