Hoşgeldiniz  

Altın Portakal’da ödül gecesi

Semih Köken | 07 Aralık 2015 | Antalya Haber, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

52’NCİ Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Türk ve dünya sinemasının ‘en iyilerin’in ödüllendirileceği gece Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde, kırmızı halı seremonisiyle başladı.

Bu yıl 52’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde en iyilerin açıklanacağı kapanış ve ödül gecesi, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde kırmızı halı seremonisiyle başladı.

Defne Samyeli ve Azra Akın’ın şıklıklarıyla dikkat çektiği kırmızı halıdan, aralarında Hasibe Eren, Ufuk Bayraktar, Nadir Sarıbacak gibi isimlerin yer aldığı festivalin ulusal ve uluslararası film yarışmalarında yer alan filmlerin ekipleri geçti. Kırmızı halıda festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyesi Şebnem Bozoklu, eşi Emre İzer’le el ele boy gösterirken festivalin kırmızı halısı beyaz perdenin unutulmaz isimleri ve sinema- dizi sektörünün genç kuşağından Vildan Atasever, Nursel Köse, Zeynep Koçak, Serkan Keskin gibi oyuncuları buluşturdu.

 SARMAŞIK’IN GECESİ

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ‘en iyisi’ Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini yaptığı ‘Sarmaşık’ oldu. Film geceden 4 ödülle ayrılırken filmdeki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü alan Nadir Sarıbacak’ın “Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demlik çay” diye başladığı konuşmasının bir kısmı canlı yayına verilmedi. Buna tepki, yönetmen Karaçelik’ten geldi, “Kötü bir şey söylemeyeceğim kesmenize gerek yok” dedi. Gecede Uluslararası kategoride En İyi Film ödülü ise bir Kürt filmine ‘Taşa Yazılmış Hatıralar’a gitti.

Bu yıl 52’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ‘en iyileri’ Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nden düzenlenen geceyle belli oldu. Oktay Kaynarca’nın sunuculuğunu yaptığı geceye ‘Sarmaşık’ damgasını vurdu. Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini yaptığı film geceden ‘En İyi Film’ de dahil 4 ödülle ayrıldı.

‘BENİM GİBİSİNİ BULAMAZSINIZ’

Gece Festival ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuşmasıyla başladı. Türel, 29 Kasım’da kapılarını açan festivalde bir haftada yaşananların kısa bir özetini yaptı, “52 yıllık festival tarihinde birçok festivalde gazeteci ve belediye başkanı olarak yer aldım. Ama bu yıl öyle bir festival yaşadık ki duygu seli yaşamaktan kendimi alıkoyamadım” dedi. Antalya Film Festivali’nin kurucularını anarak konuşmasına devam eden Türel, “Devraldığımız bu toprağa geçen yıl yeni bir fidan diktik. Bu fidan Antalya Film Forum oldu. Antalya film festivali artık iki yönde, birisi Uluslararası Film Yarışması ve bir diğeri Film Forum, ilerliyor. Artık Antalya sinemaya ödül vermekle yetinmiyor, artık film projelerine de destek veriyor” diye konuştu

‘ÖZGÜRLÜĞÜN OLMADIĞI ÜLKELERDE SİNEMA YOKTUR’

Gecede festivalin ilk ödülü onur konuğu Vanessa Redgrave’e takdim edildi. Redgrave ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Antalya Valisi Muammer Türker ve Belediye Başkanı Türel’den aldı. Gecenin ilerleyen dakikalarında Redgrave’in İtalyan oyuncu eşi de Franco Nero’ya da ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ takdim edildi. Kendisine bir ara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Atatürk’ü oynamasının da teklif edildiğini aktaran Nero, “İşimizin bir parçası birçok iyi proje tamamlanmıyor” dedi.

100 BİN LİRALIK ANTALYA ÖDÜLÜ KAR’IN

Üçte birlik bölümü Antalya’da geçen senaryo aşamasında yapımlara verilen 100 bin lira para ödülle Antalya Film Destek Fonu Ödülü ‘Kar’la Emre Erdoğdu’nun oldu. Ödülünü Yönetmen Ezel Akay’dan alan Erdoğdu, “Siz bir hayali ödüllendirdiniz. Biz de sizi gelecek yıl bu hayalle buluşturacağız” dedi.

ULUSLARARASI ÖDÜL KÜRT FİLMİNE

Fridrik Thor Fridriksson’un Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, 50 bin Euro ödüllü ‘En İyi Film’ ödülüne 1988 yılında İran’da gerçekleşen El-Enfal operasyonu sırasında gerçekleşen Kürt soykırımını filme alan iki arkadaşın anlatıldığı ‘Taşa Yazılmış Hatıralar’ layık gördü.

Ödülü alan filmin yapımcısı Mehmet Aktaş, ödülünü Yılmaz Güney gibi Kürt ve Türk halkının kardeşçe yaşamasını isteyen barış elçilerine, başta Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’ye adadı. Aktaş, “Cizre’de ve Diyarbakır’da çocuklarını kaybeden bütün Türk ve Kürt annelerine bağışlıyorum. Burada size yeni yıl dileğimi iletmek istiyorum. İstiyorum ki adı çözüm süreci, barış süreci neyse yaralı coğrafyamıza barış gelsin” dedi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndan ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ Idol’le Hany Abu Assad’ın oldu.

Jüri üyesi Nesrin Cavadzade’nin açıkladığı ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ise ‘Yeminli Bakire’deki rolüyle Alba Rohrwacher’in oldu.

Uluslararası yarışmada ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü Kalandar Soğuğu’ndaki rolüyle Haydar Şişman’ın oldu. Şişman ödülünü halkların kardeşliğine ve demokrasiye adadı.

‘Kayıp Kızlar’ festivalde ‘En İyi Senaryo’ ödülüne layık görülürken Şef Gürer Aykal’ın takdim ettiği ‘En İyi Müzik Ödülü’ ise ‘Kuşatılmış’ filmine gitti.

Bu kategoride İzleyici Ödülü, Türkiye, Fransa, Almanya, Gürcistan ortak yapımı Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı ‘Rüzgarın Hatıraları’ filminin oldu.

Uluslararası yarışmada ‘Jüri Mansiyon Ödülü’ Rusya yapımı ‘Devrimciler’ filminin oldu.

KORSANCIYA SESLENDİ

Yönetmen Ömer Vargı başkanlığında Şerif Sezer, Şebnem Bozoklu, Naz Erayda, Mirsad Herovic, Tarık Tufan ve James Ulmer’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, 100 bin lira ödüllü ‘En İyi Film’ ödülü için ‘Sarmaşık’ı seçti.

Ödülünün almak için sahneye çıkan Yönetmen Tolga Karaçelik, ilk filmi ‘Gişe Memuru’nun bir afişini Recep İvedik afişinin yanında bir korsancıda gördüğünü belirterek, “Filmi sordum, ‘Ödül mödül almış ama sıkıcı değil’ dedi. Buradan o korsana seslenmek istiyorum. Film gösterime girdi, biraz bekle. Sıkıcı değil. Gelin filmimizi izleyin” dedi.

RAKI YA DA ÇAY BİZİ MUHABBET KURTARIR

Festivalde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü geceye damgasını vuran Sarmaşık’taki rolüyle Nadir Sarıbacak’ın oldu. Ödülünü Jüri Üyesi Sezer’den alan Sarıbacak, “Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demlik çay. Sadece muhabbet etmek kurtaracak bizi” dedi. Ancak Sarıbacak’ın konuşmasının bundan sonrası canlı yayına verilmedi.

Sarıbacak’tan sonra THY’nin 1 milyon Mil ödülüyle desteklenen ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ için Sarmaşık filmiyle almak için sahneye gelen Tolga Karaçelik konuşmasına “Kötü bir şey söylemeyeceğim kesmenize gerek yok” diyerek başladı. Karaçelik, festival dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Elif Dağdeviren ve Zeynep Özbatur Atakan’a teşekkür etti.

DİRENEN KARADENİZ KADINLARINA ADADI

Gecede ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ise Kalandar Soğuğu’ndaki rolüyle Nuray Yeşilaraz’ın oldu. Yeşilaraz, “Bu ödül çileli, çalışkan Karadeniz kadınları ve direnen ve haksızlığa boyun eğmeyen tüm Karadeniz kadınları için. Karedenizliler Nazım Hikmet’in dediği gibi uzun eğri burunlu konuşmayı çok seven insanlarız” diye konuştu.

ÖDÜLÜNÜ CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’E ADADI

52’nci festivalde ‘En İyi Senaryo’ ödülü de ‘Sarmaşık’ filmiyle Tolga Karaçelik’in oldu. Karaçelik, “Ben o olmasaydı kendi odamda, kimsenin bilmediği öyküler yazmaya devam edecektim. Onun sayesinde oldu. Yanımda annem var, o beni sinema yapmaya itti. Bu ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’e armağan etmek istiyorum. Biz biliyoruz ki siz içerde olduğunuz sürece biz de içerdeyiz. Buz burada olduğumuz sürece siz de buradasınız. Sizin gibi insanlar sayesinde umudum artıyor. Bu ödül sizin için” diye konuştu.

Jüri üyesi Şebnem Bozoklu’nun takdim ettiği ‘En İyi Müzik’ ödülü bu yıl iki filme birden verildi. ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve ‘Kalandar Soğuğu’ bu ödülün sahibi oldu.

Ulusal Film İzleyici Ödülü, Ufuk Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Kümes’e verildi.

‘UZUN İNCE BİR YOLDAYIM’ FİLMİNE ÖZEL ÖDÜL

Gecede Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında çekilen, Antalya Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin anlatıldığı ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ kısa filmi dolayısıyla filmin engelli oyuncuları ve yapım ekibine özel ödül takdim edildi.

İSİMDEN ÇIKAN PORTAKAL’A TEPKİ

Antalya Film Festivali’nin ‘gelenekselleşen’ ödüllerinden ‘Emek Ödülü’ sayısız filmde set amirliği yapan Sonay Kanat’ın oldu. Ödülü takdim eden Selda Alkor, Sonay Kanat’a dakikalarca sarıldı. Ödülünü alan Kanat, “Benim arkamdaki tüm arkadaşların adına alıyorum” dedi. Alkır ise festivalin bu yıl adından Altın Portakal’ın çıkarılmasına göndermede bulunarak, “Bugün belki portakalımız kalktı ama çok uluslararası oluruz” dedi.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

En İyi Film: Sarmaşık

En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo: Sarmaşık (Tolga Karaçelik)

En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En İyi Kadın Oyuncu: Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)

En İyi Müzik: Rüzgarın Hatıraları ve Kalandar Soğuğu

İzleyici Ödülü: Kümes

Antalya Film Destek Fonu: Kar (Yapımcı, Yönetmen, Senarist Emre Erdoğdu)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

En İyi Film: Taşa Yazılmış Hatıralar

En İyi Yönetmen: Hany Abu Assad (Idol)

En İyi Senaryo: Kayıp Kızlar

En İyi Erkek Oyuncu: Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)

En İyi Kadın Oyuncu: Alba Rohrwacher (Yeminli Bakire)

En İyi Müzik: Kuşatılmış

İzleyici Ödülü: Rüzgarın Hatıraları

Uluslararası Jüri Mansiyon Ödülü: Devrimciler

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Vanessa Redgrave ve Franco Nero

Altın Portakal Emek Ödülü: Sonay Kanat

SARIBACAK’IN YAYINLANMAYAN KONUŞMALARI

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Sarmaşık filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Nadir Sarıbacak’ın bir kısmı canlı yayına yansımayan ödül konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir 60 saniyenizi alacağım. Tolga (Karaçelik) sağol böyle bir rolü bana teklif ettiğin için. Bütün ekibe, jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Sağolun. Çok kısa bir hasbihal etmek istiyorum. Çok kısa, 30 saniye. Memlekette ilgili dertlerim var. Bu filmden de hareketle çok güzel arkadaşlarım var. Farklı dinden, dilden, ırktan, meşrepten, mezhepten. Hepsini aşk derecesinde seviyorum. Bizi ancak kardeşlik ve muhabbetin kurtaracağına inanıyorum. Muhabbet gerçekten. Belki bir duble rakıyla ya da bir demlik çay. Sadece muhabbet etmek kurtaracak bizim dertlerimizi. Buna inanıyorum. Çünkü vücudun organları gibiyiz. Kulağın ağza, elin ayağa nasıl muhalif olmayacağına göre bizi kesildiği zaman bütün vücut acıyacağına göre kader bağımız var memlekette. Bütün kardeşlerimi seviyorum ve onların destlerimizi kurtaracağımıza inanıyorum. Her duygudan düşünceden, ortak birlik. Çok teşekkür ediyorum sağolun.”

Gecenin ardından Sarıbacak, konuşmasının canlı yanında kesilip yerine gecenin yapıldığı Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nin havadan çekilen görüntülerinin verilmesine ilişkin sadece, “Keşke olmasaydı. Bir şey söylersem yaptığım konuşmayla ters düşerim” dedi. Altın Portakal ödüllü Sarıbacak, kendisinden sonra ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü almak için sahneye çıkan Tolga Karaçelik’in “Kötü bir şey söylemeyeceğim kesmenize gerek yok” çıkışının ise yerinde olduğunu söyledi.

Sarıbacak’ın konuşmasının canlı yayından alınmasına twitter üzerinden de yoğun tepki aldı. Oyuncu Levent Üzümcü twitter’dan “Nadir’in Antalya’daki ödül konuşması açık ve net; onun mikrofonunun sesini kapatanların amacı da açık ve net” yazarken festivalde ‘Takım: Mahalle Aşkına’ filmiyle ödül arayan oyuncu Fırat Tanış da twitter hesabından “Festivali TV’den izliyorsanız eğer bu güzel temenniyi duymadınız, çünkü sansürlendi” diye yazdı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle