Hoşgeldiniz  

Almanya topu AB’ye attı, Çavuşoğlu : “Hayalkırıklığna uğradık”

SEMİH KÖKEN | 03 Temmuz 2020 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Almanya topu AB’ye attı, Çavuşoğlu : “Hayalkırıklığna uğradık”

Bakanların büyük beklentiler yaratarak gerçekleştirdiği Almanya gezisi tamamlandı.

Almanya Türkiye’nin seyahat uyarısını kaldırma isteğini AB’nin kararlarını gerekçe göstererek devam ettireceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmamasını ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelerken, “Seyahat uyarısı konusunda duyduğumuz hayal kırıklığına ilaveten nasıl çözebiliriz konusunu görüştük”dedi.Çavuşoğlu seyahat uyarısının kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi.

“Turizm önemli bir sektör. Bunu da bugün enine boyuna eline aldık. Biz güvenli bir ortamda, sağlıklı bir ortamda. Biz Almanya’dan gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Almanya’dan uzmanlardan oluşan bir heyeti de daha önce davet etmiştik.

Almanya için de önemli

Burada önemli olan Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Burada sadece bizim sektörümüz değil Alman turizm sektörü de önemli.

Karar siyasi

Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda en başarılı ülkelerden biri Almanya, biri Türkiye. AB listesinin de objektif kriterlerle belirlenmesi gerekiyor. Hiçbir verinin olmadığı bazı ülkeler bu listede var, Türkiye yok. Burada görüyoruz ki bu karar siyasi saiklerle alınmış.

Hayalkırıklığı

Verilerimiz şeffaf. Avrupa Birliği ile de bunları paylaşıyoruz. Turizm önemli, sektör önemli ama en önemlisi insanların sağlığıdır.

Seyahat uyarısı konusunda duyduğumuz hayal kırıklığına ilaveten nasıl çözebiliriz konusunu görüştük.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

AB kararını sınır aldık

“Korona pandemisinin henüz geride bırakılmadığını bilmek gerekiyor. Genel olarak bir iyileşme olduğu için belli seyahatlere izin verme kararı verdik. Tatile çıkıp çıkmayacakları kendi kararları olacaktır. Yaz boyunca birçok seyahat olacaktır. Gittikleri yerde bizim açımızdan takip edilebilir olmalarını istedik. AB’yi bu açıdan sınır olarak koyduk. AB genelinde bunu daha iyi takip edebileceğimizi düşündük. Seyahat uyarılarının kaldırılmadığı bazı AB üyeleri de var. Mesela İsveç.

Kullanılan ilaç konusu

Almanya’da izin verilmeyen ilaçların kullanılmasıyla ilgili durumu yeniden ele aldık. Türkiye’de enfeksiyon olduğu zaman, hastanın isteği dışında hiçbir zorlama olmadığı konusunda kesin teyit aldık” dedi.

BARANER :, ÇOK ÜZGÜNÜM DEDİ

Bugün Almanya’ya gelişimin 50. Yılı.

 

Güzel şeyler yaşadık. Unutulmaz dostluklarımız var. Burada hayata tutunduk. Burada hayatı paylaştık.

 

Willy Brandt’ tan, Franz Josef Strauss’a , Helmut Schmidt’ten Gerhard Schröder’e , Helmut Kohl’den Angela Merkel’e kadar hepsini çok yakından tanıdım. Görüştüm: Beraber yemek yedim.

 

Türk Alman ilişkileri hep zigzag yaptı, üzerinden devamlı rüzgar esti.

 

Bizim hatalarımızı Almanya hep büyüttü. Kendi iç siyasetinde ucuz malzeme olarak kullanarak oy avcılığı yaptı.

 

Bizler ise Almanların dost tavsiyelerini hep küçümsedik.

 

Samimiyet sadece bir fotoğraflık tı.

 

Türkiye’yi tam olarak anlayan bir tane gerçek Alman siyasetçi tanımadım .

 

Almanya’yı tam olarak anlayan hiç bir Türk siyasetçi ile karşılaşmadım.

 

Hep iki tarafın basını üzerinden ivedi ve acele çözüm bekleyen konular bugüne kadar abartılı bir kalem ile gündeme geldi- gitti.

 

Bir gün mutlaka zaman bulup yaşadıklarımı yazacağım

 

Bugüne gelecek olursak :

 

Herşey ortada:

 

Almanlar bizim sektörü siyaset malzemesi yaptılar ve Türk turizmini ve milyonlarca sektörde çalışanımızın hakkını yediler, bizi büyük zarara uğrattılar[one_half last=”no”]…[/one_half].

 

Çok üzgünüm.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle