Hoşgeldiniz  

CARETTA CARETTALAR KAMPÇI TEHDİDİ ALTINDA

SEMİH KÖKEN | 07 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Kemer Güncel A- A+

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta caretta kaplumbağaları, her yıl haziran- ağustos döneminde yuvalamak için Ulupınar Mahallesi’ndeki Çıralı sahiline geliyor. Turistik özelliği dolayısıyla kampçılar, günübirlik tatilciler ve tekneleriyle denize açılmak isteyenler tarafından da bölge yoğun kullanılıyor. Bazıları ise teknelerini suya indirebilmek için araçlarıyla yuvaların üzerinden geçiyor.

Sahilde insan sirkülasyonunun fazla olması, yakılan kamp ateşleri, gürültü ve dikkatsizlik nedeniyle yuvalar bozulma tehdidiyle karşı karşıya kalırken, anne kaplumbağalar da ürktüğü için karaya çıkamıyor.

GÖNÜLLÜLER YUVALARI KORUYOR

Gönüllüler ise 60’a yakın yuvayı korumak için mücadele ediyor. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile koordineli olarak 15’er gün süreyle bölgeye gelen yerli ve yabancı gönüllüler, caretta carettaların rahat yumurtlayabilmesi için çalışıyor. Özellikle yuvaların yakınlarına çadır kuran gönüllüler, yuvaların bozulmasını engellemek için uğraşıyor.

‘EN ÖNEMLİ MİRASIMIZ DOĞAMIZ’

Ulupınar Mahalle Muhtarı, Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi kurucu üyesi olan Habib Altınkaya, “Bölgemizi ziyaret edenlerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bizim en önemli mirasımız doğamız ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarımız. Özellikle sahilde ateş yakılmaması, sahile ışık tutulmaması ve gürültü ile bu narin deniz kaplumbağalarının rahatsız edilmemesi gerekiyor. Anne kaplumbağaların yumurtlama sırasında rahatsız edilmemesi ve insanların çevrelerine duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle