Hoşgeldiniz  

Yaya köprüsüne konserli açılış

Deniz Porsuk | 12 Eylül 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

 MANAVGAT Belediyesi tarafından yaptırılan yaya köprüsünün açılışı 15 Eylül’de şarkıcı Ferhat Göçer konseriyle yapılacak.

Manavgat Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin ışık, ses ve su gösterisi yapma özelliğine sahip ilk ve tek yaya köprüsünün açılışı 15 Eylül 2017 Cuma günü yapılacak. Saat 20.30’da Yukarıpazarcı ırmak kıyısında yapılacak olan açılış töreninde ünlü şarkıcı Ferhat Göçer de konser verecek.

IŞIK, SES ve SUYUN DANSI

Manavgat’ın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kentin bir yakasından diğer yakasına kolay geçişi sağlamak amacıyla hayata geçirilen yaya köprüsünün temeli, 19 Ağustos 2016’da atıldı. Türkiye’de bir benzeri olmayan mimari özellikleri ve modern mühendislik hizmetleri kullanılarak inşa edilen köprünün, gerek görsel, gerek işlevsel olarak kente artı değer katması öncelikli fikir olarak benimsendi. Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğindeki teknik ekip, turizmin gözbebeği Manavgat’ta, görsel anlamda farklı bir ambiyansın yaratılması amacıyla ışık, ses ve suyun dansını bir araya getirildiği köprüyü inşa etmeye başladı.

KENTE DEĞER KATTI

Yukarı Pazarcı Mahallesi ile Yukarı Hisar Mahallesi’ni birbirine bağlayan yaya köprüsü, ulaşımı rahatlatırken, görsel olarak da bölgeye artı değer kattı. Türkiye’de gövdesi, tek parça halinde montajı yapılan en uzun açıklığa sahip olan köprü, toplam 106 metre uzunluğunda ve 5 metre eninde inşa edildi. Manavgat Irmağı ile kamusal kullanım alanını bütünleştirici şekilde tasarlanan köprünün imalatı sırasında 200 ton çelik, 32 adet 950 metre uzunluğunda Uzakdoğu’da imal edilen sarmal halat kullanıldı. Köprünün inşa aşamasında yine Uzakdoğulu mühendisler ve belediye teknik ve proje çalışanları, büyük emek koydu.

TAM NOT ALDI

4 adet betonarme temel üzerine oturtulan yaya köprüsü, 122 adet 100 santim çapındaki kazıklar yerleştirilerek sağlamlaştırıldı. Doğal ve çevresel değerler korunarak inşa edilen köprüye, vatandaşın ve turistlerin geçerken dinlenebilecekleri ve ırmağı seyredebilecekleri alanlar yerleştirildi. Akşamları görsel şov amacıyla köprü üzerinde 10 farklı ışık animasyonu, müzikle uyumlu şekilde suya yansıtıldı. 21 dakikalık ışık, ses ve su gösterisi seansında toplam 448 ton su kullanıldığı belirtildi. Özellikle akşamları Manavgat’ı bambaşka ışık oyunlarıyla renklendiren köprü, izleyenlerden tam not aldı.

BAŞKAN SÖZEN AÇILIŞA DAVET ETTİ

Belediye Başkanı Şükrü Sözen, modern yaya köprüsünün açılışına tüm Manavgat halkını davet etti. Sözen, “Yaya köprümüzün yapımı sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İki yakayı birbirine bağlayan köprümüz ulaşımı rahatlatırken görsel olarak da bölgeyi güzelleştirdi. Köprümüz yapılırken tüm doğal değerlerimiz korunmuş, tek bir ağaç bile kesilmemiştir. Köprümüzün Manavgat halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 15 Eylül 2017 Cuma günü yaya köprümüzün açılışına tüm halkımızı davet ediyorum. Gelin Manavgat’ımızın gelişip güzelleşmesinin gurur ve heyecanını hep birlikte yaşayalım” dedi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Bölge – Türkiye-Antalya / Manavgat – MANAVGAT

Foto 1 indir

MANAVGAT BELEDIYESI TARAFINDAN YAPTIRILAN YAYA KOPRUSUNUN ACILISI 15 EYLUL'DE SARKICI FERHAT GOCER KONSERIYLE YAPILACAK.(FOTO:MANAVGAT-DHA)
indir

Foto 2 indir

MANAVGAT BELEDIYESI TARAFINDAN YAPTIRILAN YAYA KOPRUSUNUN ACILISI 15 EYLUL'DE SARKICI FERHAT GOCER KONSERIYLE YAPILACAK.(FOTO:MANAVGAT-DHA)
indir

Foto 3 indir

MANAVGAT BELEDIYESI TARAFINDAN YAPTIRILAN YAYA KOPRUSUNUN ACILISI 15 EYLUL'DE SARKICI FERHAT GOCER KONSERIYLE YAPILACAK.(FOTO:MANAVGAT-DHA)
indir

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle