Hoşgeldiniz  

ÇAMYUVA SAHİLLERİ İŞGAL ALTINDA

SEMİH KÖKEN | 27 Temmuz 2020 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

ÇAMYUVA SAHİLLERİ İŞGAL ALTINDA

“Devlete Ait Sahil”  Marco Polo Tatil Köyü ve
Sun Club Tatil Köyü tarafından
“ÖZEL MÜLKİYET“ alanına dönüştürülmüştür.

Antalya, Kemer, Çamyuva’da Simena Hotel ve Simena Villaları’nın işletmecisiyiz. Tesislerimiz sahile yaklaşık 300 mt. mesafede ve 2 nci bantda yer almaktadır. İşletmelerimizde konaklayan turistler Sun Club Tatil Köyü ve Marco Polo Tatil Köyü arasındaki mevcut yasal yoldan sahile ulaşmaktadırlar.

Marco Polo Tatil Köyü’nün sahibi Bekir OKAN ve Sun Club Tatil Köyü’nün sahibi Fuat GÜVEN Anayasa’nın 43 Maddesini, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu’nu ihlal etmekte ve ayrıca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 184. Maddesine istinaden İmar kirliliğine neden olmaktadır.

Marco Polo ve Sun Club Tatil Köyleri, Denize sıfır olmanın avantajını kullanarak tesise ait şezlonglarını çok geniş bir alana yaymaktadır. Belirli bir bölümünü ise çember içerisinde alıp kendi özelinde kullanmaktadırlar.

SAHİL KİMSENİN  MALI DEĞİLDİR

Video oynatıcı

00:00
01:33

İşletmelerimiz Simena Hotel ve Simena Villaları çok dar bir alanda turistlerimize hizmet verebilmektedir. Marco Polo ve Sun Club Tatil Köyü ise yaklaşık 300 mt uzunluğundaki sahili tamamen tek başlarına kullanmaktadır.

Simena tesislerimizde konaklayan turistler Marco Polo ve Sun Club Tatil Köyü’nün önündeki boş kumsala uzanarak güneşlenmek istediklerinde her iki tesisin güvenlik görevlileri tarafından turistlerin geçişine izin verilmemektedir.

SUN CLUP KAFASINA GÖRE MUZ AĞACI DİKİP SINIR KOYMUŞ

OLAY BİLİRKİŞİ RAPORLARI İLE BELGELENMİŞ DURUMDA

   

2005 yılından beri yani yaklaşık 15 yıldır bu sorun yaşanmaktadır. Geçmiş yıllarda Turizm Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Valiliğe Kaymakamlığa, Belediyeye, ilgili tüm devlet dairelerine, sorunun çözümü için başvuruda bulunulmuş, ancak başvurularımız sonuçsuz kalmıştır. En son olarak hukuk mücadelesine devam edilerek; TBMM’ye tüm belge ve bilgilerle başvurulmuş, konu ulusal basına intikal ettirilmiş ve dilekçe komisyonu tarafından; yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda;

– Kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olmasına rağmen kullanımının denize sıfır olan tesisler tarafından duvar, çit, parmaklık, tel örgü çekmek suretiyle engellendiği tespiti yapılarak, 21.06.2012 tarihinde TBMM Dilekçe Komisyonu’nun 12 sayılı Genel Kurul Kararı ile “ devletin hüküm ve tasarrufu altındaki kıyılardan halkın kullanımının mevzuata aykırı olarak sınırlandığı bu sınırlamaların kaldırılması ve gerekli önlemlerin alınmasına ait karar oybirliği ile kabul edilmiş ve 27/06/2012 tarihinde yayımlanarak gerekli düzenlemelerin yapılması, önlem ve tedbirlerin alınması amacıyla devletin tüm ilgili birimlerine gönderilmiştir. Bir sureti de tarafımıza tebkiğ edilmiştir.

SAHİL ŞERİDİNE KAÇAK OLARAK BU İKİ BİNA YAPILARAK SAHİL İŞGAL EDİLMİŞ YIKIM KARARI OLMASINA RAĞMEN HALA DAHA YIKILMAMIŞTIR

 

Ancak bugüne kadar hiçbir düzenleme ve değişiklik yapılmamıştır. Tam aksine Marco Polo Tatil Köyü tarafından ekli resimlerde de görüleceği üzere sahilin tüm alanlarına demir kazıklar çakılarak sahil tamamen işgal edilmiştir. Sun Club Tatil Köyü ise daha evvel baraka şeklinde yer alan sahildeki su sporları malzeme deposunu yıkıp komple yeniden yasal olmayan şekilde su sporları binası adı altında yaklaşık 200 m2 büyüklüğünde bina ve snack restaurant yapmıştır. Bu yapılarla ilgili Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevlendirdiği Bilirkişi heyetinin yapmış olduğu tespitler sonucunda 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 5 ve 6 ncı maddelerindeki hükümlere aykırı olduğu tespiti yapılarak kayıt altına alınmış ve Başsavcılığa 06.02.2020 tarihinde teslim edilmiştir.

COVID-19 Pandemi sonrasında hayatın normale dönmesi çalışmaları kapsamında Turizm Bakanlığı’nın belirlediği kriterleri yerine getirerek 10 Temmuz 2020 tarihinde otelimizi açtık. Yukarıda belirtilen tesislerden Sun Club Tatil Köyü kapalı durumdadır. Otelimiz Müşterileri pandemi nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyarak sahili kullanmak istemektedirler. Ancak Marco Polo ve Sun Club Tatil Köyü yetkililerince muz ağacı vs bitkiler dikilerek ve güvenlik görevlileri “ bu kısım özel alan” demek suretiyle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da turistlerimizi engellemekte ve tesis hizasına denk gelen sahil şeridinde denize girmelerine, kumsala havlu koymalarına engel olmaktadırlar. Turistlerimiz rahatça denize giremiyor ve kumsalı kullanamıyorlar. Anayasa’nın 43.Maddesinde düzenlenen “ Kıyılar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun 5 nci maddesi ihlal edilerek söz konusu yerler sanki kendilerinin özel mülküymüş gibi sahiplenmek suretiyle tasarrufta bulunmaktadırlar. Kısaca Sun Club Tatil Köyü ve Marco Polo kendi tesislerinin kapalı olsun / olmasın sahil şeridi kendilerine aitmiş gibi davranmaları kabul edilemez.

Ülkemiz ekonomisine destek olmak, vatandaşlarımıza istihdam sağlamak amacıyla otelimizi açtık. Bilindiği üzere Zorluklar içinde turizm sezonuna başlamış durumdayız. Her zaman ülkemiz imajı ve menfaatlerini en ön planda tuttuk ve tutmaya da devam edeceğiz. Anayasal Hakların Engellenmesinin önlenmesi ve Kıyı Kanununa Muhalif Yapıların kaldırılarak kamu düzeninin sağlanması ve sahilde adil bir paylaşımın yapılmasının gerektiği düşüncesindeyiz.”Diyerek haklı davalarını savunmuşlardır.

KONU İLE İLGİLİ YETKİLİ MAKAMLARI GÖREVE DAVET EDERKEN BU TURİZM AYIBININ BİRAN ÖNCE DÜZELTİLMESİNİN ALTINI BİR KEZ DAHA ÇİZMEK İSTİYORUZ.

  

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle