Hoşgeldiniz  

BAŞBAKAN ANTALYADA “Bombaların hedefi Türkiye”

Semih Köken | 07 Haziran 2015 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, HDP’nin Diyarbakır mitinginde patlayan patlamalara 2 el yapımı bombanın neden olduğunu belirterek, “Bunu kim, hangi gerekçeyle yaptıysa hedef bir parti değil Türkiye, Türkiye’nin demokrasisidir. En şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu kirli elin sahibini yakalayabilmek, adalete teslim edebilmek için de her şeyi yapacağız” dedi.

Antalya’da partisinin seçim kampanyasının Konya öncesi son, kampanyanın da 80’inci il mitingini yapan Başbakan Davutoğlu, yarın yapılacak seçimlerin “Milletimiz için, Türki- İslam coğrafyası için bütün insanlık için hayırlı olması” dilekleriyle konuşmasına başladı.

Seçimlerin en önemli kriterlerinin kimin, hangi partinin bütün Türkiye’yi kucakladığı olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, kampanya boyunca 109 miting yaptığını belirterek, “Bütün bu programı yaparken tek hedefim vardı Türkiye’yi her yerde kucaklamak” dedi.

Mitinglerde kardeşlik, barış, istikbal, istiklal davasını anlattıklarını dile getiren ve herkesi bağırlarına bastıklarını kaydeden Davutoğlu, “Onlar her yere gidebildi mi? Al bayrağı her yerde dalgalandırabildi mi? Buraya gelip milletçilikten bahsedenler Türkiye’nin her yerinde bu al barağı dalgalandırabildi mi? Buralara gelip cumhuriyetçilikten bahsedenler her yerde cumhuriyet çocuklarıyla buluşabildi mi? Bir tek parti ve bir tek genel başkan var” diye konuştu.

Bu seçimin sadece Türkiye’nin değil bütün çevre ülkeler, insanlığın kaderi için kader seçimi olduğunu belirten Davutoğlu, tam bir barış ve huzur içinde sandığa gidilmesi çağrısı yaptı. Mitinglere barış ve sulh içinde bir seçim kampanyası sürdürülmesine yönelik çağrıyla Erzurum’dan başladığını belirten Başbakan Davutoğlu, süreçte küçük, istenmeyen olaylar dışında herhangi bir olay yaşanmadığını söyledi.

İKİ EL YAPIMI BOMBA
Ancak, dün ‘Kirli bir el’in Diyarbakır’da HDP mitinginde devreye girdiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Provokatif el, Diyarbakır’da HDP mitinginde iki el yapımı bomba patlamasına sebebiyet verdi. Bunu kim yaptıysa, hangi gerekçeyle yaptıysa hedef bir parti değil Türkiye’dir, Türkiye’nin demokrasisidir. En şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu kirli elin sahibini yakalayabilmek, adalete teslim edebilmek için de her şeyi yapacağız. Diyarbakır başta olmak üzere bütün vatandaşlarımıza, vilayetlerimize çağrıda bulunuyorum. Yarın seçime giderken hiçbir tereddüt hissetmeyiniz. Öz iradenizle milli iradeyi gerçekleştirmek için sandığa gidiniz. Bu kirli eli mutlaka çıkarıp adalete teslim edeceğiz. Kimse de buradan hareketle seçimlerin kaderine yöneltilebilecek tehditler üzerinden istismara kalkışmamalıdır. Açık bir şekilde seçime dönük provokasyon var. Milli iradeye yönelik bütün bu saldırıya karşı dimdik duracak mıyız? Hangi partiye karşı olursa olsun, kim seçim sandığına müdahale etmeye kalkarsa yeter söz sadece milletin diyecek miyiz?”

KADER SEÇİMİ
Demokrasinin, sandığın erdeminin de burada olduğunu kaydeden Başbakan Davutoğlu, yarın neticeler açıklandığında herkesin milli iradeye saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu, “Kimse şantaj ve tehdit üzerinden milli iradeyi etkilemeye kalkmamalıdır” dedi. Türkiye’nin en büyük gücünün sandıkta gösterdiği irade olduğunu belirten Davutoğlu, 27 Mayıs, 12 Eylül darbeleri ve 28 Şubat postmodern darbesinin ardından Türkiye’nin bu gücünü gösterdiğini kaydetti. Davutoğlu, “Kader seçiminde ya 12 yıllık istikrar devam edecek ya da 90 yıllarının kriz kaos ortamının uğraştığı kriz senaryosu olacak” dedi.

MİTİNGTEN NOTLAR
Başbakan Ahmet Davutoğlu için Antalya’da, diğer siyasi partilerin de kullandığı Seyhan Caddesi’ndeki yaklaşık 40 bin kişilik miting alanı doldu. Çevresi bariyerlerle belirlenen alan Ak Parti için daha geniş tutulurken mitingi 70 binin üzerinde kişinin izlediği belirtildi. Antalya’da öğle saatlerinde gerçekleşen mitingde çok sayıda kişi sıcak hava nedeniyle baygınlık geçirdi. Başbakan Davutoğlu’nun son gün mitingi için alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Keskin nişancılar, ilk kez, alanı yukarıdan gören çatıların yanı sıra vinç sepetle miting alanının hemen üzerine konuşlandırıldı.

Alana Başbakan Davutoğlu’ya birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da fotoğrafları asılırken dün Süper Lig’e çıkma başarısı gösteren Antalyaspor da unutulmadı. İl Başkanlığı’nın destek pankartı Davutoğlu posterinin yanında yer aldı. Miting alanını dolduranları eşi Sare Davutoğlu’yla birlikte selamlamaya çıkan Ahmet Davutoğlu da boynunda Antalyaspor atkısıyla platformda yer aldı. Davutoğlu konuşmasının hemen başında Antalyaspor’u kutladı.

Davutoğlu’ndan önce kürsüye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, partisindeki 3 dönem kuralı nedeniyle bu dönem aday olmadığını hatırlatarak miting alanını dolduranlardan helallik istedi. Çavuşoğlu, “Bizim bir hakkımız varsa helali hoş olsun. Antalya’mıza helali hoş olsun” dedi.

Haberin Galerisi
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle