Hoşgeldiniz  

ELVAN GAZETECİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Semih Köken | 18 Nisan 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Gazetemiz genel koordinatörü Semih Köken in de katıldığı  Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya 1’inci sıra Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Ak Parti Antalya milletvekili adaylarının da katılımıyla yerel ve ulusal gazete temsilcileri ile bir araya geldi. Elvan burada gazetecilere projeleri ve Antalya için hazırladığı çalışmaları anlattı.

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya 1’inci sıra Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Antalya’yı dünyada marka şehir yapmak için geldiğini belirterek, “Slikon Vadisi’ne karşılık Antalya’da teknoloji yaylası…

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya 1’inci sıra Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Ak Parti İ20150418_104816l Başkanı Rıza Sümer, Ak Parti Antalya milletvekili adaylarının da katılımıyla yerel ve ulusal gazete temsilcileri ile bir araya geldi. Elvan burada gazetecilere projeleri ve Antalya için hazırladığı çalışmaları anlattı.

AK Parti Hükumetinde 15 ay Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptığını belirten Elvan, seçime girmek için istifa etmek durumunda kaldığını belirterek, “Anayasa gereği seçime 3 ay kala bakanlık görevimden istifa etmek zorunda kaldım. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama söz konusu değil. Darbe dönemlerinden kalmış bir anlayış bu. İnşallah bu durum önümüzdeki dönemde değişir” dedi.
Toroslar’ın çocuğu olduğu Torosluların yaşadığı sorunları yakından bildiğini belirten Lükfi Elvan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisine özellikle Antalya’ya sahip çıkması konusunda talimatının olduğunu söyledi. Antalya’nın tarımsal alanda ilk sıralarda gelen iller arasında olduğunu ifade eden Elvan, tarımsal ihracata bakıldığında 1 milyar dolarlık gelirle Türkiye sıralamasının çok altında olmasına değindi. Tarımsal üretim ve turizm alanında ilk sıralarda olan bir ilin ihracatta geri sıralarda olmasının bir sorun olduğunu ifade eden Elvan, “İhracata bakıldığında sıralaması çok aşağıda. Bunu da konuşmamız lazım. Neden bu sıralarda bunu tespit etmemiz lazım. Antalya bütün olarak bakıldığında çok büyük bir potansiyele sahip” dedi.
20150418_102618 20150418_103156 20150418_103242 20150418_104614 20150418_104730 20150418_105421 20150418_111430_2 20150418_114501“TIKANAN DAMARLARI AÇACAĞIZ”
Kalkınmanın başında ulaşım ağının tamamlanması ve sorunsuz işlemesinin geldiğini belirten Elvan, Antalya için hazırladığı ulaşım planlarından söz etti. Özellikle Antalya’yı doğu batı ve kuzey yönlü illerle bağlantılarını kısa sürede yapacaklarını belirten Elvan, şöyle konuştu:
“Antalya’nın Kuzey, batı ve doğu ile ilgili bazı eksiklikleri var. Bu eksende ciddi çalışmalarımız olacak. Ulaşım sektörü bir ilin kalkınması için insan ve sermayeden sonra en önemli faktördür. Bu sadece deniz,hava ve karayolları yapmak demek değildir. Ulaşım demek aynı zamanda iletişim demektir. Gün gelecek televizyonlar sadece baz istasyonları üzerinden izlenecek. Buna hazırlıklı olacağız. Burdur yolunu kısaltmayı planlıyoruz. Birkaç yerde tünel projemiz var. Antalya’dan Mersin’e olan güzergahta 24 tünel var. Bir tüneli açtık yakın zamanda 6 tüneli daha açacağız. Kemer üzerinden gidilecek ilçeler konusunda bir sıkıntı var. Ona yönelik bir program ayarladık ve batıya doğru yatırımlarımızı hızlandıracağız. Projesi yapılmamış yolların projelerini yapmaya başladık. Karayolları yakın zamanda ihalelerine çıkacak. Yatırımlar devam ediyor ve yeni dönemde bu yatırımları hızlandıracağız. Ulaşım ve erişimde Türkiye’nin tıkanan damarlarını açacağız. Antalya’da da tıkanan damarlar var biz bunları açacağız,açık olanları genişleteceğiz. Deniz uluşımı konusunda da çalışmalarımız var. Alanya-Antaly-Finike hatta Kaş ve Kalkan’a kadar deniz üzerinden trafiği rahatlatacak ulaşım bağlantıları konusunda projelerimiz olacak” dedi. Ankara’dan Antalya’ya hava yolu ulaşımı konusuna da değinen Lütfi Elvan, bugüne kadar sadece Anadolu Jet’in uçtuğu Ankara-Antalya güzergahında Türk Hava Yollarının da seferlerinin başlayacağını, sadece Ankara’ya değil, Karadeniz, Doğu ve Orta Anadolu uçuşları için de çalışmaların bulunduğunu kaydetti.
Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya 1’inci sıra Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Antalya-Alanya otoyolu yapımına da 2015 yılı içerisinde başlayacaklarını duyurdu.

ANTALYA’DAN HIZLI TREN OLAN HER İLE ULAŞIM İMKANI
Hızlı treni Antalya’ya getirecekleri sözünü verdiklerini hatırlatan ve bu sözü tutacaklarını belirten Elvan, “Sözümüzün arkasındayız. Antalya’yı İzmir’e Konya’ya Eskişehir’e hatta Sivas’a ,oradan Kars’a kadar bağlayacağız. Hedefimiz 2016 yılında projenin ilk adımının çalışmaların başlayacağız. Antalya’da bulunan bir kardeşimiz Türkiye’deki hızlı tren hattı olan her yere ulaşabilecek” dedi. Hızlı trenin yanı sıra sadece yolcu taşıma değil yük amaçlıda kullanacaklarını da belirten Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece yolcu amaçlı düşünmüyoruz. Yük amaçlıda kullanılacak. Antalya önemli bir merkez. Antalya’dan Konya,Aksaray, Nevşhir ve Kayseri’ye kadar uzanan hızlı tren hattının Antalya’nın kalkınmasına hız katacak. Burası aynı zamanda bir turizm güzergahı olacak. Antalya’ya gelen turist, buradan Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerine de ulaşabilecek” diye konuştu.

“TURİZM GELİRİ İLE TURİST SAYISI ARASINDA UÇURUMLAR VAR”
Antalya’ya hizmet için geldiğini ve Antalya’yı marka şehir haline getirmek için çaba serf edeceğini belirten Elvan, turizm konusuna da değindi. Antalya’ya yılda 12 milyon turist geldiğini ancak buna karşılık elde edilen gelirin az olduğunu belirten Elvan, Antalya’ya gelen turistlerin gelir seviyesinin düşük olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Üst düzey seviyesine sahip turistlerin Antalya’ya gelmesi için çalışmalar başlatacaklarını da ifade ederek şöyle konuştu:
“Yılda 12 milyon turistin giriş yaptığı Antalya’nın turizm gelirine bakıldığında arada uçurumlar var. Antalya’ya yurt dışından gelen turistlerin gelir düzey daha alt düzeyde olan insanlar. Üst gelir grubundan gelmesi gerekir ve bununla ilgili adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Antalya’daki 5 yıldızlı otellerin birçoğunu yurt dışında göremezsiniz. Londra’da da göremezsiniz. Antalya’nın gelirini daha da yukarı çekecek eylem planı ortaya koymamız lazım. Antalya denizi ve kumu ile meşhur. Bana kalırsa bunlar en son sayılacak şeyler. Tarihi ve doğal güzellikleri ile arkeolojisi ile ilk yerleşim yeri ile önde geliyor. Bu dışarıdan gelen turistlerin çoğu bilmez. Havaalanından otele, otelden havaalanına gidiyorlar” dedi.

SİLİKON VADİSİ’NE KARŞILIK “TEKNOLOJİ YAYLASI”
Dünyanın teknoloji olarak hızla geliştiğini ve çağa ayak uydurmak için sürekli takip edilmesi gerektiğini belirten Elvan, “Bilgisayar altyapısı olan biri olmama rağmen öyle gençlerimiz var ki ben onlara ayak uyduramıyorum. Teknoloji çok hızlı değişiyor. 1 ay gelişmeleri takip etmeyince hemen geride kalıyorsunuz” dedi.
Bilim ve teknoloji alanını önemsediğini de belirten Eski Bakan Elvan, Antalya’nın yaylalarında Amerika’nın San Fransisco eyaletindeki Silikon Vadisi’ne karşılık “Teknoloji Yaylası” oluşturmayı planladıklarını söyledi. Orta Asya’dan gelen atalarımızın yaylalarda otağ kurduğunu ve medeniyetin temelini attıklarını belirten

Elvan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya’yı akıllı kent yapacağız. Başta yazılım olmak üzere dünyadaki akımı çeken bir teknoloji merkezi olması gerekir. Aslında geçmişimize bakıldığında Orta Asya’dan Antalya’nın yaylalarına gelen atalarımız bir medeniyetin temellerini atmıştır. Birileri Silikon Vadisi dedi. Neden biz Antalya’da böyle bir çalışma yapamayalım. Neden biz “Teknoloji yaylası” demeyelim. Antalya bir akıllı kent haline gelecek. Bununla ilgili çalışmalara başladık bile. Bu konuda Antalya’nın doğayı ve çevreyi koruyarak bir yere gelmesini istiyorsak o hedefe odaklanması lazım. Teknoloji yaylası dedim. Önemli bir alan ve katma değerinin çok yüksek olduğunu biliyorum. Teknokent’e sahip Üniversitemiz ile birlikte bir çalışma yaparak bir gelişme sağlayacağız. Neden bin yıl önce otağlarımızı kurduğumuz yaylalarımız neden teknoloji yaylası olmasın. Kim inanırdı dünyanın en büyük havalimanı’nın İstanbul’da olacağına. Biz yaparız yeter ki inanalım” dedi.
Elvan, Antalya’da insanların birbirlerine destek olmasını gerektiğini enerjilerini Antalya için harcamaları tavsiyesinde bulundu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle