Hoşgeldiniz  

Boğaçay Projesi birinci etap çalışmaları tamamlandı

Semih Köken | 31 Temmuz 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

TÜRKİYE’nin en büyük projelerinden biri olan Boğaçay Projesi’nin birinci etap çalışmaları sona erdi. Dünyanın en ünlü firmaları ve akademisyenleri ile birlikte yürütülen çalışmalar sonrasında ilk rapor tamamlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Boğaçay Projesi’nin birinci etap çalışmaları sona erdi. Proje çalışmalarına, ASAT Genel Müdürlüğü kontrolünde, alanında dünyaca üne sahip su mühendislik firmaları ve akademisyenleri danışmanlık yaptı.

Çalışmalar sonrasında geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Planlama Danışmanı Feridun Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yantaç, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ve proje yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapılarak, Boğaçay Projesi tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

HER YÖNÜ İLE MASAYA YATIRILDI

Toplantıda, Boğaçay nehrinin beslenme havzası sınırları içersinde kalan 927 kilometrekarelik alanın tamamı ele alınarak havza bütünü içersindeki her türlü afet ve altyapı riskine çözüm önerileri getirildi. Havza içersinde olası taşkın koruma, yer altı suyu tuzlanma riski, sedimantasyon (katı madde taşınımı ve birikimi) sorunları detaylı olarak incelendi.

Toplantıda yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde projenin yapılması için öncelikle Boğaçay havzası ve yakın çevresindeki altyapı çalışmaları ile mühendislik çözümlerinin gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylelikle havzadaki afet riskleri de tamamen çözülmüş olacak.

EKOLOJİK DENGE DESTEKLENECEK

Toplantıda alınan diğer kararlara göre; havza içersinde Boğaçay nehri ve nehir yatağına bağlı kollar üzerinde taşkın ve sedimentin kontrolü için biriktirme, geciktirme yapıları inşa edilecek. Havzadaki sulak alanların sürdürülebilirliğinin sağlanacağı yeni sulak alanlar teşkil edilerek ekolojik denge desteklenecek. Proje kapsamında kentsel yaşam kalitesini ve turizm alternatiflerini artıracak kamu yatırımlarında kullanılmak üzere yeni kaynaklar elde edilecek.

STK’LARA SUNULACAK

Boğaçayı Taşkın Önleme ve 1. Etap Üst Yapı Avan Projelerinin nihai sunumu en geç eylül ayı içinde tamamlanarak Antalya’da meslek odaları,sivil toplum örgütleri ve kent dinamiklerinin görüşüne sunulacak. Bu toplantılar neticesinde her türlü görüş, öneri, eleştiri ve değerlendirme dikkate alınarak, taşkın önlemeye yönelik nihai proje DSİ yetkililerinin onayına sunulacak.

2016’DA İLK ETAP BAŞLAYACAK

DSİ Genel Müdürlüğü’nün projeyi onaylaması ile birlikte; denizden yaklaşık 2 kilometre karaya doğru olan 1. etap çalışmalarının inşaatına 2016 yılı içersinde başlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçay Projesi’nin 1. etabını görev süresi içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle