Hoşgeldiniz  

ATSO 134 yaşında

Semih Köken | 04 Nisan 2016 | Antalya Haber, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

ATSO 134 yaşında

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 134’üncü kuruluş yıldönümü, ATSO Meclis Salonu’nda kutlandı.
ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI'NIN (ATSO) 134'UNCU KURULUS YILDONUMU, ATSO MECLIS SALONU'NDA KUTLANDI. (fOTO:ANTALYA-DHA)

3 Nisan 1882 tarihinde kurulan ATSO’nun 134’üncü kutlama törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar, ATSO’nun geçmiş dönem başkanları, yönetim kurulu, meclis üyesi işadamları katıldı.

MUSTAFA NAFİZ EFENDİ KURDU

ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI'NIN (ATSO) 134'UNCU KURULUS YILDONUMU, ATSO MECLIS SALONU'NDA KUTLANDI. ATSO'NUN 134'UNCU KURULUS YILDONUMUNDE EN ESKI FAAL UYELER VE URETIMDE ULUSLARARASI ALANDA ODUL ALAN FIRMALAR ODULLENDIRILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
1882 yılında Antalya Ziraat ve Ticaret Odası’nı kuran Mustafa Nafiz Efendi, diğer kurucular ve o günlerde oda için işyerini tahsis eden Barutçuzade Abdi Efendi’yi rahmetle anan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Böyle bir tarih herkes için büyük sorumluluk anlamına gelir. 134 yıllık tarih de ATSO’ya ağır bir sorumluluk vermiştir. 134 yıl boyunca Antalya’nın en önemli sorunları ve çözüm yolları önce bu çatı altında konuşulmuştur. Odamız, tarihi boyunca Antalya işadamlarının ortak aklı, ortak sesi olarak öne çıkmıştır. ATSO birçok işadamı için gerçekten bir okul olmuştur” dedi.
ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI'NIN (ATSO) 134'UNCU KURULUS YILDONUMU, ATSO MECLIS SALONU'NDA KUTLANDI. ATSO'NUN 134'UNCU KURULUS YILDONUMUNDE EN ESKI FAAL UYELER VE URETIMDE ULUSLARARASI ALANDA ODUL ALAN FIRMALAR ODULLENDIRILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BURADA MENFAAT VE İTAAT YOK

Burada menfaat ve itaat olmadığına işaret eden Davut Çetin, odaları hem meclis hem de bakanlığın denetlediğini, herşeyin şeffaf olduğunu kaydetti. Birçok işadamı için oda görevinin tamamen bir fedakarlık olduğunu dile getiren Çetin, “Odamızın tarihinde birçok kişi, başkan, yönetim kurulu üyesi, meclis üyesi, komite üyesi olarak, işlerinden feragat ederek, hatta işlerini kaybederek, burada hizmet vermiştir. Odamızın Antalya tarihindeki yeri de Kurtuluş Savaşı için yardım toplanması, Antalya’ya 1927’de elektriğin getirilmesi, Antalya Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşu, Vakıf Hastanesi, ASBAŞ, ANFAŞ, ANET, Antalyaspor, Antalya Güçbirliği, BAGEV, Teknokent, Antalya Tanıtım A.Ş gibi birçok oluşumda odamız ya kurucu ya da ortaktır” diye konuştu.
ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI'NIN (ATSO) 134'UNCU KURULUS YILDONUMU, ATSO MECLIS SALONU'NDA KUTLANDI. ATSO'NUN 134'UNCU KURULUS YILDONUMUNDE EN ESKI FAAL UYELER VE URETIMDE ULUSLARARASI ALANDA ODUL ALAN FIRMALAR ODULLENDIRILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Çetin, ATSO’nun Antalya’nın sosyal ve kültürel hayatına, eğitimine de her zaman destek olduğunu belirterek, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi, Antalya OSB’de meslek lisesi, mesleki sertifikasyon hizmetleri, üniversite-sanayi işbirliğinde yeni çalışmaları, Antalya Kültür Sanat ve ATSO Kaleiçi Evi gibi vizyon projelerden bahsetti.

DESTEK TALEPLERİ NASRETTİN HOCA’NIN SİRKE HİKAYESİNE DÖNDÜ

Son aylarda gündemin tamamen acil konularla dolu olduğunu belirten Çetin, son bir yıldır seçim takvimi, terör ve Rusya sorunlarına dikkat çekti. Antalya ekonomisinin 2015 yılında irtifa kaybettiğini belirten Çetin, “Bu yıl ise yakıt sorunu yüzünden biraz sert bir iniş yapacağız” dedi. Sektörel destekler ve Bakanlar Kurulu’nun Antalya’yı özel olarak ele alması gerektiği yönündeki önerilerinden bahseden Davut Çetin, verilen desteklere bakıldığında, turizm sektöründe uçak desteği ve kira ertelemesi gibi desteklerin 150 milyon dolar civarında olduğuna dikkat çekerek, “Oysa 30 milyar dolar döviz geliri sağlayan bir sektörden söz ediyoruz. Maliye Bakanlığı mali disiplini korumaya çalışıyor. Muhtemelen sektörel destek konusu bütçeye takılıyor. Bu Nasrettin Hoca’nın sirke hikayesine benziyor. Komşusu, Nasrettin Hocanın 40 yıllık sirkesi olduğunu öğrenince biraz istemiş. Hoca da ‘her isteyene verseydim, sirke 40 yıllık olmazdı’, diye reddetmiş. Bizim destek talebimiz de biraz böyle oldu” dedi.

TARIM VE TURİZMDEKİ KRİZ

Tarımın hem ihracat hem de ürün geliri olarak kayıp yaşadığını kaydeden Çetin, Antalya ve Türkiye’nin yaş meyve- sebze ihracatının yüzde 20 oranlarında düştüğünü söyledi. Domates, narenciye, elma, nar gibi ürünlerde bu yıl yine üreticinin kaybettiğini belirten Çetin, “Turizmde ise 2007’ye dönme riski ile karşı karşıyayız. Aralıktan Ocak ayına kayıtlı çalışan sayımız 9 bin azaldı. Antalya olarak daha fazla destek beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Antalya turizmi geçmişte de birçok kriz dönemini atlatmıştır. Bu krizi de aşacağımıza inanıyorum” dedi.

ESKİ BAŞKANLARDAN KUTLAMA

Törende ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve ATSO’nun eski başkanları da 134’üncü yılı kutlayan birer konuşma yaptı. Antalya’nın bugünkü gelişiminde kuruluşundan Cumhuriyet dönemine ve bugünlere kadar ATSO’nun çok büyük ketkısı olduğunu belirten ATSO’nun eski başkanı Çetin Osman Budak, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu günlere büyük rolleri üstlenmiş” dedi.

ERKEN REZERVASYONDA YÜZDE 40 KAYIP

24 Kasım’da bir Rus uçağı düşürüldüğünü, düştüğü günden itibaren başta ATSO ve siyasilerin de Antalya’ya düştüğünü söylediklerini dile getiren Çetin Osman Budak, “Gün geçmeden hemen acil toplanın ve hızlı kararlar verin. Siyasi afet hali dedik. Bu destekler başta çalışana verilmeliydi. İşçiler, esnafla ilgili talepler yerine getirilmedi. Öyle ya da böyle tedarikçi ya da esnaf bir şekilde turizmden besleniyor. Benim turizmle işim yok diyenin çalışanla bağlantısı vardır, mutlaka bir bağlantısı vardır. AKTOB’un rakamına göre 31 Mart itibariyle erken rezervasyonda yüzde 40 eksi yazılmış durumda. Bu, sezonun nasıl geçeceğini gösteriyor. Başta Antalya, Muğla, İzmir gibi yaz turizminden yararlanan bütün destinasyonlar krizden etkilenecek” diye konuştu.

EN ESKİ ÜYELERE ÖDÜL

ATSO’nun 134’üncü kuruluş yıldönümünde en eski faal üyeler ve üretimde uluslararası alanda ödül alan firmalar ödüllendirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin ve Meclis Başkanı İzzet Bayar tarafından ödüller verildi. En eski faal gerçek üyeler Süleyman Kasap, Ülkü Daruga Ali Gültekin, en eski faal 3 tüzel üye İbrahim Kantarcı ve Ortakları Kollektif Şirketi, Doğrular Kollektif Şirketi ve Bayer Tarım’a ödül verildi. Üretimde uluslararası alanda sektörlerinde ödül alan Flash Tarım Ürünleri, Cevher Gıda ve Sarp Yat firmalarının temsilcilerine ödül takdim edildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle